Aktualności

Rzecznik Finansowy składa postulat dotyczący opłat za brak OC

Na mocy posiadanych uprawnień Rzecznik Finansowy skierował do Ministra Finansów propozycję zmiany ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Postulat odnosi się do regulacji dotyczących opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia. 

Propozycja legislacyjna Rzecznika Finansowego 

Rzecznik Finansowy, korzystając z posiadanych uprawnień, które pozwalają mu na wystąpienie z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących funkcjonowania podmiotów rynku finansowego, skierował do Ministra Finansów propozycję zmiany ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Postulat ten odnosi się do przepisów regulujących działanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w przedmiocie opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia. Rzecznik Finansowy proponuje, aby rewizji poddać przepisy określające zasady umarzania opłat lub udzielania ulg za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego. 

Rzecznik dodaje, że jego decyzja w tym zakresie jest efektem licznych zgłoszeń klientów (przede wszystkim posiadaczy pojazdów mechanicznych), którzy – jak wynika z analizy indywidualnych przypadków – mają problemy z uzyskaniem umorzenia lub ulgi w spłacie opłaty za brak ubezpieczenia OC, mimo istnienia ku temu uzasadnionych przesłanek. Analiza aktualnie obowiązujących regulacji doprowadziła do wniosków, iż nie spełniają one swojej funkcji i nie przystają do dzisiejszych realiów. 

Kara za brak OC wzrośnie dwa razy 

Rzecznik zaznacza także, że równie istotną kwestią wymagającą rozważenia i zmiany ustawowej jest w jego ocenie wysokość opłaty, którą obowiązana jest wnieść osoba nieposiadająca obowiązkowego ubezpieczenia OC. W związku z tym, że kwota ta jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2023 r. przewidywany jest znaczący wzrost ww. opłaty. Tym bardziej, że w przyszłym roku kary za brak OC wzrosną aż dwa razy – w drugiej połowie 2023 r. najwyższa opłata za brak ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych przekroczy kwotę 7.000,00 zł. 

Niewspółmiernie wysokie opłaty za brak OC? 

Rzecznik Finansowy dodaje, że mając właśnie na uwadze aktualną wysokość opłat w zestawieniu ze średnią wysokością składki za zawarcie ubezpieczenia OC, zasadnym wydaje się dokonanie przeglądu obecnie obowiązującej gradacji wysokości opłat tak, aby osoby, które nieznacznie spóźniły się z zawarciem umowy, nie były obciążane niewspółmiernie wysokimi opłatami. 

Źródło: Rzecznik Finansowy 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago