Dobre ubezpieczenie domu lub mieszkania zapewnia odpowiedni rodzaj i poziom ochrony. Jednak ustalenie właściwej sumy ubezpieczenia może być trudne. Przecież, nie zawsze wiemy jakie są całkowite koszty odbudowy domu lub jaką wartość ma aktualnie nasze mieszkanie. Dlatego poniżej podpowiadamy jak prawidłowo określić sumę ubezpieczenia nieruchomości.
Zazwyczaj, gdy jesteśmy już zdecydowani na zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania agent ubezpieczeniowy prosi nas o podanie informacji odnośnie lokalizacji, rodzaju zabudowy, roku budowy, piętra (w przypadku mieszkania) oraz powierzchni nieruchomości. W kolejnym kroku ustalamy, jaki zakres ochrony nas interesuje, czyli, w jakich przypadkach będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Pożar, zalanie, silny wiatr, uderzenie pojazdu mechanicznego, przepięcie skutkujące awarią sprzętu elektronicznego. Zazwyczaj możemy wybierać spośród długiej listy zdarzeń. To do nas należy decyzja, czy chcemy ubezpieczyć się od wszystkich ryzyk (All RIsk), czy wybrać ryzyka (ryzyka nazwane).
Pamiętajmy też o tym, że w sytuacji, gdy przy zakupie domu lub mieszkania korzystaliśmy z kredytu hipotecznego musimy dokładnie sprawdzić, do czego obliguje nas umowa kredytowa i na podstawie tych warunków musimy określić parametry polisy.
Następnie musimy określić sumę ubezpieczenia. Ale jak to zrobić prawidłowo?
W przypadku ubezpieczenia mieszkania do ustalenia prawidłowej sumy ubezpieczenia potrzebna nam będzie znajomość wartości rynkowej nieruchomości np. w oparciu o aktualną cenę za metr kwadratowy dla danej lokalizacji. W ten sposób będzie nam łatwiej określić wysokość potencjalnych szkód. Z kolei ubezpieczając dom musimy wiedzieć, ile będzie nas kosztowała ewentualna odbudowa domu. Dlatego przed zakupem polisy warto ustalić te kwoty np. w oparciu o koszty budowy. Jednak jak możemy określić sumę ubezpieczenia wyposażenia?
W przypadku chęci rozszerzenia ochrony o ruchomości domowe na samym początku powinniśmy sprawdzić jak ubezpieczyciel podchodzi do kwestii odszkodowania. Chodzi tu przede wszystkim o to, w jaki sposób wycenia przedmioty, które stanowią wyposażenie naszego domu czy mieszkania. Może to robić według wartości rzeczywistej lub wartości nowej.
Przy określeniu sumy ubezpieczenia ruchomości możemy założyć ile pieniędzy będziemy potrzebowali na to, by odkupić wszystkie przedmioty znajdujące się w naszej nieruchomości np. po pożarze.
W tym miejscu warto przypomnieć, na czym polega różnica między wartością nową a wartością rzeczywistą i dlaczego pierwsza opcja określenia sumy ubezpieczenia jest korzystniejsza.
Zazwyczaj przyjmuje się, że wartość rzeczywista to wartość, jaką rzecz ma w danej chwili. Uwzględnia się przy tym zużycie techniczne oraz aktualny stan przedmiotu. Z kolei wartość nowa w praktyce oznacza to, że wszystkie ruchomości ubezpieczamy tak jakby były nowe.
Jak mówi Andrzej Paduszyński z Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych Compensy:
– Jest to dużo prostsze ubezpieczenie, dużo korzystniejsze dla Klientów i właśnie takie ubezpieczenie powinniśmy wybierać. –
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…