4 października obchodzono Światowy Dzień Zwierząt. Właśnie z tej okazji Rzecznik Finansowy przygotował specjalny poradnik „Ubezpieczenia zwierząt domowych”. Dowiemy się z niego między innymi tego jakie zwierzęta możemy objąć ochroną ubezpieczeniową i na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie.
Światowy Dzień Zwierząt to dobra okazja ku temu, by zwrócić uwagę na ochronę naszych pupili, również poprzez odpowiednie ubezpieczenie. Specjalny poradnik przygotowany przez Rzecznika Finansowego zawiera wiele cennych wskazówek dotyczących tego typu ubezpieczeń. Dowiemy się z niego między innymi tego:
Warto podkreślić, że ubezpieczenie zwierząt domowych stanowi dobrowolną umowę ubezpieczenia lub dodatkowe rozszerzenie ochrony (klauzula) w innej polisie (np. mieszkaniowej lub OC w życiu prywatnym) na podstawie, której ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej związanej z posiadaniem zwierząt domowych. Pamiętajmy, że prawa i obowiązki każdej ze stron umowy oraz zakres odpowiedzialności określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia.
Na rynku najdziemy wiele ubezpieczeń dla zwierząt, w zależności od wybranej oferty polisa może zawierać:
Należy sobie zdawać sprawę, że pomimo tego, że w Polsce właściciel zwierzęcia domowego nie ma obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia to zgodnie z art. 431 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (k.c.) „Kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, obowiązany jest do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody niezależnie od tego, czy było pod jego nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło, chyba że ani on, ani osoba, za którą ponosi odpowiedzialność, nie ponoszą winy”.
W praktyce oznacza to, że nie tylko właściciel, mający pod stałą (trwałą, a nie np. grzecznościową czy okazjonalną) pieczą zwierzę, ale także chowający je lub posługujący się nim może ponieść konsekwencje, np. w przypadku pogryzienia przez psa osoby trzeciej lub innego psa albo zniszczenia rzeczy osoby trzeciej np. podrapanie drzwi od mieszkania sąsiada.
Co istotne, to właściciel zobowiązany jest do leczenia zwierzęcia, za które jest odpowiedzialny, a także musi pokryć koszty poszukiwania zaginionego zwierzęcia, oraz koszty opieki nad nim, jeżeli np. sam jest hospitalizowany.
Pamiętajmy o tym, że dbając o bezpieczeństwo i zdrowie swoich czworonożnych przyjaciół, troszczymy się nie tylko o ich dobrostan, ale także o własny spokój i komfort.
Źródło: Rzecznik Finansowy
PZU właśnie wystartował z kampanią promującą nową ofertę specjalną dla rowerzystów. Ubezpieczenie PZU Rowerzysta to…
Dane pokazują, że w Polsce liczba osób posiadających ubezpieczenie dla psa lub kota wciąż jest…
Zdjęcie tablic rejestracyjnych i numer telefonu – to wystarczy, by wezwać pomoc assistance w InterRisk.…
PZU ruszył z nową kampanią rekrutacyjną skierowaną do osób zainteresowanych pracą agenta wyłącznego. Jest ona…
PZU wprowadził asystenta AI dla wszystkich swoich pracowników. Rozwiązanie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji działa…
PZU ponownie otrzymało tytuł Najlepszego Ubezpieczyciela w Polsce. Wyróżnienie, które przyznano firmie w konkursie portalu…