Działa już Baza Danych Ubezpieczeniowych, która ma być pomocna w walce z próbami wyłudzeń odszkodowań. Jej zadaniem jest gromadzenie informacji na temat wszystkich rodzajów ubezpieczeń, zarówno majątkowych, jak i życiowych. Media informują, że jako pierwsze dostęp do BDU uzyskały Towarzystwa Ubezpieczeń Compensa, Warta oraz Wiener.
Baza Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ma gromadzić dane na temat wszystkich rodzajów polis, zarówno życiowych, jak i majątkowych.
Dotychczas Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) udostępniał ubezpieczycielom informacje jedynie na temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Przekazywane dane dotyczyły umów OC i AC oraz zgłaszanych z nich szkód. Rozwiązanie to pozwalało zakładom ubezpieczeń zapoznać się z historią szkodową klienta, a tym samym lepiej szacować ryzyko w przypadku zawierania nowej polisy. Nawet, jeżeli właściciel pojazdu dotychczas ubezpieczony był w innym towarzystwie ubezpieczeń. Uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych (BDU) oznacza, że ubezpieczyciele uzyskają teraz dostęp do informacji na temat pozostałych typów polis. Dzięki temu szerzej będą mogli analizować zawierane umowy i ich zakres, zgłaszane szkody i roszczenia a także wypłaty odszkodowań.
W praktyce oznacza to, że dane zawarte w Bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwolą ubezpieczycielom lepiej szacować ryzyko ubezpieczeniowe, a także umożliwią szybsze przeciwdziałanie wyłudzeniom. Zakłady ubezpieczeń uzyskają informacje na temat tego czy ten sam przedmiot ubezpieczenia nie został objęty ochroną ubezpieczeniową wielokrotnie, a także czy w danym przypadku wykryto jakieś nieścisłości. Będą również mogli sprawdzić np. liczbę żądań wypłaty za tą samą szkodę, a także przeanalizować powiązania między zdarzeniami budzącymi wątpliwości i ich uczestnikami.
Korzystanie z BDU ma się opierać na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że ubezpieczyciele, którzy przystąpią do bazy zyskają dostęp do umieszczonych w niej informacji w takim samym zakresie, w jakim sami zdecydują się na przekazywanie danych do UFG. Co ważne przystąpienie do BDU i przekazywanie informacji odnośnie polis ma być dobrowolne. Jednak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny liczy na to, że większość zakładów ubezpieczeń zdecyduje się na współpracę w zakresie tworzenia i korzystania z bazy.
Oficjalnie uruchomienie Bazy Danych Ubezpieczeniowych poprzedzone było programem pilotażowym, w ramach, którego siedmiu ubezpieczycieli udzieliło informacji na temat ponad 11, 5 mln polis oraz 1, 3 mln szkód. Skala zawartych w niej danych ma być znacznie większa po pełnym zasileniu bazy. Jako pierwsze zakłady ubezpieczeń dostęp do BDU uzyskały Compensa, Warta i Wiener.
Na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, utworzenie bazy danych, która ma służyć identyfikacji, weryfikacji i przeciwdziałaniu naruszeniu interesów uczestników rynku ubezpieczeniowego jest ustawowym obowiązkiem UFG.
Źródło: na postawie cashless.pl
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…