Sprawa sprzedaży polis z UFK odbiła się niedawno szerokim echem na rynku finansowym. „Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, w jaki sposób nowe przepisy oraz działania takich urzędów jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów , oraz Rzecznika Finansowego wpłynęły na politykę ubezpieczycieli w zakresie polis z UFK.
Jak wynika z obserwacji „DGP”: „Choć warunki odstąpienia od umowy poprawiły się, to warunki powyższych produktów nadal przewidują wiele różnych obciążeń finansowych”. „DGP” przypomną również, że jednym ze wspomnianych na wstępie działań było porozumienie UOKiK z 17 towarzystwami, na mocy którego firmy obniżyły opłaty likwidacyjne w „uefkach”. To oraz inne kroki w stronę wzmocnienia ochrony klientów spowodowało, że towarzystwa postanowiły pójść w stronę prostszych i mniej kosztownych umów ochronnych.
Jak podkreśla Alicja Hamkało z TUnŻ Europa, ubezpieczyciel dostosowuje się do wymogów rynku ubezpieczeń: „ Firma obecnie stawia na produkty o prostszej konstrukcji, lepszą komunikację z klientami oraz niskie opłaty lub w ogóle ich brak”. Inne zmiany w Towarzystwa Ubezpieczeniowych to m.in.: w firmie Open Life zrezygnowano ze sprzedaży polis z UFK ze składką regularną, podobnie jak w Aegonie – dostępne są produkty wyłącznie ze składką jednorazową. Z kolei Skandia oferuje oba typy umów, ale za to ze świadczeniami wykupu w wysokości przynajmniej 75% i krótszym okresem trwania.
Pomimo zmian „DGP” zauważa jednak, że nadal TU oferują polisy z innymi opłatami takimi jak np.: za zarządzanie, administracyjne, od wysokości składki czy wieku. Obciążenia te odbijają się na stopie zwrotu z danej polisy. Biorąc jednak po uwagę zmiany jakie zastosowały towarzystwa wobec klientów, ich sytuacja jest korzystniejsza niż w latach poprzednich.
Nierozwiązany pozostaje natomiast problem polis, które obowiązywały przed wejściem w życie przepisów regulujących szczegółowo kwestię opłat likwidacyjnych i prawo do odstąpienia od umowy, oraz nieobjętych porozumieniem z UOKiK. Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeśli obecna analiza skuteczności obowiązujących od 1 stycznia 2016 roku rozwiązań prawnych dotyczących „uefek” przyniesie negatywne wyniki, to resort podejmie dalsze działania. Podobnie jak w przypadku Ministerstwa Finansów, segment polis z UFK bacznie obserwuje również Komisja Nadzoru Finansowego.
Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego podkreśla, że w ramach dobrych praktyk można zastosować rozwiązania korzystniejsze od wprowadzonych we wspomnianym porozumieniu: „Wszyscy ubezpieczyciele w ramach dobrych praktyk powinni rozciągnąć warunki porozumienia z UOKiK na pozostałych konsumentów, których umowy nie zostały objęte decyzjami zobowiązującymi”. Jergo zdaniem: „ Taki krok z pewnością poprawiłby wizerunek ubezpieczycieli. Ekspert ocenia też, że w sporach sądowych dotyczących opłat zakłady zazwyczaj są bez szans. Przypomina, że opłaty likwidacyjne są powszechnie uznawane za abuzywne”.
Źródło: http: www.gazetaprawna.pl
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…
Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…
Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…