Categories: Aktualności

TFI PZU będzie zarządzać funduszem nieruchomości dla Vienna Life

TFI PZU będzie zarządzać funduszem nieruchomości mieszkaniowych dla Vienna Life TU na Życie. Firmy właśnie podpisały umowę dotyczącą tej kwestii. Transakcja to początek rozwoju nowej linii biznesowej TFI PZU w obszarze zarządzania aktywami dla klientów instytucjonalnych. 

TFI PZU nawiązuje współpracę z Vienna Life 

TFI PZU podpisało umowę na zarządzanie funduszem nieruchomości mieszkaniowych dla Vienna Life TU na Życie. Z opublikowanych informacji, że za zarządzanie funduszem będzie odpowiedzialne Biuro Sektora Nieruchomości TFI PZU. To ono od 2009 roku odpowiada za inwestycje w sektorze nieruchomości komercyjnych poprzez zarządzanie funduszami na rzecz Grupy PZU. Zespół, który je tworzy specjalizuje się w inwestowaniu w nieruchomości komercyjne na terenie nie tylko Polski ale także i krajów z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Jak możemy przeczytać, aktualnie zarządza portfelem nowoczesnych nieruchomości magazynowych, biurowych i handlowych o wartości przekraczającej 3,5 mld PLN. 

Powyższa transakcja oznacza wykorzystanie po raz pierwszy kompetencji TFI PZU w zakresie zarządzania portfelem nieruchomości na rzecz klienta zewnętrznego. Co więcej, wpisuje się ona również w strategię Grupy PZU na lata 2021-2024 w obszarze inwestycji, która zakłada zwiększenie aktywów pod zarządzaniem. 

– Nawiązanie współpracy z renomowanym partnerem, jakim jest  Vienna Life, traktujemy jako wyraz uznania dla naszych kompetencji w zakresie zarządzania aktywami, ale także zaufania. Cieszymy się, że tak jak niegdyś strategie global macro, tak teraz nasze doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami możemy udostępnić klientom spoza naszej grupy kapitałowej – mówi Marcin Żółtek, wiceprezes TFI PZU. 

Zarządzanie z outsourcingiem 

Do czasu uzyskania zgody KNF, czyli w okresie przejściowym, wszystkie decyzje inwestycyjne w funduszu zarządzanym na zlecenie Vienna Life będą leżały w gestii TFI PZU. Docelowo usługa zarządzania portfelem nieruchomości ma zostać ponownie przekazana do obecnego zarządzającego – spółki REDNET Property Group. Proces deweloperski prowadzi natomiast inna spółka z Grupy REDNET – REDNET Investment. 

– Dzięki współpracy z REDNET Property Group środki z funduszu będą inwestowane na rynku mieszkaniowym przez zarządzającego o uznanej renomie i doświadczeniu – wyjaśnia Marcin Żółtek. 

Jednak opiekę nad całością wciąż będzie sprawowało TFI PZU. To towarzystwo będzie oceniało i akceptowało najważniejsze decyzje inwestycyjne, dotyczące m.in. zaangażowania środków w daną inwestycję (przez spółki celowe). Po stronie firmy będzie również nadzór nad dywersyfikacją portfela oraz identyfikowanie i monitorowanie ryzyka związanego z realizowanymi projektami. 

Jednocześnie TFI PZU będzie zarządzać portfelem aktywów płynnych funduszu, czyli środkami pieniężnymi, które nie będą w danym momencie wykorzystywane w procesie inwestycji (kupno działek, budowa nieruchomości itd.). 

Kompletna oferta dla firm 

Pod koniec ubiegłego roku TFI PZU zarządzało aktywami spółek z Grupy PZU oraz klientów zewnętrznych o łącznej wartości około 41,1 mld zł. Aktywa klientów instytucjonalnych będące pod zarządzaniem towarzystwa są lokowane w dedykowanych funduszach inwestycyjnych (FIZ), portfelach opartych na funduszach i instrumentach finansowych, prowadzonych zgodnie z indywidualną strategią, a także w ramach szerokiej oferty funduszy i strategii inwestycyjnych – w ramach zarządzania płynnością i rezerwami finansowymi. 

– Przejęcie zarządzania funduszem nieruchomości mieszkaniowych otwiera dla naszego TFI nowy rozdział w zakresie oferty zarządzania aktywami dla klientów instytucjonalnych. Pokazuje też, że dzięki kompetencjom i doświadczeniu, które składają się na wysokiej jakości proces inwestycyjny, jesteśmy w stanie uszyć rozwiązanie na miarę, które będzie odpowiadało na różne potrzeby klientów instytucjonalnych – ocenia wiceprezes TFI PZU. 

Warto dodać, że do konstruowania funduszy oraz portfeli w ramach usługi asset management w TFI PZU wykorzystuje się kilkanaście strategii inwestycyjnych, które opierają się na wszystkich najważniejszych klasach aktywów. Co ważne, wszystkie spełniają określone parametry jakościowe – związane z płynnością, ryzykiem oraz potencjałem stopy zwrotu. 

Źródło: PZU SA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

15 minut ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

28 minut ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

2 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie na życie a choroby współistniejące

Osoby cierpiące na różne schorzenia czasami zastanawiają się, czy ubezpieczenie na życie w ich przypadku może stanowić ochronę. W jaki…

2 godziny ago
  • Aktualności

Assistance – niezbędny towarzysz w podróży

Assistance to ubezpieczenie przydatne podczas podróży samochodem. Dlaczego? Produkt ten zapewnia kompleksową ochronę w razie awarii pojazdu, wypadków czy innych nieprzewidzianych…

1 dzień ago
  • Prawo

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem kredytu hipotecznego a ubezpieczeniem domu?

Zakup nieruchomości często wiąże się z koniecznością jej ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć swoją inwestycję. Na czym dokładnie polega…

1 dzień ago