Aktualności

Ruszył jesienny sezon ubezpieczania upraw – pula dopłat jest niższa

21 września rozpoczęto jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Ochroną ubezpieczeniową od takich ryzyk jak grad, ujemne skutki przezimowana czy przymrozki wiosenne mogą być objęte uprawy zbóż ozimych. Dodatkowo polisę można rozszerzyć o ryzyko deszczu nawalnego i huraganu. Niestety obecna pula środków przeznaczonych na dopłaty jest znacznie mniejsza niż w ubiegłym roku, dlatego warto się pospieszyć.

Kompleksowe ubezpieczenie upraw rolnych w sezonie jesiennym

Od 21 września rolnicy mogą wykupić umowy ubezpieczenia upraw rolnych. Ochroną ubezpieczeniową będą objęte uprawy zbóż ozimych tj. pszenica ozima, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy, żyto ozime, mieszanka zbożowa ozima oraz uprawy rzepaku ozimego.

Jednym z ubezpieczycieli, który rozpoczął jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych jest Concordia Polska Grupa Generali. Polisy obejmujące ochroną rzepak ozimy i zboża ozime oferowane są w następujących pakietach:

  • grad;
  • grad, ujemne skutki przezimowania;
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania;
  • grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, deszcz nawalny, huragan.

Ubezpieczenie ujemnych skutków przezimowania dostępne jest z ryczałtem wypłaty odszkodowania na poziomie 15 procent sumy ubezpieczenia. W ramach specjalnej klauzuli ubezpieczający mają możliwość rozszerzania go do 25 procent.

I uwaga! Ubezpieczenie rzepaku ozimego dla danego rolnika będzie uwarunkowane jednoczesnym ubezpieczeniem zbóż ozimych. Przy czym łączna powierzchnia zbóż ozimych nie może być mniejsza niż 30 procent powierzchni upraw rzepaku ozimego na polisie.

Zachęcamy do korzystania z kompleksowych pakietów ubezpieczeń upraw ozimych. W ten sposób zapewniamy Klientom pewność, że ich uprawa będzie zabezpieczona zarówno w okresie zimy jak i od wczesnej wiosny. Klientom, którzy ubezpieczą u nas jesienią zboża ozime, damy możliwość włączenia ubezpieczenia ryzyka suszy. Ubezpieczenie ryzyka suszy będzie dostępne wyłącznie dla polis, na których przynajmniej jedno pole jest nie mniejsze niż 5 ha, a działki są oznaczone w ramach Geoportalu. Umowy dodatkowe dotyczące ryzyka suszy oferowane będą w okresie luty/marzec 2021. Suma ubezpieczenia w ryzyku suszy będzie tożsama z sumą ubezpieczenia w pakiecie zimowym – dodaje Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Concordia Polska Grupa Generali. 

Nowości w ubezpieczeniach upraw rolnych

W odpowiedzi na zgłaszane przez klientów potrzeby Concordia Polska Grupa Generali wprowadziła nowości w ubezpieczeniach upraw rolnych.

Jedną z nich jest rozszerzenie zakresu ochrony w ryzyku przymrozków wiosennych o wydłużenie okresu odpowiedzialności. Nowa klauzula przewiduje, że odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się od momentu zasiewu lub wysadzenia rozsady, jednak nie wcześniej niż od 21 marca i kończy się nie później niż 30 czerwca w roku zbiorów.

 – To ważne dla rolnika, gdyż ryzyko wiosennych przymrozków coraz częściej występuje już we wczesnych okresach wegetacji roślin i może powodować straty w plonie już od początku ruszenia wiosennej wegetacji – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski.

W sytuacji, gdy dojdzie do szkody całkowitej przed 15 kwietnia wysokość szkody będzie określana w sposób ryczałtowy w wysokości 15 procent sumy ubezpieczenia zakwalifikowanego do zaorania areału danego pola.

Dotacje do ubezpieczeń upraw mniejsze niż przed rokiem

Ubezpieczenia upraw rolnych zawierane są z dopłatami z budżetu państwa. Podobnie jak w roku ubiegłym poziom dofinansowania może wynieść do 65 procent składki. Niestety obecna pula środków przeznaczonych na dopłaty dla rolników jest znacznie mniejsza niż w 2019 roku.

– W tym roku na dopłaty do składek ubezpieczeń upraw w budżecie Skarbu Państwa przeznaczone zostało 400 mln złotych, podczas gdy w 2019 roku zarezerwowana kwota wynosiła 650 mln zł, z czego faktycznie wykorzystane zostało około 500 mln zł, co pozwoliło na objęcie ubezpieczeniem przez wszystkie zakłady ubezpieczeń ok. 4 mln ha upraw rolnych. Tylko na podstawie tych danych widać, że – zakładając niezmienione wszelkie inne okoliczności – w tym roku zabraknie funduszy na dopłaty do składek ubezpieczeniowych dla nawet 800 tys. ha. Znaczący wzrost ubezpieczonego wiosną areału powoduje, że należy się spodziewać szybkiego wyczerpania się puli dopłat jesienią – tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Concordii.

Pamiętajmy o tym, że zakłady ubezpieczeń mogą oferować ubezpieczenia z dopłatą do składek jedynie w ramach limitów określonych w umowach zawartych z Ministerstwem Rolnictwa, a  w tym roku również z KOWR. Po osiągnięciu limitu oferta z dopłatą ze środków budżetowych nie może być kontynuowana. Brak możliwości uzyskania dopłaty powodować będzie, że kwota składki opłacana przez producenta rolnego wzrośnie prawie trzykrotnie (w większości przypadków, do momentu wyczerpania limitu dopłat, producenci finansują 35% składki, pozostałe 65% pokrywane jest ze środków budżetowych).

W związku z powyższym ubezpieczyciel wprowadził rozwiązania, które mają zmniejszyć uciążliwości związane z mniejszą kwotą dopłat a także pozwolą na ubezpieczenie jak największej powierzchni upraw, tak by zabezpieczyć potrzeby jak największej grupy rolników.

Ubezpieczenie upraw rolnych z dużymi rabatami

W aktualnym sezonie sprzedaży ubezpieczenie upraw rolnych można wykupić z dużymi rabatami. W ramach oferty rolnik może uzyskać zniżkę w wysokości 10 procent, 15 procent lub 20 procent. Wysokość rabatu uzależniona jest od liczby dodatkowych aktywnych ubezpieczeń zawartych w Concordii.

Co ważne zniżka dotyczy zarówno osób fizycznych jak i prawnych. I obowiązuje zarówno w przypadku polis dotowanych przez ministerstwo, jak i puli po wyczerpaniu środków budżetowych.

Źródło: Concordia Polska Grupa Generali

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago