Z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych z pewnością spotkał się każdy z nas – szczególnie, jeśli jest aktywny zawodowo. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? I ile zapłacimy za polisę?
W dużym skrócie można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W przypadku choroby możemy umówić się na wizytę do lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ, i uzyskać pomoc bez płacenia za konsultację. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego mamy prawo korzystać także z opieki szpitalnej.
Z kolei, jako posiadacz ubezpieczenia chorobowego mamy prawo do otrzymania zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Oznacza to, że dzięki ochronie otrzymujemy wynagrodzenie, mimo nieobecności w pracy. Jednak pamiętamy o tym, że zazwyczaj będzie ono niższe niż to, które wpływa comiesięcznie na konto. Wynika to z tego, że wysokość zasiłku jest zależna od tego, co spowodowało niemożność wykonywania pracy. Żeby możliwe było otrzymanie zasiłku chorobowego, najpierw musimy uzyskać od lekarza zaświadczenie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Chyba większość z nas zauważa, to że dość dużą wadą korzystania z publicznej opieki zdrowotnej są długie kolejki do specjalistów. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracownię MAHTA, obejmującego grudzień 2018 roku i styczeń 2019 roku, średnio na wizytę u specjalisty należało wówczas czekać:
Obecnie też nie jest najlepiej, a przecież pomoc lekarska jest nam najczęściej potrzebna od razu. Między innymi, dlatego skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to dobre rozwiązanie. Dzięki temu na konsultacje u internisty, pediatry lub lekarza medycyny poczekamy 24 h, a dostęp do innych specjalistów, m.in. alergologa, pulmonologa, urologa, reumatologa – można uzyskać kilka dni od zgłoszenia takiej potrzeby.
Dostępne na rynku ubezpieczenia zdrowotne różnią się zazwyczaj wariantami ochrony. Przykładowo UNIQA oferuje dwie opcje ochrony – podstawową i rozszerzoną. Różnica między nimi tkwi między innymi w liczbie lekarzy specjalistów i usług, z których można skorzystać. Warto jednak podkreślić, że koszt polisy jest stosunkowo niewielki w porównaniu do wydatków związanych z prywatną opieką medyczną – za ochronę zapłacimy kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Pamiętajmy, zatem, że indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i gwarancja otrzymania szybkiej pomocy zawsze, gdy będzie ona potrzebna – w procesie leczenia ma to ogromne znaczenie.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…