Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do zawarcia umowy ubezpieczenia na życie nie zawsze konieczne są badania lekarskie. Czasami wystarczy sama ankieta medyczna. Jak zatem wygląda takie ubezpieczenie bez badań lekarskich? Wyjaśniamy poniżej.
Ubezpieczyciele do ustalenia szczegółowych warunków umowy na życie potrzebują informacji o naszym stanie zdrowia. Czasami wymaga to badań lekarskich, jednak coraz częściej danych o ogólnym stanie zdrowia ubezpieczonego dostarcza ankieta zdrowotna. Jak sama nazwa wskazuje, ankieta medyczna to formularz zawierający szczegółowe pytania na temat stanu zdrowia. I na podstawie udzielonych odpowiedzi ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie. Jak to wygląda w praktyce?
Ubezpieczenie na życie z rozszerzeniem na wypadek poważnych zachorowań to polisa, którą zawieramy, by zapewnić sobie wsparcie finansowe podczas leczenia i rehabilitacji. Jednak kupując ubezpieczenie musimy pamiętać, że rozszerzenia te mogą dotyczyć konkretnej jednostki chorobowej (np. cukrzycy) lub grupy chorób. Jak wiadomo wybór poszczególnych jest kwestią indywidualną, dzięki czemu możemy dopasować polisę do swoich potrzeb. Jednak ubezpieczyciel, by ustalić ryzyko wystąpienia zachorowania na konkretne schorzenie, musi posiadać wiedzę na temat naszego stanu zdrowia. Dlatego też prosi o wypełnienie ankiety medycznej. Na przykład w Nationale-Nederlanden ewentualna konsultacja medyczna będzie konieczna, jeśli ubezpieczyciel wywnioskuje z ankiety, że istnieje u nas duże ryzyko zachorowania na poważną chorobę. Takie badanie da nam również pewność, że jesteśmy zdrowi lub pozwoli zapobiec rozwojowi zdiagnozowanej dolegliwości.
Pytania, które znajdują się w ankiecie są zazwyczaj proste, dzięki czemu jej wypełnienie nie jest czasochłonne. Mogą one dotyczyć między innymi:
Pamiętajmy jednak, że pytania te mogą się różnić w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia i ich celem jest rzetelna ocena stanu naszego zdrowia.
Nie zapominajmy o tym, że odpowiedzi, których udzielamy w ankiecie medycznej, muszą być zgodne z prawdą. To forma oświadczenia, które jest niezbędne do zawarcia danej umowy ubezpieczeniowej. Jeśli zataimy ważne informacje lub udzielimy odpowiedzi niezgodnych z prawdą, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, a przecież nie o to chodzi. Ankieta medyczna stanowi dla towarzystw ubezpieczeniowych zabezpieczenie przed nieuczciwymi praktykami i próbami wyłudzenia świadczeń. Przede wszystkim jednak jest cenną informacją, która pozwoli skomponować takie ubezpieczenie na życie, jakiego w danej chwili potrzebujemy.
Na rynku możemy także zaleźć ubezpieczenia na życie bez ankiety medycznej, jednak ich zakres zawsze będzie mniejszy, a kwoty odszkodowań niższe. Przykładem tego typu produktu na życie bez ankiety medycznej jest polisa grupowa, którą możemy wykupić w zakładzie pracy.
Z uwagi na to, że dzięki ankiecie ubezpieczyciel może lepiej poznać ubezpieczonego i tym samym zaproponować mu jak najlepsze rozwiązania, tego typu umowa może mieć wyższą sumę ubezpieczenia lub szerszy zakres w porównaniu do polis bez ankiety medycznej.
Warto przypomnieć, że ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania dają nam szybki dostęp do konsultacji medycznych i badań. A wcześnie zdiagnozowana choroba to znacznie większa szansa na powrót do zdrowia. Tym bardziej, że nowoczesne ubezpieczenia to nie tylko wypłata świadczenia po zdarzeniu, lecz także realna pomoc w wielu trudnych sytuacjach życiowych.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…