Mimo tego, że wakacje chylą się już ku końcowi wiele osób zdecyduje się na urlopowy wyjazd w późniejszym terminie. Dlatego przypominamy o dodatkowej ochronie podczas podróży, szczególnie, jeśli będzie ona związana z dużą aktywnością fizyczną np. podczas uprawiania sportów ekstremalnych lub wyczynowych.

Ubezpieczenie turystyczne z dodatkową ochroną

Jak wiadomo sport to nie tylko zdrowie. Często tego typu aktywność fizyczna wiąże się z dużym ryzykiem urazów, szczególnie wówczas, gdy uprawiamy sporty ekstremalne czy wyczynowe. Dlatego planując podróż, podczas której będziemy aktywni powinniśmy zadbać o ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o dodatkowe opcje. Tak, by w razie konieczności nasza polisa objęła ochroną ubezpieczeniową skutki nieprzewidzianych zdarzeń, powstałych w wyniku uprawiania przez nas danej dyscypliny sportu.

Jakie warunki ubezpieczenia?

Umowę ubezpieczenia turystycznego zawieramy na podstawie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. To tam znajdziemy zapisy odnośnie tego, przy jakich aktywnościach będziemy mieli zapewnioną podstawową ochronę, a jakie wymagają opłacenia wyższej składki.

Warto zdawać sobie sprawę, że dostępne na rynku ubezpieczenia podróżne różnią się zakresem ochrony. Na przykład TU Europa w ubezpieczeniu turystycznym Sport&Fun w zakresie kosztów leczenia, ratownictwa i transportu, ubezpieczenia pomocy w podróży, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje ryzyka związane z uprawianiem turystyki kwalifikowanej i uprawianiem sportów wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to, że planując aktywny urlop i decydując się na zakup takiej polisy nie będziemy musieli płacić dodatkowej składki. Natomiast odpowiedzialność ubezpieczyciela może zostać rozszerzona o ryzyka związane z uprawianiem sportów ekstremalnych i wyczynowym uprawianiem sportów. Dopiero wówczas zapłacimy nieco więcej za ubezpieczenie.

Aktywność sportowa a ubezpieczenie

Pamiętajmy, że każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa nie tylko rodzaje sportów, przy uprawianiu, których będziemy mieli zapewnioną ochronę, ale także definicje tych sportów. Zatem każde towarzystwo ubezpieczeniowe za ”sporty ekstremalne” czy „sporty wysokiego ryzyka” może uznać inne aktywności. Dużo prościej jest z definicją sportów uprawianych wyczynowo, które są związane z treningami, zawodami, imprezami sportowymi i zawodowym uprawianiem sportu. Na przykład w TU Europa sportem wyczynowym jest również udział w wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi albo w ekspedycjach.

Jak już wcześniej wspominaliśmy trudniej jest rozróżnić sporty wysokiego ryzyka od ekstremalnych. W TU Europa sporty wysokiego ryzyka, które w ubezpieczeniu Sport &Fun są objęte ochroną bez zapłaty dodatkowej składki, to narciarstwo, snowboard, jazda konna, polo, myślistwo, nurkowanie z aparatem powietrznym, rafting lub inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, jazda na quadach, kitesurfing, windsurfing, surfing, jazda na nartach wodnych i skuterach wodnych, paintball. Natomiast sporty ekstremalne to dyscypliny sportowe, których bezpieczne uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, m.in. sporty powietrzne, kolarstwo górskie czy sporty motorowe.

Źródło; Europa Ubezpieczenia