Z pojęciami ubezpieczeń zdrowotnych i chorobowych z pewnością spotkał się każdy z nas – szczególnie, jeśli jest aktywny zawodowo. W obu przypadkach mamy do czynienia z inną formą ochrony. Co dają te ubezpieczenia? Dlaczego warto korzystać z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? I ile zapłacimy za polisę?
W dużym skrócie można powiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne pozwala na korzystanie z bezpłatnej opieki zdrowotnej. W przypadku choroby możemy umówić się na wizytę do lekarza, który ma podpisany kontrakt z NFZ, i uzyskać pomoc bez płacenia za konsultację. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego mamy prawo korzystać także z opieki szpitalnej.
Z kolei, jako posiadacz ubezpieczenia chorobowego mamy prawo do otrzymania zasiłku w razie choroby lub macierzyństwa. Oznacza to, że dzięki ochronie otrzymujemy wynagrodzenie, mimo nieobecności w pracy. Jednak pamiętamy o tym, że zazwyczaj będzie ono niższe niż to, które wpływa comiesięcznie na konto. Wynika to z tego, że wysokość zasiłku jest zależna od tego, co spowodowało niemożność wykonywania pracy. Żeby możliwe było otrzymanie zasiłku chorobowego, najpierw musimy uzyskać od lekarza zaświadczenie stwierdzające czasową niezdolność do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Chyba większość z nas zauważa, to że dość dużą wadą korzystania z publicznej opieki zdrowotnej są długie kolejki do specjalistów. Jak wynika z raportu przygotowanego przez Fundację Watch Health Care, Warsaw Enterprise Institute oraz pracownię MAHTA, obejmującego grudzień 2018 roku i styczeń 2019 roku, średnio na wizytę u specjalisty należało wówczas czekać:
Obecnie też nie jest najlepiej, a przecież pomoc lekarska jest nam najczęściej potrzebna od razu. Między innymi, dlatego skorzystanie z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to dobre rozwiązanie. Dzięki temu na konsultacje u internisty, pediatry lub lekarza medycyny poczekamy 24 h, a dostęp do innych specjalistów, m.in. alergologa, pulmonologa, urologa, reumatologa – można uzyskać kilka dni od zgłoszenia takiej potrzeby.
Dostępne na rynku ubezpieczenia zdrowotne różnią się zazwyczaj wariantami ochrony. Przykładowo UNIQA oferuje dwie opcje ochrony – podstawową i rozszerzoną. Różnica między nimi tkwi między innymi w liczbie lekarzy specjalistów i usług, z których można skorzystać. Warto jednak podkreślić, że koszt polisy jest stosunkowo niewielki w porównaniu do wydatków związanych z prywatną opieką medyczną – za ochronę zapłacimy kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Pamiętajmy, zatem, że indywidualne ubezpieczenie zdrowotne to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa i gwarancja otrzymania szybkiej pomocy zawsze, gdy będzie ona potrzebna – w procesie leczenia ma to ogromne znaczenie.
Źródło: UNIQA
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…