Inflacja sprawia, że płacimy więcej za produkty i usługi. Niestety kwestia ta wpływa również na rynek ubezpieczeń. Z tego powodu warto zweryfikować sumy ubezpieczenia, który znajdują się w posiadanych przez nas polisach mieszkaniowych.
Jak wiadomo inflacja wpływa na wiele sfer naszego życia. Nikogo, zatem nie powinno zaskakiwać to, że kwestia ta dotyczy także rynku nieruchomości oraz ubezpieczeń. Rosnące ceny i wartości mieszkań mają duże znaczenie w kontekście sum ubezpieczenia. Dlatego osoby, które już posiadają polisy ubezpieczeniowe albo dopiero zawierające umowy powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwą wycenę nieruchomości. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko w kontekście potencjalnego odszkodowania, jakie można uzyskać w wyniku odniesionych szkód (np. przez pożar lub zalanie), ale także wysokości opłacanej składki.
Wycena mieszkania lub domu stanowi podstawę do określenia właściwych sum ubezpieczenia. Ustalenie górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela pozwala osobie ubezpieczającej na pokrycie ewentualnych strat, jakie zostały poniesione w wyniku różnych zdarzeń losowych. Warto zwrócić uwagę na to, że w przypadku umów ubezpieczenia, które zostały zawarte jeszcze przed wzrostem inflacji, suma ubezpieczenia może okazać się niewystarczająca, by przywrócić stan nieruchomości sprzed szkody. Taki stan rzeczy wynika między innymi z rosnących cen materiałów budowlanych oraz kosztów usług fachowców. W efekcie pojawia się problem niedoubezpieczenia. Dlatego podczas procesu związanego z zakupem polisy należy uwzględniać poziom inflacji. Dzięki temu zyskamy pewność, że w razie szkody otrzymamy odszkodowanie odpowiadające realnej wartości posiadanej nieruchomości.
Czym dokładnie jest suma ubezpieczenia? Jak już wspominaliśmy pojęcie to dotyczy górnej granicy odpowiedzialności ubezpieczyciela. W dużym skrócie można powiedzieć, że jest to maksymalna kwota, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam w przypadku powstałych w nieruchomości szkód. Z tego powodu odpowiednia wycena ma kluczowe znaczenie w kontekście uzyskania odszkodowania. Dzięki realnym wartościom zyskamy pewność, że w razie nieprzewidzianych zdarzeń polisa w pełni pokryje nasze straty. Pamiętajmy o tym, że w sytuacji, gdy suma ubezpieczenia będzie niższa od faktycznej wartości nieruchomości, może dojść do niedoubezpieczenia. A tym samym kwota odszkodowania może okazać się niewystarczająca, by pokryć wszystkie szkody. Z kolei, gdy suma ubezpieczenia będzie wyższa od rzeczywistej wartości mieszkania lub domu dojdzie do tzw. nadubezpieczenia. Oznacza to, że pomimo tego, że będziemy płacili wyższe składki, nie otrzymamy większego odszkodowania. Wynika to z tego, że po wystąpieniu szkód i przeprowadzeniu oględzin ubezpieczyciel i tak wypłaci nam kwotę, która będzie odpowiadała rzeczywistej wartości straty.
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy ustalenie właściwej sumy ubezpieczenia jest kluczem do uzyskania satysfakcjonującego odszkodowania i płacenia adekwatnej do wartości nieruchomości składki. Należy podkreślić, że w niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może wymagać opinii rzeczoznawcy. Na przykład wówczas, gdy ubezpieczenie domu lub mieszkania ma obejmować również dzieła sztuki. Pamiętajmy także o tym, że wysokość świadczenia ustalana jest przez ubezpieczyciela na podstawie wyceny szkody. Oznacza to, że wypłacona kwota powinna nam pozwolić na to, by pokryć wszystkie poniesione straty.
Nie zapominajmy jednak o tym, że kwota odszkodowania nie może być wyższa niż suma ubezpieczenia – i to nawet wtedy, gdy nie pokrywa wszystkich szkód. W dobie inflacji może to stanowić problem wielu osób – szczególnie tych, które wykupiły polisę jakiś czas temu. Niewątpliwie warto to zweryfikować posiadane polisy i omówić kwestię wyceny ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Mimo tego, że zwiększenie sumy ubezpieczenia podniesie wysokości składki, ostatecznie pozwoli nam na zminimalizowanie ryzyka niedoubezpieczenia. Dzięki temu zyskamy pewność, że wypłacone odszkodowanie umożliwi nam na całkowite pokrycie ewentualnych strat. Natomiast, jeśli dopiero szukamy odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania lub domu, pamiętajmy o tym, by przed zakupem polisy dokładnie wyliczyć sumy ubezpieczenia.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…