Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu? Z pewnością nie tylko na cenę usługi, ale także kwestie związane z ubezpieczeniem samochodu. Jak to wygląda z perspektywy właściciela auta, czyli wypożyczalni, a jak z punktu widzenia wynajmującego?
Na początku warto wyjaśnić, że za podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne samochodu z wypożyczalni odpowiada właściciel pojazdu. Wynika to z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Pamiętajmy też, że polisa OC przypisana jest do pojazdu a nie kierowcy. A co za tym idzie umowa będzie obejmowała zakresem ochrony wszystkie zdarzenia, do których dojdzie w związku z ruchem tego pojazdu, bez względu na to, kto będzie go prowadził.
Co istotne, na mocy wymienionej wyżej ustawy ubezpieczenie OC pojazdu wynajmowanego przez wypożyczalnię będzie chroniło ją jako właściciela przed ponoszeniem finansowych konsekwencji szkód osobowych lub majątkowych. W praktyce oznacza to, że jeśli klient spowoduje kolizję lub wypadek, to odszkodowanie dla poszkodowanych zostanie wypłacone z OC auta. Ale uwaga! Z ubezpieczenia wypożyczonego samochodu nie zostaną pokryte szkody spowodowane przez kierującego, który:
A co jeśli po wypożyczeniu auta będziemy mieć kolizję lub wypadek, w którym winny będzie inny kierowca? Wówczas powinniśmy wezwać na miejsce policję, która sporządzi odpowiednią notatkę, bowiem samo spisanie wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym może okazać się dla nas niewystarczającym zabezpieczeniem. Dlaczego? Sprawca szkody może zmienić zdanie, a w takim przypadku wypożyczalnia może wystąpić do nas o pokrycie wszelkich kosztów związanych z naprawą auta.
W wielu renomowanych wypożyczalniach autocasco na wynajmowane auto staje się już standardem. Firma zapewnia sobie w ten sposób odpowiednią ochronę. Zazwyczaj ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie z AC, jeśli dojdzie do:
Dla nas, jako osoby wynajmującej samochód ubezpieczenie AC stanowi dobre zabezpieczenie. Polisa tego typu daje nam pewność, że np. w razie zarysowania auta przy parkowaniu, nie poniesiemy kosztów jego naprawy. Istotne jest to, by przed podpisaniem umowy najmu dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) AC, a w szczególności z listą zdarzeń, które zwalniają ubezpieczyciela od odpowiedzialności odszkodowawczej. Zwykle przy autocasco samochodu na wynajem ubezpieczenie nie zadziała, w razie:
Częstą praktyką w umowach z wypożyczalnią samochodów jest to, że kierowcą auta może być wyłącznie osoba zawierająca umowę i wskazana w niej, a za dodatkowego prowadzącego obowiązują dopłaty. Sprawdźmy także, czy w umowie uwzględniono udział własny najemcy, czyli część odszkodowania, którą będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. W zależności od danego ubezpieczyciela może on być wyrażony kwotowo lub procentowo.
Niektóre wypożyczalnie pojazdów realizują wkład własny najemcy auta z depozytu, inaczej kaucji, jaką klient wpłaca do wypożyczalni wraz z podpisywaniem umowy. Przedsiębiorca może także zablokować określoną w umowie kwotę na naszej karcie kredytowej. Jeśli zwrócimy auto do wypożyczalni w nienaruszonym stanie, kaucja zostanie nam zwrócona.
Podpisując umowę o wynajem samochodu z wypożyczalni możemy spotkać się z takimi terminami, jak CDW, PAI, RP, GT czy SCDW, które oznaczają:
Warto dodać, że wypożyczalnie samochodów mogą ustalać inne ceny na konkretne pakiety polis – zwykle najdroższe są ubezpieczenia od wszelkich ryzyk, czyli tzw. all risk.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…