Kupując ubezpieczenie podróżne, niektórzy z nas mogą się zastanawiać, od kiedy rozpoczyna się ochrona ubezpieczeniowa. Szczególnie, jeśli na zakup polisy decydujemy się tuż przed podróżą. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że istnieje kilka ważnych aspektów, które musimy spełnić, by polisa obowiązywała w danym terminie.
Jak wiadomo niezależnie od tego czy planujmy podróż krajową czy zagraniczną, warto jest zapewnić sobie odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na czas wyjazdu. Jednak istotną kwestią jest to, by wiedzieć, kiedy ochrona ubezpieczeniowa zaczyna obowiązywać. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w przypadku ubezpieczenia podróżnego moment ten zależy od kilku czynników.
Na przykład w LINK4 ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się pierwszego dnia okresu ubezpieczenia podróżnego, ale nie wcześniej niż moment opłaty składki. Może się jednak zdarzyć, że ubezpieczyciel odroczy termin płatności np. o kilka dni – wówczas ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się pierwszego dnia okresu ubezpieczenia. Ważne jest, by opłacić składkę w terminie. Jeśli tego nie zrobimy towarzystwo ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym i żądać zapłaty składki za okres, przez który trwała ochrona.
Co ważne, w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia podróżnego ochrona ubezpieczeniowa może się rozpoczynać w różnych momentach.
Ubezpieczenie kosztów leczenia i pomocy assistance:
W przypadku ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, ubezpieczenia NNW, ubezpieczenia bagażu podróżnego zasady są podobne, ochrona rozpoczyna się pierwszego dnia okresu ubezpieczenia pod warunkiem opłacenia składki lub jej pierwszej raty (chyba strony umówiły się na późniejszy termin opłaty). Podobnie jest, jeśli chodzi o ubezpieczenie kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej. Co istotne, wniosek o tego typu ubezpieczenie możemy złożyć najpóźniej w trzecim dniu od daty zakupu imprezy turystycznej lub wpłacenia zaliczki na tę imprezę.
A do kiedy jest ważne ubezpieczenie podróżne? Polisa obowiązuje przez cały okres wskazany w umowie, a który jest określany podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej. W przypadku podróży krajowych okres ubezpieczenia wynosi od 1 do 60 dni, a w przypadku podróży zagranicznych może wynosić od 1 do 60 dni lub 12 miesięcy. Co istotne, niektóre sytuacje mogą wpłynąć na wydłużenie okresu ochrony ubezpieczeniowej. Na przykład ochrona ubezpieczeniowa może zostać bezpłatnie przedłużona o maksymalnie 48 godzin, jeśli powrót z podróży zagranicznej opóźnia się z powodu:
Jednak, aby takie rozwiązanie było możliwe, ubezpieczony musi niezwłocznie powiadomić LINK4 o przyczynie losowej oraz udokumentować jej wystąpienie.
W przypadku podróży krajowych ochrona kończy się, gdy ubezpieczony wraca do miejsca zamieszkania i przekracza odległość 30 km od jego granic, ale nie później niż ostatniego dnia okresu ubezpieczenia. Z kolei w razie podróży zagranicznych ochrona kończy się, gdy ubezpieczony przekracza granicę Polski wracając do kraju, również nie później niż ostatniego dnia okresu ubezpieczenia.
Uwaga! Ochrona ubezpieczeniowa może się zakończyć również w przypadku rozwiązania umowy ubezpieczeniowej, co może nastąpić na przykład z powodu odstąpienia od umowy, niezapłacenia składki w terminie, czy innych określonych w umowie sytuacji.
Zdarza się, że niekiedy dochodzi do sytuacji, które mogą spowodować wcześniejsze zakończenie ochrony ubezpieczeniowej podczas podróży. Może się to zdarzyć, jeśli składka ubezpieczeniowa nie zostanie zapłacona w terminie. Wówczas umowa może zostać wypowiedziana ze skutkiem natychmiastowym, co powoduje zakończenie ochrony ubezpieczeniowej. Należy pamiętać, że pomimo tego ubezpieczyciel może żądać zapłaty składki za okres, przez który trwała ochrona. Jeśli zaś ubezpieczyciel nie wypowie umowy, rozwiąże się ona, gdy minie okres, za który przypadała niezapłacona składka.
Także ubezpieczony może odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia, jeżeli umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy, lub na co najmniej 30 dni i zawarta na odległość przez konsumenta. Polisa może być wypowiedziana także przez jedną ze stron np. w przypadku żądania zmiany wysokości składki ze względu na zmiany okoliczności, które wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia szkody.
Źródło: LINK4
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…