Co raz więcej rodziców decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dziecka. Najczęściej jest to podyktowane troską o ich bezpieczeństwo. Tym bardziej, że składka wynosząca kilkadziesiąt złotych miesięcznie pozwala chronić najmłodszych już od momentu narodzin. Jednak, na co zwrócić szczególną uwagę, przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zdrowotnego dzieci i młodzieży?
Ostatnie lata pokazują, że prywatne ubezpieczenie dzieci zyskuje na popularności. Wynika to z tego, że dostęp do wielu specjalistów w ramach bezpłatnej opieki lekarskiej jest utrudniony i wiąże się z długim czasem oczekiwania.
Prywatna polisa dla dziecka sprawia, że możemy umówić się na poradę u lekarza danej specjalności w ciągu kilku dni, a nie miesięcy – bez skierowania, stresu czy kolejek. W zależności od tego, na jaki wariant ubezpieczenia zdrowotnego dziecka się zdecydujemy, możemy liczyć także na świadczenie finansowe za każdy dzień hospitalizacji pociechy, a w razie dłuższego pobytu w szpitalu, istnieje opcja korzystania ze świadczeń ambulatoryjnych, takich jak:
Bez wątpienia z tego typu ochroną ubezpieczeniową możemy liczyć też na bardzo sprawny proces leczenia dziecka po wypadku, w wyniku którego dojdzie do uszczerbku lub uszkodzenia ciała. Co więcej taka polisa obowiązuje przez cały rok.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to doskonała alternatywa dla długich kolejek do świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia. Za składkę wynoszącą tylko kilkadziesiąt złotych miesięcznie, możemy zapewnić dziecku ochronę, na jaką zasługuje. Tym bardziej, że najtańsze pakiety ubezpieczenia zdrowotnego mogą kosztować mniej niż 50 złotych. Dużym atutem prywatnej polisy jest też wysoka jakość usług medycznych, bowiem placówki są zwykle dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny, co przekłada się na większy komfort pacjentów.
Przypominamy też, że w przypadku dodatkowej ochrony NNW, można skorzystać z grupowej polisy, np. szkolnej lub zdecydować się na zakup indywidualnego ubezpieczenia NNW dla dziecka.
Zakup ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka powinien być dobrze przemyślany. Zatem, na co zwrócić uwagę, zanim wybierzemy konkretnego ubezpieczyciela? Przede wszystkim na OWU – Ogólne Warunki Ubezpieczenia, z którymi należy się dobrze zapoznać przed podpisaniem umowy. To w nich znajdziemy kluczowe informacje na temat tego, w jakich sytuacjach przysługuje nam odszkodowanie, a kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić nam wypłaty zadośćuczynienia.
Znaczenie ma także to, czy ubezpieczyciel cieszy się dobrą opinią wśród klientów – rekomendacje znajomych i rodziny, którzy korzystali już ze świadczeń w ramach danej polisy mogą być najlepszą reklamą.
Kolejne istotne aspekty, które należy przeanalizować to:
Wiele osób zastanawia się też czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka ma jakieś wady. Jak w przypadku każdej usługi – tak. Jest to między innymi dodatkowy wydatek, a także czasami ograniczony zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jednak wymienione wcześniej zalety zdecydowanie je przewyższają.
Jak wyżej pisaliśmy prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka niesie ze sobą szereg korzyści. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których nie możemy oczekiwać od towarzystwa ubezpieczeniowego zadośćuczynienia i zgodnie z prawem nie musi ono nam wypłacić odszkodowania. Standardowo do wyłączenia odpowiedzialności zalicza się np. sytuacje, w której rodzice zataili przed ubezpieczycielem faktyczny stan zdrowia dziecka (znany im w momencie zawierania umowy).
Pamiętajmy też o tym, że liczba i rodzaj wyłączeń odpowiedzialności zależna jest od ubezpieczyciela i wybranego wariantu ochrony.
Rozważając zakup ubezpieczenia zdrowotnego dla dziecka rodzice często zastanawiają się do jakiego wieku będzie ono mogło korzystać z ochrony. I o ile standardowa polisa szkolna NNW wygasa w chwili ukończenia przez dziecko edukacji, o tyle prywatne ubezpieczenie zdrowotne może obowiązywać także w życiu dorosłym. Większość towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia posiadanie takiego ubezpieczenia do wieku 65- 70 lat.
Na koniec warto zaznaczyć, że decydując się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka, nie musimy rezygnować z publicznej opieki zdrowotnej. Tego typu ochrona ubezpieczeniowa może być doskonałym uzupełnieniem usług oferowanych w ramach NFZ.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…