Aktualności

Ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par

Nie każdy wie, że ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie na życie i zdrowie dla małżonków może być korzystniejsze cenowo w porównaniu z polisą indywidualną, a zakres ochrony może być szeroki przy atrakcyjnej składce. Jakie zdarzenia może objąć ubezpieczenie na życie i zdrowie dla par? 

Ubezpieczenie na życie dla małżeństw – na czym polega? 

Indywidualne ubezpieczenie na życie zalicza się do grona ubezpieczeń osobowych, chroniących daną osobę. Polisa tego typu może przynieść nam wiele korzyści, szczególnie w trudnych chwilach. Nie każdy jednak wie, że taką umowę możemy kupić ze współmałżonkiem. Wówczas mąż i żona zostają objęci ochroną z tytułu jednej polisy. Co więcej, na rynku ubezpieczeniowym znajdziemy warianty polis nie tylko dla małżeństw, ale i ubezpieczeń na życie dla par, które nie są w związku małżeńskim. Warto dodać, że zazwyczaj ubezpieczenie na życie dla małżeństw jest produktem funkcjonującym w ramach tzw. otwartych ubezpieczeń grupowych. 

Czy zatem lepiej wybrać indywidualną polisę na życie czy zdecydować się na wspólne ubezpieczenie z małżonkiem? Umowa dla dwojga, obejmująca życie i zdrowie obu osób, jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy żyją wspólnie, a ze względu na rodzaj i charakter wykonywanej pracy nie mają możliwości dołączenia do polisy grupowej. Może się też zdarzyć, że oferta proponowana nam w zakładzie pracy będzie mniej atrakcyjna od tej, jaką możemy uzyskać w ramach ubezpieczenia małżonków. Dużym atutem ubezpieczenia na życie dla małżonków jest też cena – składka jest niższa niż suma składek na ubezpieczenia indywidualne. 

Na co zwrócić uwagę zawierając polisę na życie dla małżeństw? 

Polisę na życie możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. W zakresie ubezpieczenia mogą znajdować się takie zdarzenia jak: 

  • śmierć małżonka lub osoby towarzyszącej, 
  • zgon w następstwie nieszczęśliwych wypadków, 
  • zgon w następstwie ubezpieczenia przy pracy, 
  • zgon ubezpieczonego w wypadku komunikacyjnym, 
  • doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego w następstwie nieszczęśliwego wypadku, 
  • poważne zachorowanie ubezpieczonego, 
  • operacja chirurgiczna, 
  • pobyt w szpitalu ubezpieczonego, 
  • zgon małżonka lub partnera w następstwie nieszczęśliwego wypadku itp. 

Co ciekawe, w przypadku śmierci ubezpieczonego w wyniku NNW, ubezpieczyciel będzie zwykle musiał wypłacić wyższą kwotę świadczenia z ubezpieczenia życia niż przy zgonie z przyczyn naturalnych. 

Jeśli umowa dotyczy także ubezpieczenia zdrowotnego, należy sprawdzić, do jakich świadczeń mamy prawo i w jakich placówkach zdrowia możemy skorzystać z polisy. Najczęściej ubezpieczyciele oferują dostęp do lekarza pierwszego kontaktu, kilku specjalistów czy też badań kontrolnych i specjalistycznych. Przed zakupem polisy zweryfikujmy jakie świadczenia przysługują nam w ramach ubezpieczenia na życie i zdrowie w wersji rodzinnej. W tym celu dokładnie zapoznajmy się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Sprawdźmy również wysokość sumy ubezpieczeniowej, czyli kwoty, jaką otrzymamy z ubezpieczenia, np. na wypadek zgonu współmałżonka. Zwróćmy także uwagę na wyłączenia odpowiedzialności w polisie – są one wyszczególnione w OWU. 

Ubezpieczenie dla dwojga – co warto wiedzieć? 

Warto zdawać sobie sprawę, że aby wykupić polisę na życie dla par, musimy być osobą pełnoletnią. Zazwyczaj ubezpieczyciele wprowadzają pewne limity wiekowe np. górną granicą wieku dla par może być wiek 65 lat. Co istotne, nie zawsze osoby ubezpieczone w ramach polisy małżeńskiej będą miały taką samą ochronę. Może się, bowiem zdarzyć, że zakres ochrony dla głównego ubezpieczonego będzie szerszy niż w przypadku osoby towarzyszącej w polisie. Z pewnością należy zweryfikować to w OWU. I na koniec warto podkreślić, że w ochronę posiadaną w ramach ubezpieczenia dla małżonków czasami możemy włączyć także, np. rodziców czy dzieci. 

Źródło: UNIQA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

12 godzin ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

12 godzin ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

3 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

3 dni ago

Jak skuteczniej przekonywać klientów do podejmowania działań w zakresie cyberbezpieczeństwa? 

28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…

3 dni ago

Ubezpieczenie gospodarstwa rolnego w Generali Agro 

Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…

3 dni ago