Categories: Prawo Top temat

Zmiana właściciela samochodu – co dalej z ubezpieczeniem OC i AC?

Wraz ze sprzedażą samochodu nie kończą się nasze obowiązki wynikające z umowy OC. Po zbyciu pojazdu jesteśmy jeszcze zobligowani do powiadomienia o tym fakcie ubezpieczyciela. Co w przypadku nabycia pojazdu? Wówczas także mamy obowiązki związane z polisą OC, która była zawarta przez sprzedającego samochód. Co się jednak dzieje w przypadku ubezpieczenia Autocasco? O czym warto jeszcze pamiętać? Wyjaśniamy poniżej.

Sprzedaż samochodu – obowiązki zbywcy pojazdu

Ubezpieczenie OC

W przypadku sprzedaży samochodu zbywca pojazdu ma obowiązek powiadomienia ubezpieczyciela o tym fakcie w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności. Informacje przekazane do towarzystwa muszą zawierać dane aktualnego posiadacza pojazdu tj.

  • imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany
  • nazwę, siedzibę i numer REGON.

Pamiętajmy o tym, że brak zgłoszenia sprzedaży w terminie 14 dni może nieść za sobą dotkliwe konsekwencje. Jeżeli nie poinformowaliśmy ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu, to według jego danych systemowych nadal będziemy posiadaczem samochodu. W efekcie możemy być obciążeni szkodami wyrządzonymi już po fakcie sprzedaży. Dodatkowo, zgodnie z panującymi przepisami, do momentu skutecznego powiadomienia zakładu ubezpieczeń o sprzedaży strony umowy ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki.

Ważne jest także to, by o zbyciu pojazdu poinformować Wydział Komunikacji odpowiedni dla naszego adresu zamieszkania. Zgodnie z prawem mamy na to 30 dni ( na czas pandemii termin ten został wydłużony do 180 dni). Może nas to uchronić przed ewentualnym wezwaniem do uregulowania mandatów należących do aktualnego właściciela samochodu.

Ubezpieczenie AC

Zapisy Ogólnych Warunków Ubezpieczenia Autocasco określają, że z dniem zbycia pojazdu ochrona ubezpieczeniowa AC wygasa wskutek rozwiązania umowy.

Sprzedaż samochodu – zwrot nadpłaconej składki z ubezpieczenia OC i AC

W przypadku polisy OC zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia można uzyskać, jeżeli nowy właściciel pojazdu złoży wypowiedzenie OC i dojdzie do rozwiązania umowy. Dlatego warto uzgodnić te kwestie jeszcze na etapie zawierania transakcji kupna- sprzedaży. Może się zdarzyć tak, że kupujący będzie chciał wykupić polisę u innego ubezpieczyciela. Tym bardziej, że towarzystwo ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki na nabywcę, w efekcie czego będzie ona wyższa.

Podsumowując: odzyskanie części składki za ubezpieczenie OC jest zależne tylko i wyłącznie od decyzji nowego posiadacza pojazdu. Bowiem ma on prawo do tego, by korzystać z polisy zbywcy do końca okresu ubezpieczenia na jaki została zawarta.

Natomiast w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia Autocasco zwrot składki następuje po poinformowaniu ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży.

Zakup samochodu – obowiązki nabywcy pojazdu

Jak wspominaliśmy powyżej, przy zakupie auta otrzymujemy także polisę OC, w efekcie przejmujemy wszelkie związane z nią prawa i obowiązki. Warto pamiętać o tym, że w przypadku, gdy poprzedni właściciel zdecydował się na płatność ratalną za ubezpieczenie, a termin kolejnej raty przypada już na okres, gdy jesteśmy posiadaczem pojazdu, to obowiązek zapłaty spoczywa na nas.

Jako nowy właściciel pojazdu masz prawo do tego, by:

  • korzystać z aktualnej polisy OC do końca jej obowiązywania,
  • wypowiedzieć polisę aktualnemu ubezpieczycielowi i wykupić nową umowę w innym zakładzie ubezpieczeń.

Uwaga! Istotne jest to, by w przypadku wypowiedzenia polisy OC zbywcy i zakupie nowej umowy ubezpieczenia zachować ciągłość ochrony. I pamiętajmy o tym, że umowa OC, która była zawarta przez poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie na kolejny rok.

Sprzedaż samochodu – co się dzieje z ubezpieczeniem Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco jest dobrowolne i w przypadku tego typu ochrony nie obowiązują takie same zasady co przy ubezpieczeniu OC. Podobnie jest w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych tj. NNW, Assistance, ubezpieczenie szyb czy Ochrona Prawna.

W momencie sprzedaży samochodu można uzyskać zwrot środków za niewykorzystany okres z ubezpieczenia Autocasco – wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o fakcie zbycia pojazdu.

W przypadku zakupu auta i chęci posiadania ochrony AC, powinniśmy dodatkowo wykupić polisę.

Źródło: Allianz

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl
Tags: sprzedaż auta zwrot składki sprzedaż samochodu co z ac sprzedaż samochodu co z polisą Zmiana właściciela samochodu

Recent Posts

  • Top temat

Jak wybrać dobre ubezpieczenie dla rowerzysty?

Wg statystyk Policji w 2023 r. rany w wypadkach z udziałem rowerzystów odniosło 3 264 osoby – kierujący jednośladem i poszkodowani…

3 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia komunikacyjne Compensy w ofercie rankomat.pl

Rankomat.pl rozszerza współpracę z Vienna Insurance Group (VIG). Do oferty mulitporównywarki dołączyły polisy komunikacyjne Compensy, największego ubezpieczyciela w Grupie VIG…

3 godziny ago
  • Aktualności

Finansowanie zakupu samochodu – opcje dostępne w salonie

Marzysz o nowym Audi, ale martwisz się formalnościami związanymi z zakupem? Niepotrzebnie! Salon Audi wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, oferując…

4 dni ago
  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

6 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

6 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

6 dni ago