Każdy kto starał się o kredyt hipoteczny wie, jak wiele wymagań trzeba spełnić, by go otrzymać. Do tego dochodzą różne formalności, między innymi ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank. Często instytucje finansowe same oferują tego typu produkt. Ale warto wiedzieć, że w takiej sytuacji można wybrać dowolnego ubezpieczyciela, nie koniecznie tego proponowanego przez bank. Zatem jak wybrać najlepsze ubezpieczenie mieszkania pod kredyt? Podpowiadamy.
Instytucje finansowe nie mają wielkich wymagań. Polisa mieszkaniowa do kredytu musi obejmować ochroną ubezpieczeniową przede wszystkim mury budynku i ewentualnie jego elementy stałe. A zakres ubezpieczenia jest podstawowy, najczęściej ubezpieczyciel odpowiada tylko za takie zdarzenia jak pożar, powódź, huragan lub wybuch gazu.
Jednak pamiętajmy, że bank wymagając ubezpieczenia działa nie tylko w swoim, ale również i naszym interesie. Niezwykle istotne jest bowiem to, by na wypadek zdarzeń losowych posiadać ochronę ubezpeiczeniową. Przykładowo brak ubezpieczenia w razie pożaru nieruchomości będzie miał niezwykle przykre konsekwencje dla kredytobiorców.
Oprócz zakupienia polisy mieszkaniowej z zakresem ochrony wymaganym przez instytucję finansową, będziemy musieli dokonać cesji ubezpieczenia na bank. W praktyce oznacza to, że w razie szkody odszkodowanie otrzyma bank, a nie kredytobiorca. Nawet pomimo tego , że to my opłacamy składki z polisy. Dlatego ubezpieczenie mieszkania jest dodatkowym kosztem związanym z kredytem hipotecznym, który należy wliczyć do kwoty zobowiązania.
Nie każdy jednak wie, że wybór polisy mieszkaniowej należy tylko do nas. Możemy poszukać takiego ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, które spełnia wymagania banku, a będzie najtańsze. Jednak czy to najlepsze rozwiązanie? Warto mieć na uwadze to, że ważność cesji trwa tyle, ile umowa ubezpieczenia i w przypadku jej odnowienia będziemy musieli ponownie przechodzić przez wszystkie formalności związane z zakupem polisy.
Niektórzy ubezpieczyciele umożliwiają zawarcie polisy mieszkaniowej pod kredyt np. na okres trzech lat.
Decydując się na polisę mieszkaniową oferowaną przez bank możemy liczyć się z tym, że będziemy musieli załatwiać mniej formalności. Często też korzystając ze sprzedaży cross-sell mamy szansę na to, by uzyskać obniżkę marży kredytu hipotecznego.
Jednak ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego, które oferowane jest przez bank może okazać się droższe od innych ofert dostępnych na rynku ubezpieczeń. Mimo tego, że w jego zakresie mogą znaleźć się dodatkowe elementy takie jak ubezpieczenie sprzętu elektronicznego czy mienia ruchomego nie zawsze polisa musi, być adekwatna do naszych aktualnych potrzeb ubezpieczeniowych. Dlatego zawsze warto sprawdzić inne dostępne na rynku ubezpieczeń oferty. Można to zrobić z pomocą swojego agenta ubezpieczeniowego.
Doświadczenie pokazuje, że na rynku ubezpieczeń można znaleźć taką polisę mieszkaniową, która obejmie kompleksową ochroną ubezpieczeniową za rozsądną cenę.
Pamiętajmy jednak o tym, że na wysokość składki za ubezpieczenie mieszkania ma wpływ przede wszystkim wartość nieruchomości a więc suma ubezpieczenia i wybrany zakres ochrony. Dlatego też w podstawowym wariancie, z cesją ochrony na bank składka będzie niższa niż polisa zawarta z większą liczbą ryzyk.
I uwaga! Nieruchomość musi być ubezpieczona na kwotę, która określa jej rzeczywistą wartość. W innym razie może dojść do niedoubezpieczenia lub nadubezpieczenia mieszkania.
Polisa mieszkaniowa pod kredyt jest zabezpieczeniem zobowiązania dla nas i banku. Dlatego wybierając zakres ochrony pamiętajmy o tym, że mogą się nam przydarzyć i inne wypadki. Szczególnie jeśli mieszkanie będzie wynajmowane. W takim przypadku rozsądną opcją będzie ubezpieczenie mienia również od kradzieży, albo zalania. I chociaż wpłynie to na wysokość składki będziemy mieli pewność, że w razie innych kłopotów niż te przewidziane w podstawowym zakresie ochrony, nie utracimy możliwości spłaty kredytu.
Podsumowując to kredytobiorca sam decyduje, która strategia wyboru polisy mieszkaniowej z cesją na bank jest najlepsza. Czy wybrać produkt oferowany przez bank czy poszukać oferty samemu? Każda opcja ma swoje wady i zalety. Jednak doświadczenie pokazuje, że na ubezpieczeniu mieszkania pod kredyt hipoteczny nie warto oszczędzać.
Źródło: TUZ Ubezpieczenia
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…