Miłośnicy górskich szlaków znajdą w Tatrach nie tylko piękne widoki, ale też i bardzo zróżnicowane trasy. Jednak przed wyjazdem warto odpowiednio się przygotować. Sprawdź poniżej jakie ubezpieczenie wykupić.
Zarówno polskie, jak i słowackie Tatry oferują niezapomniane widoki i bardzo zróżnicowany poziom trudności tras. Dlatego każdego roku wiele osób decyduje się na wędrówki tatrzańskimi szlakami, szczególnie ciekawą trasą na Koprowy Wierch. Droga na jego szczyt, z którego można zobaczyć prawie wszystkie najwyższe wierzchołki Tatr prowadzi obok urokliwych Hińczowych Stawów.
W bezpośrednim sąsiedztwie Zakopanego możemy znaleźć też ciekawy masyw Czerwonych Wierchów. Szlak prowadzący granią jest jednym z najbardziej widowiskowych w całych Tatrach.
Nie zapominajmy też o Rysach – najwyższej górze w Polsce. Z jej szczytu można zobaczyć między innymi takie szczyty, jak Ganek, Wysoka i Gerlach, a także Mięguszowieckie Szczyty. A w drodze na górę warto zrobić przystanek przy Morskim Oku lub Czarnym Stawie.
Bezpieczeństwo w górach zależy w bardzo dużym stopniu od dobrego przygotowania. Dlatego warto dokładnie zaplanować jakimi szlakami będziemy się poruszali, tym bardziej, że w górach nie ma miejsca na improwizację. Pamiętajmy, że niektóre szlaki w Tatrach – zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie – mają dość wysoki poziom trudności. Przy wyborze trasy powinniśmy kierować się doświadczeniem uczestników wędrówki oraz warunkami atmosferycznymi. A jeżeli prognozy zapowiadają pogorszenie pogody, lepiej w ogóle zrezygnować z wyprawy.
Podstawą też są odpowiednie buty. Nawet, jeżeli szlak wydaje się łatwy, w górach nietrudno o wypadek. Warto także zadbać o strój przeciwdeszczowy, ponieważ pogoda w górach jest bardzo zmienna.
Na szlaku ważna jest również apteczka. Bandaże, plastry i środki dezynfekujące – to przedmioty, które mogą okazać się niezbędne podczas wyprawy.
Dostępne na rynku ubezpieczenia turystyczne, które obejmują terytorium Polski zapewniają ochronę również na terenach przygranicznych. Jeżeli zatem podczas wędrówki po polskich Tatrach będziemy tylko okazyjnie przekraczali słowacką granicę nie musimy wykupywać dodatkowej polisy.
Z kolei, gdy decydujemy się nie wyjazd w Tatry słowackie nie powinniśmy zaopatrywać się tylko w Europejską Kartę Ubezpieczeń Zdrowotnych (EKUZ) – powinniśmy wówczas wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Jak wybrać polisę na wyjazd w góry?
Bardzo ważne jest to, by sumy gwarantowane kosztów leczenia były dostosowane do państwa, do którego się wybieramy. Zazwyczaj podczas zawierania umowy agent ubezpieczeniowy proponuje ich odpowiednią wysokość. Optymalna polisa powinna też zapewniać ochronę w kwestii kosztów ratownictwa medycznego. Tym bardziej, że w wiele miejsc w górach nie da się dotrzeć bez użycia śmigłowca, a koszt z tym związany może wynieść nawet kilka tysięcy euro.
Nie zapominajmy też o ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków – im wyższa suma tego ubezpieczenia, tym większe świadczenie, ponieważ świadczenie to obliczane jest na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu. Zwróćmy także uwagę na szczegółowy zakres polisy – informacje te znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
I uwaga! Jeżeli zamierzamy wspinać się poza szlakami i przy użyciu specjalistycznego sprzętu, powinniśmy zadbać o dodatkowe rozszerzenie zakresu ubezpieczenia turystycznego o zdarzenia związane z uprawianiem sportów ekstremalnych.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…