Klienci Generali Agro, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime od innych ryzyk w sezonie jesiennym 2024 roku u tego ubezpieczyciela, od 3 do 20 marca mogą ubezpieczyć je w także od suszy. Ubezpieczenie to objęte jest dopłatą z budżetu państwa w wysokości do 65%.
Niestety aktualna sytuacja pogodowa może negatywnie wpłynąć na tegoroczne uprawy.
– Bardzo ciepła zima, niewielkie opady śniegu oraz niskie stany wód powierzchniowych to tylko kilka z wielu symptomów wskazujących na poważne problemy z brakiem wody. Także niewielkie opady deszczu przyczyniają się do pogłębienia suszy, co jest widoczne w rzekach czy zbiornikach wodnych. Negatywne skutki dla rolnictwa odczuwane są coraz wcześniej i widoczne już w okresie zimowym. Wynika to z tego, że gleba nie magazynuje odpowiedniej ilości wilgoci, a dodatnie temperatury zabierają ją poprzez parowanie. W regionach, gdzie częstotliwość występowania suszy jest największa, rekomendujemy, by rolnicy – w miarę możliwości – dobierali takie gatunki roślin uprawnych, które tolerują okresowe niedobory wody. Aby zapobiegać deficytom wody, warto dokonać również zmian w technologii uprawy roli czy nawożeniu. Stosowanie tych zasad choć na części pól, pomoże ograniczyć straty w plonie głównym. Jako wyspecjalizowany w branży rolnej ubezpieczyciel, dostrzegamy te zmiany i również w tym roku dostarczymy naszym klientom profesjonalną ochronę przed skutkami ryzyka suszy – mówi Krzysztof Mrówka, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych w Generali Agro.
Klienci Generali Agro, którzy ubezpieczyli swoje zboża ozime od innych ryzyk w sezonie jesiennym 2024 roku u tego ubezpieczyciela, mogą teraz ubezpieczyć je także od suszy. Warto podkreślić, że dodatkowo, by uprawy mogły być objęte ochroną od ryzyka suszy, na każdym ubezpieczonym polu przynajmniej jedna działka musi być określona z Geoportalem, a na polisie przynajmniej jedno pole musi mieć nie mniej niż 5 ha.
– Proces zawierania umów przez naszych przedstawicieli jest bardzo prosty. Wystarczy wyszukać polisę z ubiegłorocznego sezonu jesiennego i kliknąć przycisk „Wykup suszę”, a nasz system automatycznie wystawi ofertę. Jeżeli zaoferowanie ubezpieczenia suszy nie będzie możliwe, pośrednik otrzyma komunikat z podaniem przyczyny – dodaje Krzysztof Mrówka.
Należy zaznaczyć, że w ubezpieczeniu upraw od ryzyka suszy występuje franszyza redukcyjna w wysokości 25% sumy ubezpieczenia. Wynika ona wprost z przepisów ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Dla klientów w praktyce oznacza ona zmniejszenie każdego odszkodowania o równowartość 25% sumy ubezpieczenia na danym polu.
Jak wspominaliśmy, ubezpieczenie od ryzyka suszy będzie dostępne w ofercie Generali Agro od 3 do 20 marca lub do wyczerpania limitów.
Źródło: Generali Agro
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe już wpisały się w naszą rzeczywistość. Niestety gradobicie może doprowadzić…
Nawet doświadczeni kierowcy mogą spowodować kolizję lub wypadek. Jak wiadomo z ubezpieczenia OC odszkodowanie otrzymają…
Dosyć często można spotkać się z pytaniem odnośnie tego, czy można mieć dwa ubezpieczenia grupowe lub…
Holowanie samochodu za granicą może wiązać się ze sporym wydatkiem. Jednak możemy uniknąć tego kosztu,…
Jak wiadomo za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC możemy zapłacić karę. Co zatem zrobić,…
Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. Czy jednak możemy zrobić coś,…