Stłuczenia, zwichnięcia czy skręcenia to tylko przykładowe zdarzenia, które przydarzają się naszym dzieciom. Dochodzi do nich zazwyczaj podczas zajęć z wychowania fizycznego, na placach zabaw, szkolnym korytarzu i nie tylko. Mając ubezpieczenie dziecka, możemy w takich sytuacjach otrzymać wypłatę świadczenia. Jednak czy taka ochrona obejmuje również ryzyka związane z uprawianiem sportu?
Zdarza się, że NNW dla dziecka nazywamy ubezpieczeniem szkolnym. A tym samym budujemy skojarzenie, że obejmuje ono zdarzenia, do których doszło wyłącznie w placówce edukacyjnej. Nie jest to jednak prawdą. Większość ofert na rynku zapewnia ochronę także na placu zabaw, zajęciach pozalekcyjnych i sportowych, i nie tylko. Przykładowo ubezpieczenie oferowane przez AVIVA działa zarówno w czasie roku szkolnego, jak i w wakacje, ferie czy w czasie przerwy w nauce. Obejmuje zdarzenia, do których doszło w godzinach zajęć, jak i takie, które miały miejsce po nich. Pytanie tylko czy takie ubezpieczenie dzieci uwzględnia konkretne sporty? Czy ma znaczenie to, przy jakich aktywnościach doszło do kontuzji? Okazuje się, że tak. Ochrona zwykle dotyczy zdarzeń, do których doszło w czasie uprawiania sportu, jednak nie podlega jej zawodowe uprawianie takich aktywności. Dlatego, jeśli zawieramy umowę z danym towarzystwem i interesuje nas ubezpieczenie, które będzie obejmowało ochroną uprawiany przez nasze dziecko sport musimy koniecznie sprawdzić, czy jest uwzględniony w warunkach umowy.
Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej polisy powinniśmy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). Wówczas zyskamy pewność, w przypadku jakich aktywności towarzystwo nie wypłaci świadczenia. Jak już wspominaliśmy ochrona nie dotyczy zawodowego uprawiania sportu oraz dyscyplin wysokiego ryzyka. Oczywiście ich szczegółową listę znajdziemy w OWU. Do aktywności zwiększonego ryzyka utraty życia i zdrowia zaliczamy:
Nie są to jednak wszystkie aktywności, których nie obejmuje takie ubezpieczenie. Inne sporty ekstremalne, które są wykluczone z ochrony ubezpieczeniowej znajdziemy we wspomnianym OWU.
Kiedy zatem możemy mówić o zawodowym uprawianiu sportu? Z tego typu sytuacją mamy do czynienia, gdy dziecko zajmuje się nim na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej i z tego tytułu uzyskuje wynagrodzenie. I nie ma znaczenia, czy ma ono postać standardowej pensji czy stypendium, diet czy zasiłków. Nie jest istotne również to, czy aktywność ta uprawiana jest przez nasze dziecko indywidualnie czy w ramach sportu grupowego.
Z pewnością sport i inne aktywności, które mogą skończyć się kontuzją przemawiają za wyborem ubezpieczenia NNW dla dziecka. Miejmy na uwadze, że w szkole statystycznie dochodzi do większej liczby wypadków niż na drogach, a przecież ubezpieczenie dziecka obejmuje również zdarzenia, które mają miejsce poza szkolnymi murami. Gdzie możemy zawrzeć taką polisę? Z pewnością u agenta ubezpieczeniowego lub online – bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela. Pamiętajmy też o tym, by zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia i wysokość świadczenia w przypadku poszczególnych zdarzeń – to od tych stawek zależy, jaką kwotę otrzymamy w przypadku wystąpienia zdarzenia objętego ochroną.
Źródło: AVIVA
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…