Tramadol to silny lek przeciwbólowy, zaliczany do grupy leków opioidowych. Jest znany i stosowany na całym świecie w leczeniu łagodnego oraz silnego bólu różnego pochodzenia oraz w przewlekłych dolegliwościach bólowych. Tramadol jest silnym lekiem przeciwbólowym, dostępnym na receptę, a jego stosowanie obarczone jest ryzykiem związanym z możliwością wystąpienia uzależnienia, dlatego nie powinien być przyjmowany przez dłuższy okres czasu, a jedynie doraźnie.
Tramadol jest związkiem chemicznym o antagonistycznym działaniu na receptory opioidowe. Ma zastosowanie jako silny lek przeciwbólowy.
Poza uśmierzaniem bólu Tramadol działa również uspokajająco oraz delikatnie nasennie. Tramadol poprawia też samopoczucie, ponieważ stymuluje wydzielanie serotoniny, co wiąże się jednak z ryzykiem wystąpienia uzależnienia podczas długotrwałego stosowania. Dlatego też Tramadol należy stosować w niewielkich, leczniczych dawkach, zgodnie ze wskazaniami lekarza, ponieważ wówczas nie ma negatywnego wpływu na funkcjonowanie całego organizmu i nie uzależnia. Przekroczenie dawki może mieć negatywny wpływ na samopoczucie, ciśnienie krwi oraz układ oddechowy.
Tramadol wchłania się średnio w ok. 68%, a podczas regularnego stosowania wartość ta wzrasta nawet do 100%, co jest jednak kwestią indywidualną. Maksymalne stężenie leku w organizmie uzyskuje się po ok. 2 godzinach od przyjęcia, a substancja czynna działa przez 4 do 6 godzin, co jednak uzależnione jest od indywidualnych preferencji każdego organizmu oraz czasu stosowania leku przez pacjenta.
Tramadol ma zastosowanie w leczeniu bólu o różnym nasileniu – od umiarkowanego aż do silnego. Stosowany przez krótki okres czasu wykazuje działania niwelujące ból i nie jest uzależniający.
Tramadol dostępny jest wyłącznie na receptę i można go łączyć z innym lekiem, jakim jest paracetamol. Oprócz właściwości uśmierzających ból Tramadol posiada także właściwości przeciwkaszlowe, jednak nie powinien być stosowany długo.
Z uwagi na fakt, że Tramadol silnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i jest silnym lekiem syntetycznym może powodować uzależnienie. Każdorazowo powinien być stosowany pod nadzorem lekarza.
Tramadol dostępny jest w różnych postaciach: tabletek, kropli doustnych, czopków i zastrzyków domięśniowych, podskórnych i dożylnych.
Niezależnie od sposobu podawania leku istotne znaczenie ma pamiętanie o tym, że Tramadol może uzależniać, dlatego maksymalny okres jego stosowania powinien wynosić nie dłużej niż dwa tygodnie.
W każdym przypadku dawkowanie Tramadolu ustala lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby osoby chorej oraz rodzaj i stan zaawansowania choroby. Najwyższa, dopuszczalna dawka leku wynosi 400 mg leku na 24 godziny.
Tramadol jest stosowany u osób dorosłych i u dzieci powyżej 12. roku życia. Dzieciom podaje się wyłącznie Tramadol w kroplach, wraz z dodatkiem cukru lub z małą ilością wody.
Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…