Końcówka roku to dla wielu rolników nieco spokojniejszy okres, w którym mogą pomyśleć o zabezpieczeniu swojego gospodarstwa. Warto już teraz sprawdzić jak wygląda oferta ubezpieczeniowa, i to nie tylko pod kątem ubezpieczeń obowiązkowych, ale też i dobrowolnych.
Na początku warto przypomnieć, że ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych jest ubezpieczeniem obowiązkowym i stanowi podstawową ochronę przed skutkami zdarzeń losowych. Kto jest zobligowany do zawarcia takiej umowy? Obowiązek zakupu ubezpieczenia dotyczy budynków o powierzchni powyżej 20 m² będących w posiadaniu rolnika. Co istotne, nowe budynki należy ubezpieczyć z dniem pokrycia ich dachem. Na rynku znajdziemy wiele ubezpieczeń budynków rolnych, z tego powodu dobrze jest zapoznać się z poszczególnymi ofertami. Szczególnie, że poszczególni ubezpieczyciele oferują dodatkowe korzyści w ramach zawartej umowy. Na przykład AGRO Ubezpieczenia pozwalają na dostosowanie pakietu do indywidualnych potrzeb rolnika. Ubezpieczyciel oferuje także płatność ratalną (nawet 4 raty) oraz zniżkę w wysokości 10% za bezszkodową kontynuację ubezpieczenia.
Ubezpieczenie budynków rolniczych umożliwia uzyskanie odszkodowania za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych w postaci:
Istotną kwestią jest to, że odszkodowania wypłacane są do wysokości sum ubezpieczenia, które ustalane są odrębnie dla każdego z budynków. Dlatego przy zawieraniu umowy warto dobrze określić ich wartość.
AGRO Ubezpieczenia w pakiecie oferują dodatkowe ubezpieczenia. W ramach produktu ochronę można uzupełnić o obowiązkowe ubezpieczenie OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Pamiętajmy, że polisa tego typu jest ubezpieczeniem obowiązkowym – obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Polisa chroni przed skutkami finansowymi szkód spowodowanych w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, a odszkodowanie wypłacane jest osobom trzecim za szkody wyrządzone nie tylko przez ubezpieczonego rolnika, ale także przez osoby z którymi pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym oraz przez osoby pracujące w gospodarstwie rolnym.
Pakiet można również rozbudować o dobrowolne ubezpieczenia:
Szczegółowe informacje o powyższych ubezpieczeniach znajdziemy na stronie ubezpieczyciela. Pamiętajmy też o tym, by przed zwarciem umowy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, to tam znajdziemy zapisy mówiące o tym, w jakich sytuacjach polisa zadziała oraz jakie są wyłączenia z ochrony ubezpieczyciela.
Źródło: AGRO Ubezpieczenia
PKO Ubezpieczenia w swoim pierwszym raporcie społecznym pokazuje, jak kobiety w Polsce oceniają swój dobrostan.…
Wyniki badania Holiday Barometer 2025 pokazują, że po latach niepewności związanej z pandemią Polacy i…
Fundacja PZU i Fundacja Dr Clown nawiązały współpracę, by nieść radość i wsparcie emocjonalne dzieciom przebywającym…
Intensywne deszcze, wichury i lokalne podtopienia niestety stają się coraz częstsze. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega…
Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przygotowało wakacyjną promocję dla kierowców samochodów koreańskich. Do końca lipca nowi…
Generali zwiększyło limity w ubezpieczeniu turystycznym. Maksymalna suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą została podniesiona…