Wiele osób żywi błędne przekonanie, że polisa na życie musi być droga, by zapewniać realną ochronę nam i naszym bliskim. Jednak składka w rozsądnej cenie jak najbardziej może wystarczyć, nawet, jeśli mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny.

Czym jest i co powinno zawierać ubezpieczenie na życie?

Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że polisa na życie ma być przede wszystkim zabezpieczeniem finansowym dla naszych bliskich po naszej śmierci. Oznacza to, że suma ubezpieczenia, czyli kwota widniejąca w umowie, zostanie im wypłacona, kiedy nas zabraknie. Ta opcja ochrony stanowi zazwyczaj podstawowy zakres ubezpieczenia, jednak dobierając odpowiednie dla naszej aktualnej sytuacji pakiety, możemy znacznie rozszerzyć ochronę. To od nas zależy jak skomponowane będzie nasze indywidualne ubezpieczenie na życie.

Często okazuje się, że zakup polisy na życie jest konieczny, gdy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Wówczas suma ubezpieczenia powinna pokrywać spłatę naszego zobowiązania. Dzięki temu nasza rodzina będzie finansowo zabezpieczona, nawet jeśli nas zabraknie.

Warto pamiętać o tym, że polisa na życie może być również pomocna do zabezpieczenia nas i naszych bliskich na wypadek różnych wypadków losowych. Zazwyczaj zakres ochrony można rozszerzyć o dodatkowe umowy, np. ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do pracy. Przy takiej opcji możemy liczyć na wypłatę świadczenia w postaci renty, która zapewni nam płynność finansową w okresie, kiedy z przyczyn zdrowotnych nie będziemy w stanie zarabiać.

Co więcej polisa ubezpieczeniowa może obejmować również naszych bliskich – dzieci czy współmałżonka lub partnera. Na rynku ubezpieczeń możemy znaleźć umowy, które pozwalają na objęcie ubezpieczeniem całą rodzinę, nawet do 10 osób. A zakres każdej z polis będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb każdego członka rodziny.

Istnieją również takie produkty, które łączą w sobie zarówno zabezpieczenie na wypadek śmierci i utraty zdolności do pracy, jak i inwestowania na przyszłość. Możemy, zatem opłacając jedną składkę, inwestować i oszczędzać kapitał na emeryturę.

Jak widać zakres ochrony ubezpieczenia na życie może być naprawdę bardzo szeroki, wystarczy jedynie dobrać odpowiednio polisę.

Ubezpieczenia na życie – od czego zależy wysokość składki?

Podobnie jak w przypadku większości ubezpieczeń, na wysokość składki ubezpieczenia na życie wpływa kilka czynników. Pierwszym z nich jest wiek ubezpieczonego, i im osoba starsza, tym składka będzie wyższa. Dlatego warto mieć na uwadze to, że nigdy nie jesteśmy za młodzi na to, by pomyśleć o swojej przyszłości.

Także podpisanie umowy na dłuższy okres czasu będzie wiązało się z obniżeniem składki. Dlatego ubezpieczyciele dają nam możliwość dokonywania zmian w zakresie ochrony.

Cena polisy na życie uzależniona jest również od sumy ubezpieczenia oraz tego, na jakie dodatkowe pakiety i opcje się zdecydujemy.

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie pamiętajmy o tym, że składka obliczona w oparciu o nasze realne potrzeby nie obciąży naszego budżetu, a pozwoli nam spokojnie patrzeć w przyszłość.

Jak wybrać polisę na życie?

Jak już wyżej wspominaliśmy ze względu na kilka czynników, które są brane pod uwagę przy ocenie ryzyka, wysokość składki polisy na życie to kwestia bardzo indywidualna. Sami najlepiej wiemy, jakie są potrzeby nasze i naszej rodziny i jaka kwota może ich zabezpieczyć w sytuacji, gdyby nas nagle zabrakło. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną składkę powinniśmy dokładnie wziąć pod uwagę to, na czym polega dane ubezpieczenie i na jakie opcje dodatkowe możemy liczyć.

Źródło: Nationale-Nederlanden