Do pracy

Ubezpieczenie upraw z dopłatami 2024 – co należy wiedzieć?

Niestety w ostatnich latach gwałtowne zjawiska atmosferyczne przynoszą ze sobą dotkliwe szkody w roślinach polowych. Dlatego, by ochronić swoje uprawy przed ryzykami pogodowymi warto skorzystać z możliwość wykupienia polisy z dopłatą do składki. Czym dokładnie są dotowane ubezpieczenia upraw? 

Dotowane ubezpieczenia upraw 

Dotowane ubezpieczenia upraw to polisy majątkowe, które są dedykowane dla producentów rolnych. W ramach tego produktu do 65% składki pokrywane jest przez budżet państwa, a pozostałą kwotę składki płaci rolnik.  Na mocy ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477), ubezpieczenia dotowane zapewniają wsparcie dla producentów rolnych w sytuacji wystąpienia skutków zdarzeń losowych. 

Co istotne, możliwe są dopłaty z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia w uprawach zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, warzyw gruntowych, drzew i krzewów owocowych, truskawek, ziemniaków, buraków cukrowych lub roślin strączkowych między innymi od takich ryzyk jak: huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę, suszę, ujemne skutki przezimowania oraz przymrozki wiosenne. Z dopłat skorzystać mogą też rolnicy, którzy zawierają umowy ubezpieczenia zwierząt takich jak: bydło, konie, owce, kozy, drób lub świnie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności. 

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że każdego roku w ustawie budżetowej wskazywana jest wysokość środków przeznaczona na dopłaty do ubezpieczeń rolnych. W 2024 roku na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich budżet państwa przeznaczył 1,3 mld złotych. Ubezpieczyciele, którzy zawarli z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat, w tym między innymi VH Polska, mają prawo oferowania umów ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa do wyczerpania w danym roku przyznanego im limitu dopłat. 

Od jakich ryzyk można ubezpieczyć uprawy? 

Na przykład VH Polska można skorzystać z dopłat do składek w umowach ubezpieczenia upraw rolnych zawieranych na wypadek wystąpienia takich ryzyk jak: 

  • Grad – ochroną objęte są szkody powstałe wskutek opadu atmosferycznego składającego się z bryłek lodu. 
  • Ujemne skutki przezimowania – ochroną objęte są szkody spowodowane wymarznięciem, wymoknięciem, wyprzeniem, wysmaleniem lub wysadzeniem roślin, w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 kwietnia, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin, lub całkowitej utracie plonu głównego lub jego części. 
  • Przymrozki wiosenne – ochroną objęte są szkody spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0°C, w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca, polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu głównego lub jego części. 
  • Deszcz nawalny – ochroną objęte są szkody powstałe wskutek deszczu o współczynniku wydajności o wartości co najmniej 4; w przypadku braku możliwości ustalenia tego współczynnika bierze się pod uwagę stan faktyczny i rozmiar szkód w miejscu ich powstania, świadczące wyraźnie o działaniach deszczu nawalnego. 
  • Huragan – ochroną objęte są szkody powstałe w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24 m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody; pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu. 

Dodatkowo można zakupić ubezpieczenie od ryzyka ognia, jednak taka umowa zawierana jest na zasadach komercyjnych – uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej od tego ryzyka jest dobrowolne. Wówczas ochroną objęte są szkody powstałe na skutek działania ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile. 

Dopłaty do ubezpieczenia z budżetu państwa obejmują takie uprawy jak: 

  • zboża, 
  • kukurydza, 
  • rzepak i rzepik, 
  • ziemniaki, 
  • buraki cukrowe, 
  • rośliny strączkowe, 
  • chmiel i tytoń, 
  • warzywa gruntowe, 
  • truskawki, 
  • drzewa i krzewy owocowe. 

Czy ubezpieczenie upraw rolnych jest obowiązkowe? 

Ubezpieczenie upraw rolnych to ubezpieczenie obowiązkowe. W myśl ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich producent rolny otrzymujący dopłaty bezpośrednie zobowiązany jest do objęcia ochroną co najmniej 50% upraw (na dzień 1 lipca w roku następującym po roku otrzymania dopłat) od przynajmniej jednego z ryzyk wskazanych w ustawie. Rolnik ma również obowiązek ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa oraz zawarcia umowy OC (odpowiedzialności cywilnej) z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego. W przypadku braku spełnienia tych obowiązków, nie tylko naraża się na mniejszą pomoc państwa w wypadku klęsk żywiołowych, ale dodatkowo musi zapłacić karę w wysokości równowartości w złotych kwoty 2 euro od 1 ha. 

Wnioski o zawarcie umów ubezpieczenia są składane przez rolników w zakładach ubezpieczeń, które zawarły z ministrem właściwym do spraw rolnictwa umowy w sprawie dopłat. Jaj już wyżej wspominaliśmy, jednym z nich jest VH POLSKA (Vereinigte Hagelversicherung VVaG Oddział w Polsce). 

Źródło: VH POLSKA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago