Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. O czym dokładnie mówią te zapisy?
Jak powszechnie wiadomo obowiązkowe ubezpieczenie samochodu stanowi ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Reguluje je Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zapisy ustawy definiują ten obowiązek w następujący sposób:
Art. 23.
Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
1a. Posiadacz pojazdu […] zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej […] obowiązany jest posiadać ochronę ubezpieczeniową przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany [….]. W odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek ten trwa przez cały okres pozostawania tych pojazdów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Warto przypomnieć, że umowę ubezpieczenia OC zawiera się na 12 miesięcy – tak wskazuje art. 26 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jednak niektóre pojazdy można ubezpieczyć na okres krótszy. Ubezpieczeniu art. 27 ust. 1 określa, w jakich okolicznościach zawrzeć tzw. umowę ubezpieczenia krótkoterminowego. Zalicza się do nich pojazdy:
To co wyróżnia OC krótkoterminowe to jego nieodnawialny charakter – ochrona wygasa wraz z ostatnim dniem umowy i nie jest przedłużana na kolejny okres.
Ubezpieczenie OC zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód, które mogą wystąpić u osób trzecich na skutek naszego działania. Mogą to być zarówno szkody osobowe (np. uszczerbek na zdrowiu), jak i rzeczowe (np. uszkodzenie auta lub budynku). W sytuacji, gdy dojdzie do naruszenia czyjegoś zdrowia lub zniszczenia mienia, poszkodowany ma prawo domagać się odszkodowania. A bez ubezpieczenia musiałoby ono zostać wypłacone ze środków własnych sprawcy.
Warto pamiętać, że OC to podstawowe ubezpieczenie samochodu, które musi mieć posiadacz każdego auta zarejestrowanego na terenie Polski. Niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami takimi jak kara za brak OC z UFG, czy też konieczność pokrycia wszystkich szkód wyrządzonych osobom trzecim z własnej kieszeni.
Z pewnością obowiązkowy charakter polisy OC nadaje temu ubezpieczeniu szczególny status. Jednak nie oznacza to, że jeżdżąc tylko z tego typu umową możemy cieszyć się pełnym poczuciem bezpieczeństwa. Jak już wspominaliśmy ubezpieczenie to zapewnia odszkodowanie jedynie poszkodowanym. W praktyce oznacza to, że jeśli szkody dotkną także nas, ich naprawienie stanie się naszym problemem. Z tego powodu warto rozważyć zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak ubezpieczenie AutoCasco, NNW czy Assistance. Ich zakup nie jest obowiązkiem wynikającym z polskiego prawa, ale dla własnego komfortu powinniśmy pomyśleć o posiadaniu tego typu ochrony ubezpieczeniowej.
Źródło: LINK4
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…