Categories: Prawo

Ubezpieczenie OC – jak przepisać umowę na nowego właściciela?

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobligowany jest do wykupienia polisy OC i zadbania o ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Co się jednak dzieje z umową OC, jeśli dojdzie do sprzedaży samochodu? Czy polisa zostaje automatycznie rozwiązana? W jaki sposób można przepisać ubezpieczenie OC na nowego właściciela? 

Sprzedaż samochodu – co się dzieje z ubezpieczeniem OC? 

W przypadku sprzedaży lub darowizny samochodu obowiązkiem zbywcy jest przekazanie nowemu właścicielowi dokumentów związanych z pojazdem. Dotyczy to zarówno dowodu rejestracyjnego, jak i aktualnego ubezpieczenia OC. Co istotne, nabywca auta może, ale nie musi korzystać z polisy OC zawartej przez poprzedniego właściciela. Jednak warto pamiętać o tym, że taka umowa nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok (nie trzeba jej wypowiadać). Dlatego należy pilnować terminów związanych z obowiązywaniem umowy zawartej przez zbywcę, tak by w odpowiednim momencie zadbać o jej ciągłość. Szczególnie, że kupujący ma prawo dowolnie wybrać nowego ubezpieczyciela i może zdecydować się na taką ofertę OC, która w jego opinii będzie najlepsza. 

Jak już wspominaliśmy, nabywca auta musi zadbać o to, by nie powstała choćby jednodniowa przerwa w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej polisy OC. Niedopilnowanie terminów może się wiązać z konsekwencjami finansowymi w postaci kary nałożonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Sytuacja może wyglądać jeszcze gorzej, jeśli właściciel spowoduje szkodę bez ważnej umowy OC. 

Czy przepisanie polisy OC na nowego właściciela jest konieczne? 

Jak można przepisać polisę OC na nowego właściciela? Po pierwsze zbywca pojazdu musi poinformować swojego ubezpieczyciela o fakcie sprzedaży auta. Ma na to 14 dni od daty zawarcia umowy. Zazwyczaj na podstawie przesłanych danych ubezpieczyciele dokonują zmian w swoich systemach wprowadzając do umowy dane nowego właściciela. Warto pamiętać, że przepisanie polisy OC na nabywcę jest całkowicie bezpłatne. Jednak aktualny posiadacz samochodu musi liczyć się z tym, że towarzystwo może dokonać rekalkulacji składki np. jeśli nie posiada zniżek. 

Niekiedy zbywca pojazdu zapomina o tym, by poinformować ubezpieczyciela o zmianie własności. A przecież wykonanie tego prostego kroku pozwala uwolnić się od obowiązku uiszczania składek np. w przypadku płatności ratalnych, czy ponoszenia kosztów kary za brak ochrony ubezpieczeniowej dla auta. Uwaga! Niedopełnienie tej formalności może przynieść zbywcy jeszcze inne konsekwencje finansowe. Wynika to z tego, że ubezpieczyciel może obciążyć go koniecznością opłacenia składki na OC za okres od sprzedaży samochodu do momentu poinformowania towarzystwa o fakcie zbycia pojazdu. Na mocy obowiązujących przepisów w tym czasie sprzedający wraz z nabywcą samochodu ponoszą solidarną odpowiedzialność za nieuregulowane należności. 

Przepisanie polisy OC w praktyce 

Jak w praktyce wygląda przepisanie polisy OC na nowego właściciela? Zgłoszenia sprzedaży można dokonać za pomocą internetowego formularza. Odpowiedni wniosek można również wysłać pocztą. Zazwyczaj każdy ubezpieczyciel w inny sposób przyjmuje zgłoszenia dotyczące sprzedaży pojazdów. Z tego powodu warto poszukać informacji o procesie przepisania polisy na nabywcę bezpośrednio w danym towarzystwie. Jednak proces ten nie wymaga od nas obecności w siedzibie firmy ubezpieczeniowej. Po poinformowaniu ubezpieczyciela o sprzedaży auta umowa OC automatycznie „przechodzi” na nabywcę. Wówczas po stronie towarzystwa leży kontakt z kupującym i ewentualna rekalkulacja składki. Jak pisaliśmy wyżej, nowy właściciel samochodu ma prawo wypowiedzieć umowę OC poprzedniego właściciela i zakupić zupełnie nową polisę. 

Niezwykle ważne jest to, by w momencie podpisywania umowy kupna-sprzedaży kupujący zweryfikował to czy pojazd posiada aktualną umowę ubezpieczenia OC. A jeśli, samochód nie ma ważnej polisy OC musi zadbać o to, by już w dniu zakupu pojazd był ubezpieczony. 

Źródło: UNIQA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024” – PZU Zdrowie laureatem dwóch kategorii

Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…

22 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie okularów dziecka

Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…

22 godziny ago
  • Aktualności

Warta nr 1 w rankingu ubezpieczeń mieszkaniowych „Rzeczpospolitej”

Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…

2 dni ago
  • Aktualności

PZU szuka do współpracy specjalistów i ekspertów z branży IT

Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…

2 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie domu w Generali najlepsze w rankingu Rzeczpospolitej

Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…

6 dni ago
  • Aktualności

PZU rusza z kampanią zwiększającą świadomość dotyczącą ubezpieczeń majątkowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…

6 dni ago