Dla większości z nas okres wakacyjny to czas zasłużonego wypoczynku. Często podczas przygotowań i pakowania myślami bywamy już na urlopie, dlatego łatwo o czymś zapomnieć. Czy zamknąłem mieszkanie? Wyłączyłam telewizor od prądu? Czy wszystkie okna są zamknięte? Im dłużej się nad tym zastanawiamy tym więcej pojawia się wątpliwości. Dlatego poniżej podpowiadamy jak odpowiednio przygotować się do dłuższego wyjazdu.
Zdarza się, że przed urlopem musimy pomyśleć nie tylko o organizacji wyjazdu, ale też o tym co jeszcze musimy zrobić w pracy. W natłoku obowiązków łatwo zapomnieć o wielu rzeczach. W efekcie, czego możemy niektóre sprawy załatwiać na ostatnią chwilę. Chyba każdy z nas przed wyruszeniem w drogę zastanawia się czy o czymś nie zapomniał. Dlatego, by w pełni cieszyć się wolnym czasem warto oszczędzić sobie choć odrobinę tego przedwyjazdowego stresu. Jak to zrobić?
Nieodłącznym elementem przygotowań powinna być lista rzeczy do zrobienia. Warto spisać sobie najważniejsze punkty, takie jak:
Oczywiście zestawienie to jest dosyć ogólne, i o ile pierwsze trzy punkty nie rodzą pytań i wątpliwości, to inaczej może być z ostatnim z nich. Jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem? Co może się zdarzyć podczas naszej nieobecności? Czasami samo zamknięcie mieszkania to za mało.
Bez względu na to czy jedziemy na kilkanaście dni za granicę czy planujemy dłuższy wypoczynek w kraju zostawiamy swoje mieszkanie na kilka dni lub tygodni zupełnie puste. Jednak podczas naszej nieobecności w naszych czterech ścianach pozostają cenne dla nas rzeczy. Mają wartość nie tylko finansową, ale też sentymentalną. Ich utrata w wyniku kradzieży lub zniszczenia, np. w obliczu zalania, mogłaby nam popsuć powrót z wakacji.
Co zatem należy zrobić przed wyjściem z mieszkania? Przede wszystkim warto:
Zanim dokładnie zamkniemy drzwi możemy jeszcze wyłączyć gaz i rozejrzeć się dookoła sprawdzając czy wszystko znajduje się na swoim miejscu. Dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek po powrocie.
Jeżeli mamy zaprzyjaźnionych i zaufanych sąsiadów, możemy uprzedzić ich o naszym wyjeździe, a także przekazać im klucze z prośbą o doglądanie mieszkania. Taka pomoc często bywa bezcenna, bowiem pokazuje potencjalnym obserwatorom naszego mieszkania czy domu, że budynek nie jest pusty.
Zwracajmy także uwagę na to, co publikujemy w mediach społecznościowych. Szczególnie wówczas, gdy upubliczniamy je dla wszystkich użytkowników Facebooka czy Instagrama. Praktyka pokazuje, że pomysłowość potencjalnego złodzieja w zasadzie nie zna granic, a Internet może mu dostarczać informacji na temat danej osoby.
Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że posiadanie polisy ubezpieczenia mieszkania to podstawa. Umowa chroni nas przed konsekwencjami wielu losowych zdarzeń, które nie przyszłyby nam do głowy przed wakacyjnym wyjazdem. To także nasze zabezpieczenie na wypadek roztargnienia. Zalanie, powódź, pożar, sadza, skutki działania deszczu czy wiatru, akty wandalizmu (np. graffiti), uderzenie samochodu w budynek, a nawet upadek drzewa na nasz dom to tylko niektóre zdarzenia, które mogą się zdarzyć. I chociaż podczas snucia wakacyjnych planów wydają się nam bardzo odległe, mogą się urzeczywistnić. Wówczas z pewnością przyda się nam ubezpieczenie mieszkania.
Na co zwrócić uwagę decydując się ubezpieczenie nieruchomości? Po pierwsze należy sprawdzić zakres umowy – czyli to, od czego w rzeczywistości chroni nas polisa. Informacje te znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), bowiem w nich opisany jest szczegółowo zakres ochrony a także wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Wspominaliśmy wcześniej już o zalaniach, dlatego warto zweryfikować to czy dane ubezpieczenie mieszkania obejmuje szkody w mieniu (mieszkanie wraz z ruchomościami) powstałe wskutek zalania przez niezamknięte okna. Tego typu ochronę oferuje nam między innymi Compensa w produkcie Compensa Rodzina.
Zakup polisy wiąże się także z koniecznością podjęcia decyzji odnośnie tego czy ubezpieczamy dom od ognia i innych zdarzeń losowych czy od wszystkich zdarzeń (All Risk). Dużym ułatwieniem przed wyborem jednej z opcji będzie zestawienie ze sobą zakresów ofert.
Co więcej oprócz ubezpieczenia od zdarzeń losowych, które obejmuje zazwyczaj skutki działania deszczu, ognia czy dymu warto zadbać o dodatkowe opcje, które ochronią nas od takich zdarzeń jak:
W ramach dodatków często dostępny jest także Home Assistance, który będzie pomocny w nagłych przypadkach, np. gdy będzie konieczna interwencja hydraulika. Przy rozszerzeniu polisy o opcję takiego produktu Compensa pokrywa koszt dojazdu i usługi fachowca.
Nie zapominajmy również o ubezpieczeniu OC w życiu prywatnym, które zabezpieczy nas przed finansowymi skutkami zdarzeń, które dotknęły osoby trzecie (np. sąsiadów) lub ich mienie, np. gdy w wyniku zalania ucierpi nasze mieszkanie, a przeciek pojawi się również u sąsiada.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…