Niestety kredyt hipoteczny to często jedyna szansa na zakup własnego mieszkania lub domu. Jednak uzyskanie tego typu finansowania zazwyczaj wiąże się z koniecznością spełnienia kilku warunków narzuconych przez bank – jednym z nich jest ubezpieczenie nieruchomości do kredytu. Gdzie kupić polisę?
Mimo tego, że teoretycznie kredytobiorca nie jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, w praktyce banki już na etapie decyzji wstępnej wymagają skorzystania z polisy. Wynika to z tego, że ubezpieczenie mieszkania do kredytu stanowi dla instytucji finansowej jedno z wielu zabezpieczeń dających gwarancję tego, że kredytobiorca będzie terminowo spłacał swoje zobowiązanie. Dodatkowo polisa mieszkaniowa stanowi także zabezpieczenie dla samych kredytobiorców na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Na jaki okres należy wykupić ubezpieczenie mieszkania pod kredyt? Polisę zawiera się zazwyczaj na okres 3 lat i następnie odnawia po zakończeniu tego okresu. Warto podkreślić, że konieczność ubezpieczania nieruchomości zwykle obowiązuje przez cały okres spłaty kredytu – co w praktyce oznacza kilkadziesiąt lat. Odstępstwa od tej reguły zdarzają się rzadko, dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę, kiedy decydujemy się na kredyt hipoteczny.
Zazwyczaj pierwszym oferowanym nam rozwiązaniem jest ubezpieczenie nieruchomości w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którym współpracuje bank. Opcja ta jest dosyć popularna wśród kredytobiorców również z uwagi na wygodę. Nie musimy, bowiem poszukiwać polisy na własną rękę, a więc kontaktować się z ubezpieczycielem i zajmować się jakimikolwiek kwestiami formalnymi. Wszystkim zajmie się za nas pracownik banku. Inną zaletą skorzystania z takiego rozwiązania jest np. możliwość obniżenia marży kredytu.
Niestety czasami okazuje się, że wygoda, jaką oferują nam banki jest bardzo kosztowna. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie mieszkania pod kredyt w banku zwykle jest droższe niż w przypadku polisy znalezionej na własną rękę. Mowa tutaj o różnicach rzędu kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset złotych miesięcznie, co zwłaszcza w perspektywie 20-30 lat spłaty kredytu hipotecznego daje bardzo wysoką kwotę. Kolejną kwestią jest zakres ubezpieczenia, na który często nie mamy wpływu.
Dlatego w ostatnich latach coraz większa liczba kredytobiorców, świadoma wysokich cen ubezpieczenia do kredytu hipotecznego w banku, decyduje się na samodzielne poszukiwanie polisy. Na rynku możemy znaleźć wiele tego typu ofert, dlatego szukając najlepszego ubezpieczenia warto skorzystać z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Wykupując ubezpieczenie mieszkania pod kredyt na własną rękę, możemy także samodzielnie zdecydować, co będzie wchodziło w jego zakres. Oczywiście należy tu wziąć pod uwagę, że banki w swoich umowach bardzo często zastrzegają, od jakich ryzyk powinno chronić ubezpieczenie mieszkania zakupione przez kredytobiorcę.
Warto podkreślić, że wszystkie banki wymagają tego, aby ubezpieczenie mieszkania do kredytu uwzględniało pożary i różnego rodzaju zdarzenia losowe (ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych). Polisa powinna zapewnić nam nie tylko ochronę murów, ale również elementów stałych, takich jak ściany działowe, wszelkiego rodzaju instalacje (elektryczne, grzewcze, wodno-kanalizacyjne itd.), drzwi i okna, a także zamontowane na stałe urządzenia, takie jak grzejniki czy kominki.
Ale ogień to niejedyne zagrożenie dla nieruchomości. Dlatego też ubezpieczenie mieszkania powinno zapewniać kompleksową ochronę na wypadek innych zdarzeń losowych, w skład których wchodzą między innymi:
Z pewnością, im szerszy jest zakres podstawowej ochrony, tym oczywiście lepiej. Warto, więc przed wykupieniem ubezpieczenia nieruchomości dokładnie zapoznać się z tym, co obejmuje i wybrać to najbardziej rozbudowane. Wówczas zyskamy pewność, że uzyskamy odszkodowanie niezależnie od zdarzenia, które spowodowało szkody w mieszkaniu czy domu.
Jak widać możliwości jest, więc bardzo wiele, a samodzielne znalezienie ubezpieczenia nieruchomości do kredytu hipotecznego może dać nam szansę na zmniejszenie comiesięcznych kosztów kredytu. Formalności, wbrew pozorom, nie jest dużo – wystarczy tylko skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który dopasuje ofertę adekwatną do naszych potrzeb. Nam pozostanie jedynie podpisanie dokumentów oraz udostępnienie ich bankowi, w którym zaciągamy kredyt hipoteczny.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…