Firmy transportowe zobowiązują się do bezpiecznego i nienaruszonego dostarczenia towaru. To zadanie zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami, bowiem przewożony ładunek może ulec utracie lub uszkodzeniu. Ale to nie jedyne zagrożenia. Towar może wymagać przechowania lub nie będzie dostarczony na czas z powodu wypadku. Dlatego, by zmniejszyć ryzyko prowadzonej działalności warto zabezpieczyć swój biznes ubezpieczeniem OC przewoźnika, czyli popularnym OCP.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźników to ubezpieczenie OC dedykowane tej grupie zawodowej. Polisa przeznaczona jest dla przewoźników świadczących usługi z zakresu drogowego transportu towarów zarówno w ruchu krajowym, jak i międzynarodowym.
OCP zapewnia ochronę przed finansowymi skutkami szkód, które mogą powstać w wyniku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu towarów w transporcie drogowym.
Umowę ubezpieczenia zawiera się przeważnie na okres 12 miesięcy, jednak w przypadku indywidualnych potrzeb przewoźnika polisa może ulec skróceniu bądź wydłużeniu.
Warto pamiętać o tym, że ubezpieczenie OC przewoźnika nie jest wymagane przepisami prawa ale zwiększa poziom bezpieczeństwa i zmniejsza ryzyko prowadzonej działalności. W większości przypadków polisa OCP stała się już standardem i jest wymagana przez klientów, którzy chcą korzystać z usług przedsiębiorstw przewozowych.
Ubezpieczyciele w podstawowym zakresie ochrony odpowiadają między innymi za szkody:
Ochroną ubezpieczeniową objęte są również koszty uprzątnięcia towaru po szkodzie oraz jego utylizacji, przeładunku towaru i jego przechowywania a także koszty rzeczoznawców i niezbędnej obrony sądowej.
Z uwagi na to, że usługi przewozowe mogą być świadczone zarówno na terenie kraju, jak i innych państw potrzeby ubezpieczeniowe przewoźników są różne. Z tego powodu zakłady ubezpieczeń umożliwiają rozszerzenie ochrony o dodatkowe klauzule, które zwiększają odpowiedzialność ubezpieczycieli między innymi o szkody powstałe:
Na rynku ubezpieczeń możemy również spotkać oferty umożliwiające rozszerzenia zakresu ochrony na przykład o szkody wyrządzone w wyniku rażącego niedbalstwa pracowników.
Jak widać zakres ochrony jest szeroki, dzięki czemu ofertę można dopasować indywidualnie do potrzeb przewoźnika, biorąc pod uwagę rodzaj przewozów, jak i przewożony towar.
Firmy transportowe przewożą swoimi pojazdami towar o dużej wartości. Klienci polegają na przewoźniku a on polega na swoich kierowcach. Jednak na drodze wiele może się wydarzyć np. wypadek spowoduje uszkodzenie ładunku pomimo naprawdę dobrych zabezpieczeń lub podczas postoju towar zostanie skradziony. Zdarzeń tych nie da się przewidzieć, dlatego warto posiadać dobrze dobraną do swoich potrzeb polisę OCP. Ubezpieczenie to będzie gwarancją bezpieczeństwa świadczonych przez firmę przewozową usług a także potwierdzi wiarygodność jako solidnego partnera w interesach.
Źródło: OWU TU
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…