Zwierzęta w kontekście ubezpieczeń nieruchomości najczęściej pojawiają się w odniesieniu do psów i kotów, które niszczą znajdujące się w domu mienie. Tymczasem o wiele większe straty powodują z reguły dzikie zwierzęta, o których obecności i powodującym szkody działaniu właściciele nieruchomości bardzo często nie wiedzą.
– Mogłoby się wydawać, że to problem głównie osób mieszkających poza dużymi miastami. Tymczasem takie zwierzęta jak kuny powodują bardzo dużo szkód w aglomeracjach. Naprawa czy wymiana fragmentu elewacji, dachu lub przegryzionych w trudno dostępnym miejscu instalacji przysparza wielu trudności. Nie ma zawsze pewnego sposobu, żeby się przed szkodą uchronić, natomiast poniesione straty można pokryć z ubezpieczenia. Stanie się tak, jeśli ochrona obejmuje ryzyko tzw. długotrwałego działania zwierząt. Część dostępnych na polskim rynku polis działa w takiej sytuacji. Podczas zakupu ubezpieczenia trzeba jednak o to ryzyko dopytać, bo nie wszyscy ubezpieczyciele je uwzględniają – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.
Długotrwałe działanie zwierząt odnosi się do zniszczeń spowodowanych stałą i rozciągniętą w czasie aktywnością dzikich zwierząt, czyli innych niż domowe, czy utrzymywane w celach hodowlanych, produkcyjnych lub na sprzedaż.
– Warto podkreślić, że szkody mogą dotyczyć zarówno samej nieruchomości, jak i przynależących do niej elementów, a więc tzw. małej architektury ogrodowej, ogrodzeń, anten telewizyjnych, paneli fotowoltaicznych, a także drzew i krzewów – dodaje Andrzej Paduszyński.
Wśród przykładów tego typu szkód eksperci Compensy wymieniają zniszczenia spowodowane przez:
Ryzyko długotrwałego działania zwierząt nie dotyczy co prawda psów i kotów, ale związane z nimi szkody również można objąć ubezpieczeniem. Część zdarzeń mieści się w podstawowym zakresie ochrony, ale niektóre wymagają rozszerzenia o tzw. klauzule dodatkowe.
– W standardowym zakresie ubezpieczenia może znajdować się np. pokrycie kosztów leczenia lub – po śmierci zwierzęcia – zakupu kolejnego psa lub kota, jeżeli do jego urazu lub zgonu doszło wskutek wypadku drogowego na terenie Polski. Potrącenia zwierząt domowych przez auta to częste szkody. Co ważne, właściciel może otrzymać odszkodowanie nawet wtedy, gdy do wypadku doszło w związku z tym, że nie dopilnował psa lub kota, który był pod jego opieką – wyjaśnia Andrzej Paduszyński z Compensy.
Dodatkowo istnieje przede wszystkim możliwość ubezpieczenia znajdującego się w domu lub mieszkaniu mienia na wypadek szkód spowodowanych przez zwierzęta domowe. To wszelkiego rodzaju zniszczenia związane z posiadaniem psa lub kota. Do przykładów takich szkód należą zalany sprzęt elektroniczny, rozbita donica czy wymagająca renowacji po zadrapaniach i zabrudzeniach sofa. Warto również pamiętać, że w ramach OC w życiu prywatnym ubezpieczyciel może przejąć na siebie finansową odpowiedzialność za szkody, które zwierzę domowe wyrządziło innym osobom.
Źródło: Compensa TU SA Vienna Insurance Group
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…