Nie każdy wie, że obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski z krajów, które nie należą do Unii Europejskiej, powinni wykupić ubezpieczenie dla obcokrajowców. Dlaczego polisa tego typu jest niezbędna i jaki zakres ochrony zapewnia to ubezpieczenie?
Osoby przybywające do Polski z krajów spoza Unii Europejskiej (w tym z Wielkiej Brytanii czy Irlandii Północnej), które czasowo przebywają na terenie naszego kraju, mogą skorzystać z ubezpieczenia dla obcokrajowców. Produkt ten obejmuje ochroną nie tylko turystów, ale też pracowników tymczasowych. Umowa tego typu może objąć również zagranicznych uczniów i studentów będących na tymczasowej wymianie o charakterze edukacyjnym.
Ubezpieczenie dla obcokrajowców może być zawarte w dwóch formach – jako polisa indywidualna oraz ubezpieczenie grupowe. To drugie rozwiązanie zazwyczaj wybierane przez pracodawców czy pośredników pracy, którzy chcą zapewnić odpowiednią ochronę zagranicznym pracownikom.
Polisa ubezpieczeniowa dla obcokrajowca ma za zadanie zapewnić mu dostęp do leczenia na terenie Polski, w efekcie stanowi ona zabezpieczenie finansowe na pokrycie kosztów leczenia. Co istotne, ubezpieczenie spełnia wymogi nałożone art. 25 Ustawy o cudzoziemcach o posiadaniu podróżnego ubezpieczenia medycznego ważnego przez okres planowanego pobytu.
W zależności od oferty danego ubezpieczyciela, takie umowy mogą być oferowane w standardzie oraz w wariantach rozszerzonych. Wariant standardowy najczęściej dotyczy nagłej pomocy medycznej, czyli pozwala na sfinansowanie kosztów leczenia w przypadku:
Opcja ta pozwala skorzystać z ochrony tylko na terenie Polski.
Pomimo tego, że rozszerzenie ubezpieczenia dla obcokrajowców nie jest obowiązkowe, to z pewnością, warto rozważyć wybór takiego wariantu. W ramach umowy tego rodzaju możliwe jest rozszerzenie standardowej umowy o takie przypadki, jak zapewnienie kosztów leczenia w razie nieszczęśliwego wypadku przy pracy fizycznej czy też w razie zaostrzenia objawów choroby przewlekłej. Rozszerzone ubezpieczenie dla obcokrajowców stanowi także dodatkową ochronę w przypadkach bardziej ekstremalnych, takich jak inwalidztwo czy śmierć osoby ubezpieczonej.
Warto podkreślić, że zawarcie umowy w wariancie rozszerzonym to dobre rozwiązanie dla obcokrajowców, którzy mają w planach także tymczasowe przemieszczanie się po terenie Unii Europejskiej – polisa obowiązuje nie tylko w Polsce, ale też na terenie całej strefy Schengen.
Źródło: Colonnade Insurance S.A.
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…