Działa już Baza Danych Ubezpieczeniowych, która ma być pomocna w walce z próbami wyłudzeń odszkodowań. Jej zadaniem jest gromadzenie informacji na temat wszystkich rodzajów ubezpieczeń, zarówno majątkowych, jak i życiowych. Media informują, że jako pierwsze dostęp do BDU uzyskały Towarzystwa Ubezpieczeń Compensa, Warta oraz Wiener.
Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma gromadzić dane na temat wszystkich rodzajów polis, zarówno życiowych, jak i majątkowych.
Dotychczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępniał ubezpieczycielom informacje jedynie na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Przekazywane dane dotyczyły umów OC i AC oraz zgłaszanych z nich szkód. Rozwiązanie to pozwalało zakładom ubezpieczeń zapoznać się z historią szkodową klienta, a tym samym lepiej szacować ryzyko w przypadku zawierania nowej polisy. Nawet, jeżeli właściciel pojazdu dotychczas ubezpieczony był w innym towarzystwie ubezpieczeń. Uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych (BDU) oznacza, że ubezpieczyciele uzyskają teraz dostęp do informacji na temat pozostałych typów polis. Dzięki temu szerzej będą mogli analizować zawierane umowy i ich zakres, zgłaszane szkody i roszczenia a także wypłaty odszkodowań.
W praktyce oznacza to, że dane zawarte w Bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwolą ubezpieczycielom lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a także umożliwią szybsze przeciwdziałanie wyłudzeniom. Zakłady ubezpieczeń uzyskają informacje na temat tego czy ten sam przedmiot ubezpieczenia nie został objęty ochroną ubezpieczeniową wielokrotnie, a także czy w danym przypadku wykryto jakieś nieścisłości. Będą również mogli sprawdzić np. liczbę żądań wypłaty za tą samą szkodę, a także przeanalizować powiązania między zdarzeniami budzącymi wątpliwości i ich uczestnikami.
Korzystanie z BDU ma się opierać na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że ubezpieczyciele, którzy przystąpią do bazy zyskają dostęp do umieszczonych w niej informacji w takim samym zakresie, w jakim sami zdecydują się na przekazywanie danych do UFG. Co ważne przystąpienie do BDU i przekazywanie informacji odnośnie polis ma być dobrowolne. Jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny liczy na to, że większość zakładów ubezpieczeń zdecyduje się na współpracę w zakresie tworzenia i korzystania z bazy.
Oficjalnie uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych poprzedzone było programem pilotażowym, w ramach, którego siedmiu ubezpieczycieli udzieliło informacji na temat ponad 11, 5 mln polis oraz 1, 3 mln szkód. Skala zawartych w niej danych ma być znacznie większa po pełnym zasileniu bazy. Jako pierwsze zakłady ubezpieczeń dostęp do BDU uzyskały Compensa, Warta i Wiener.
Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, utworzenie bazy danych, która ma służyć identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałaniu naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.
Źródło: na postawie cashless.pl
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…
Wraz z końcem roku większość rolników planuje kolejne kroki na kolejny sezon rolniczy. W tym okresie warto pamiętać o przedłużeniu ochrony…
Nasz kraj znajduje się w czołówce państw europejskich najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców. Jak zatem zabezpieczyć się przed cyberzagrożeniami, które mogą…