Działa już Baza Danych Ubezpieczeniowych, która ma być pomocna w walce z próbami wyłudzeń odszkodowań. Jej zadaniem jest gromadzenie informacji na temat wszystkich rodzajów ubezpieczeń, zarówno majątkowych, jak i życiowych. Media informują, że jako pierwsze dostęp do BDU uzyskały Towarzystwa Ubezpieczeń Compensa, Warta oraz Wiener.
Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma gromadzić dane na temat wszystkich rodzajów polis, zarówno życiowych, jak i majątkowych.
Dotychczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępniał ubezpieczycielom informacje jedynie na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Przekazywane dane dotyczyły umów OC i AC oraz zgłaszanych z nich szkód. Rozwiązanie to pozwalało zakładom ubezpieczeń zapoznać się z historią szkodową klienta, a tym samym lepiej szacować ryzyko w przypadku zawierania nowej polisy. Nawet, jeżeli właściciel pojazdu dotychczas ubezpieczony był w innym towarzystwie ubezpieczeń. Uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych (BDU) oznacza, że ubezpieczyciele uzyskają teraz dostęp do informacji na temat pozostałych typów polis. Dzięki temu szerzej będą mogli analizować zawierane umowy i ich zakres, zgłaszane szkody i roszczenia a także wypłaty odszkodowań.
W praktyce oznacza to, że dane zawarte w Bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwolą ubezpieczycielom lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a także umożliwią szybsze przeciwdziałanie wyłudzeniom. Zakłady ubezpieczeń uzyskają informacje na temat tego czy ten sam przedmiot ubezpieczenia nie został objęty ochroną ubezpieczeniową wielokrotnie, a także czy w danym przypadku wykryto jakieś nieścisłości. Będą również mogli sprawdzić np. liczbę żądań wypłaty za tą samą szkodę, a także przeanalizować powiązania między zdarzeniami budzącymi wątpliwości i ich uczestnikami.
Korzystanie z BDU ma się opierać na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że ubezpieczyciele, którzy przystąpią do bazy zyskają dostęp do umieszczonych w niej informacji w takim samym zakresie, w jakim sami zdecydują się na przekazywanie danych do UFG. Co ważne przystąpienie do BDU i przekazywanie informacji odnośnie polis ma być dobrowolne. Jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny liczy na to, że większość zakładów ubezpieczeń zdecyduje się na współpracę w zakresie tworzenia i korzystania z bazy.
Oficjalnie uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych poprzedzone było programem pilotażowym, w ramach, którego siedmiu ubezpieczycieli udzieliło informacji na temat ponad 11, 5 mln polis oraz 1, 3 mln szkód. Skala zawartych w niej danych ma być znacznie większa po pełnym zasileniu bazy. Jako pierwsze zakłady ubezpieczeń dostęp do BDU uzyskały Compensa, Warta i Wiener.
Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, utworzenie bazy danych, która ma służyć identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałaniu naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.
Źródło: na postawie cashless.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…