Unijna dyrektywa PSD2 *, która wejdzie w życie w styczniu 2018 r., ureguluje rynek płatności, ale mogą z niej skorzystać także zakłady ubezpieczeń. Nowe prawo wprowadza usługi, które pozwolą ubezpieczycielom bez konieczności wynagradzania banków otrzymać dostęp do danych transakcyjnych klientów – o ile się na to zgodzą.
Michał Mroczek, chief data officer w AXA wyjaśnia: „Do dostawców usług transportowych czy mediów, których rynek już został uwolniony, dołączą za chwilę dostawcy usług finansowych. PSD2 to krok w stronę gospodarki sieciowej. Buduje jej finansową infrastrukturę i umożliwia konsumentom jeszcze wygodniejsze korzystanie z owoców gospodarki cyfrowej”.
Teraz klient przychodzi raz do roku kupić ubezpieczenie i towarzystwa nic o nim nie wiedzą. Banki dzięki temu, że klienci regularnie logują się do systemu i dokonują transakcji, wiedzą o nich dużo więcej. Po wejściu w życie dyrektywy PSD2 to się zmieni. O ile klienci się zgodzą.
Dorota Kamińska, kierownik Działu Ubezpieczeń Masowych Affinity, Marsh Polska dodaje: „ Na podstawie analizy danych ubezpieczyciele będą mogli przygotowywać oferty dla klientów i docierać z nimi przez inne kanały dystrybucyjne, co może w znacznym stopniu zrewolucjonizować rynek ubezpieczeń bancassurance w Polsce. Oczywiście najważniejsze w tym procesie jest zabezpieczenie danych osobowych i udostępnianie tylko tych, na które klienci wyrazili zgodę”.
Generalnie to, jak ubezpieczyciele wykorzystają wiedzę, zależeć będzie od tego, co będą umieli wyczytać z rachunku klienta. Problemem dla towarzystw może być przekonanie klientów do tego, żeby dali im dostęp do informacji o swoim rachunku. Ci musieliby mieć z tego ewidentną korzyść. Może być nią aplikacja do obsługi rachunku bankowego – dzięki nowym przepisom nie tylko bank będzie mógł oferować takie produkty. Albo – lepsze dopasowanie ubezpieczeń do potrzeb klientów, dzięki czemu firma mogłaby zaproponować niższe ceny. Składki powinny zmaleć, gdy zakład ubezpieczeń byłby w stanie lepiej zbadać profil klienta.
*Unijna dyrektywa PSD2 to Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2366 z dnia 25 listopada 2015 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego. Według ekspertów wpłynie ona w znaczącym stopniu na kształt całego rynku usług płatniczych, a tym samym na działalność m.in banków, instytucji płatniczych, podmiotów oferujących karty sklepowe, karty paliwowe, niezależnych operatorów bankomatów czy innych nie bankowych dostawców usług płatniczych.
Źródło: www.rp.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…