Top temat

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych

Okres jesienno-zimowy w naszym kraju sprawia, że wielu z nas decyduje się nieco egzotyczne kierunki wyjazdów. Jednak wybierając się w tropiki warto pomyśleć o ryzyku związanym z taką podróżą, a przede wszystkim o możliwości zachorowania na jedną z chorób tropikalnych. Jak się zabezpieczyć przed ich skutkami? 

Ryzyko choroby tropikalnej podczas wyjazdu 

Planując zagraniczny wyjazd, a w szczególności dalszy do egzotycznych krajów, powinniśmy pomyśleć o profilaktyce chorób zakaźnych. Niestety choroby tropikalne stanowią ryzyko dla wszystkich osób wyjeżdżających za granicę. Pomimo tego, że występują one tylko na terenach o klimacie tropikalnym lub subtropikalnym mogą się szerzyć także w krajach znajdujących się w innych strefach klimatycznych. Jednak możemy zmniejszyć ryzyko zachorowania na tego typu chorobę. Zaleca się, by podczas urlopu w tropikach: 

  • często myć ręce, 
  • pić wodę z pewnego źródła, najlepiej butelkowaną, 
  • nie jeść surowych lub półsurowych produktów zwierzęcych, w tym mięsa, mleka czy owoców morza. 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w takich krajach jak Kenia, Kuba, Dominikana, Malediwy czy Tunezja, jak i w wielu innych, występują choroby tropikalne. Wpływa na to między innymi specyficzny klimat cechujący się wysokimi temperaturami i wysoką wilgotnością powietrza. Schorzenia tego typu rozwijają się także w wyniku niedostatecznych warunków higienicznych i socjoekonomicznych.  

Do najczęściej występujących chorób tropikalnych zaliczyć należy: 

  • malarię, 
  • dengę, 
  • żółtą gorączkę, 
  • dur brzuszny. 

Obowiązkowe szczepienia ochronne przed wyjazdem w tropiki 

Zagraniczny wyjazd wiąże się nie tylko z koniecznością rezerwacji lotu czy miejsca noclegowego. Przed podróżą warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Resort zdrowia zaleca przed podróżą w tropiki odwiedzić przychodnię medycyny podróży lub skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w chorobach zakaźnych, medycynie tropikalnej czy medycynie podróży. Na około 6-8 tygodni przed rozpoczęciem podróży w tropiki taka wizyta pozwoli na zaordynowanie turyście odpowiednich szczepień ochronnych. Do najczęściej zalecanych szczepień należą te przeciwko: 

  • żółtej gorączce, 
  • durowi brzusznemu, 
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, 
  • chorobie meningokokowej, 
  • kleszczowemu zapaleniu mózgu, 
  • japońskiego zapaleniu mózgu, 
  • wściekliźnie. 

Co więcej, przy wyjeździe do Afryki czy Ameryki Południowej wymagane może być szczepienie przeciwko żółtej gorączce. Jest ono obowiązkowe, a punkty szczepień, w których można je wykonać, znajdują się na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pacjent otrzymuje potwierdzenie szczepienia w Międzynarodowej Książeczce Szczepień. 

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne? 

Pomimo podjętych działań profilaktycznych każdemu z nas może się zdarzyć choroba. Dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się również w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niekiedy posiadane przez nas ubezpieczenie (np. w cenie imprezy turystycznej) może nie pokryć kosztów leczenia, jeśli turysta zapadnie na chorobę tropikalną. 

Z tego powodu warto rozważyć zakup indywidualnego, prywatnego ubezpieczenia turystycznego. Polisa ta obejmuje najczęściej ryzyko kosztów leczenia i przypadek zachorowania podczas pobytu za granicą. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) znajdziemy informacje o tym, jaki jest zakres terytorialny obowiązywania polisy i jakie świadczenia przysługują ubezpieczonemu. Co istotne, jedna umowa może nas chronić przed wieloma ryzykami, łącznie z opóźnieniem bagażu, opóźnieniem lotu, ubezpieczeniem bagażu podróżnego czy ubezpieczeniem od kosztów rezygnacji z wyjazdu lub ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków NNW i OC w życiu prywatnym. Także choroby tropikalne powinny być objęte ubezpieczeniem. 

I uwaga! W niektórych krajach wymagane jest okazanie ważnego ubezpieczenia na podróż. Dotyczy to np. wybranych krajów azjatyckich, jak: 

  • Indie, 
  • Nepal, 
  • Iran, 
  • Afganistan, 
  • Timor Wschodni. 

Niewątpliwie wybierając się w egzotyczną podróż warto posiadać ubezpieczenie turystyczne na wypadek chorób tropikalnych. Produkt ten zapewni nam pokrycie kosztów leczenia w danym miejscu na świecie, a nawet transport medyczny pozwalający na bezpieczny powrót do kraju, jeśli zajdzie konieczność takiego podróżowania. 

Źródło: UNIQA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Ponad milion osób oszczędza na emeryturę z TFI PZU SA 

Liczba osób oszczędzających na emeryturę z TFI PZU wynosiła w połowie kwietnia ponad milion. Co…

22 godziny ago

Ubezpieczenia robót budowlano-montażowych InterRisk w kontekście zmian klimatycznych 

Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne,…

22 godziny ago

Ubezpieczenie dla rowerzystów od TUW „TUW” 

Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…

2 dni ago

Fundacja Zaczytani.org i Grupa PZU z nowatorskim projektem edukacyjnym dla firm 

Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…

2 dni ago

Compensa z nagrodą za najciekawszą innowację w branży finansowej 

Compensa została wyróżniona za najciekawszą innowację w branży finansowej. Kapituła konkursu „Liderów Świata Bankowości i…

3 dni ago

„U lekarza” – Unum rusza z nowym programem edukacyjnym 

Unum wystartowało z nowym programem edukacyjnym „U lekarza”. Akcja ma za zadanie zwiększać świadomość zdrowotną…

3 dni ago