Większość mieszkań znajdujących się w obiektach wielorodzinnych posiada piwnice. Czy jednak powierzchnia tego pomieszczenia objęta jest ochroną w ramach standardowej polisy mieszkaniowej? Czy ubezpieczenie piwnicy wymaga rozszerzenia zakresu ochrony?
Piwnice były standardem w przypadku lokali budowanych kilkanaście i kilkadziesiąt lat temu. Jednak aktualnie wielu inwestorów rezygnuje z nich albo proponuje ich zakup za dodatkową opłatą. W efekcie dla niektórych mieszkańców bloków posiadanie piwnicy nie jest już czymś oczywistym. Z pewnością posiadanie tego typu pomieszczenia jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie, jeśli metraż mieszkania nie jest duży. Dodatkowa powierzchnia sprawia, że możemy tam przechowywać rowery, sanki, hulajnogi, wózki czy torby podróżne. Niestety przedmioty te stanowią często dosyć sporą wartość. I tu może się pojawić pytanie, czy polisa mieszkaniowa jest jednocześnie ubezpieczeniem piwnicy w bloku?
Jak już wspominaliśmy piwnica dla wielu z nas jest miejscem, w którym przechowujemy różne, cenne rzeczy. I chociażby z tego powodu warto rozważyć zakup ubezpieczenia. Tym bardziej, że w przypadku tego pomieszczenia istnieje ryzyko nie tylko kradzieży, ale również pożaru, zalania czy też szkód spowodowanych przez działanie niskiej temperatury. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że do typu szkód może tam dojść równie łatwo jak w mieszkaniu. A zalanie piwnicy może znacznie uszkodzić przechowywane tam rzeczy. Co więcej, możemy się o tym dowiedzieć dopiero po jakimś czasie. Przez co ostateczna skala szkód będzie jeszcze poważniejsza. Jak zatem ubezpieczyć piwnicę? Czy potrzebna nam będzie dodatkowa polisa?
Bez wątpienia, dzięki ubezpieczeniu piwnicy nie będziemy musieli naprawiać szkód z własnych środków. Co ważne, dostępne na rynku oferty obejmują ochroną to pomieszczenie w ramach polisy mieszkaniowej. Przykładowo ubezpieczenie mieszkania w Allianz obejmuje ściany nośne i działowe, stropy, podłogi, armaturę, stolarkę drzwiową i okienną, stałą zabudowę meblową, garaże oraz piwnice, które są częścią tego samego budynku. Oznacza to, że w przypadku szkód w piwnicy ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność finansową za zdarzenie. Polisa pokrywa zdarzenia spowodowane przez m.in. pożar, zalanie wodą z opadów np. deszczu, powódź czy grad.
Wspomniana oferta obejmuje ochroną piwnice w ramach podstawowej polisy mieszkaniowej. Jednak warto rozszerzyć umowę o ryzyko kradzieży. Wówczas ubezpieczenie pokryje szkody mienia utraconego w wyniku kradzieży, a także mienie uszkodzone w wyniku takiego działania a które znajdowało się w piwnicy. A jeśli np. doszło do zniszczenia drzwi do piwnicy, to taka szkoda również będzie objęta ochroną ubezpieczeniową.
Ubezpieczenie od kradzieży zazwyczaj obejmuje ochroną także meble, dywany czy ubrania. Przed zawarciem umowy warto wnikliwie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU). To tam znajdziemy dokładny spis zdarzeń i przedmiotów objętych ochroną ubezpieczeniową.
Źródło: Allianz
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…