Naprawa samochodu po stłuczce zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzenia pojazdu, a dalsze postępowanie od tego czy szkoda została uznana za częściową czy całkowitą. Zatem czym jest szkoda całkowita? Co dalej robić z wrakiem samochodu? Podpowiadamy.
W jaki sposób ubezpieczyciele określają pojęcie szkody całkowitej? Gdy dochodzi do wypadku drogowego poszkodowany kierowca może ubiegać się o rekompensatę za poniesione szkody. Wówczas do naprawy strat może dojść poprzez przywrócenie samochodu do stanu sprzed wypadku lub przez finansową równowartość takiej naprawy.
Zgodnie z definicjami funkcjonującymi na rynku ubezpieczeń o szkodzie całkowitej mówimy w dwóch przypadkach, gdy:
Jednak ze względu na rodzaj ubezpieczenia istnieje różnica w przypadku definiowania szkody całkowitej. I tak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC szkoda całkowita ma miejsce, gdy koszty naprawy przekraczają 100 procent jego wartości. Natomiast w przypadku ubezpieczenia AC próg ten wynosi 70 procent.
Jak wygląda wycena kosztów naprawy auta po szkodzie? Ubezpieczyciel ustala wszystkie szczegóły indywidualnie w oparciu o Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które dla każdego Towarzystwa Ubezpieczeń mają inne brzmienie. Jednak w wielu sytuacjach obliczenia dotyczące naprawy samochodu po szkodzie opierają się na podobnych założeniach. Bowiem ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim czas likwidacji usterek, który określany jest przez producenta samochodu. A także stawki za roboczogodzinę ustalane na podstawie średnich cen usług autoryzowanych serwisów znajdujących się w okolicy. Na ostatni element składa się cena części zamiennych oraz innych materiałów, które będą wykorzystane przez warsztat podczas naprawy.
Co zrobić gdy towarzystwo ubezpieczeń orzekło szkodę całkowitą? Wielu posiadaczy pojazdów nie wie co zrobić z pozostałością po zniszczonym samochodzie i zastanawia się czy auto uznane przez ubezpieczyciela za niesprawne powinno trafić na złom. Praktyka pokazuje jednak, że sprzedaż wraku po szkodzie całkowitej jest możliwa i czasami bardziej opłacalna. Bowiem oddanie pojazdu do kasacji jest najczęściej nieodpłatne a znalezienie kupca na uszkodzony samochód może okazać się łatwe. Każdy kto ma dostęp do Internetu spotkał się z ogłoszeniami dotyczącymi skupu uszkodzonych pojazdów, warto wówczas z nich skorzystać. Bowiem sprzedaż uszkodzonego pojazdu, nawet za niską kwotę może oznaczać dodatkowy zysk.
W przypadku ubezpieczenia Autocasco szkoda całkowita może zostać określona nie tylko w razie fizycznego uszkodzenia pojazdu, ale także w momencie jego utraty np. na skutek kradzieży.
Źródło: UNIQA
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…