Sprawa sprzedaży polis z UFK odbiła się niedawno szerokim echem na rynku finansowym. „Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, w jaki sposób nowe przepisy oraz działania takich urzędów jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów , oraz Rzecznika Finansowego wpłynęły na politykę ubezpieczycieli w zakresie polis z UFK.

 
Jak wynika z obserwacji „DGP”: „Choć warunki odstąpienia od umowy poprawiły się, to warunki powyższych produktów nadal przewidują wiele różnych obciążeń finansowych”. „DGP” przypomną również, że jednym ze wspomnianych na wstępie działań było porozumienie UOKiK z 17 towarzystwami, na mocy którego firmy obniżyły opłaty likwidacyjne w „uefkach”. To oraz inne kroki w stronę wzmocnienia ochrony klientów spowodowało, że towarzystwa postanowiły pójść w stronę prostszych i mniej kosztownych umów ochronnych. 
 
Jak podkreśla Alicja Hamkało z TUnŻ Europa, ubezpieczyciel dostosowuje się do wymogów rynku ubezpieczeń: „ Firma obecnie stawia na produkty o prostszej konstrukcji, lepszą komunikację z klientami oraz niskie opłaty lub w ogóle ich brak”. Inne zmiany w Towarzystwa Ubezpieczeniowych to m.in.: w firmie Open Life zrezygnowano ze sprzedaży polis z UFK ze składką regularną, podobnie jak w Aegonie – dostępne są produkty wyłącznie ze składką jednorazową. Z kolei Skandia oferuje oba typy umów, ale za to ze świadczeniami wykupu w wysokości przynajmniej 75% i krótszym okresem trwania.
 
Pomimo zmian „DGP” zauważa jednak, że nadal TU oferują polisy z innymi opłatami takimi jak np.: za zarządzanie, administracyjne, od wysokości składki czy wieku. Obciążenia te odbijają się na stopie zwrotu z danej polisy. Biorąc jednak po uwagę zmiany jakie zastosowały towarzystwa wobec klientów, ich sytuacja jest korzystniejsza niż w latach poprzednich.
 
Nierozwiązany pozostaje natomiast problem polis, które obowiązywały przed wejściem w życie przepisów regulujących szczegółowo kwestię opłat likwidacyjnych i prawo do odstąpienia od umowy, oraz nieobjętych porozumieniem z UOKiK. Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeśli obecna analiza skuteczności obowiązujących od 1 stycznia 2016 roku rozwiązań prawnych dotyczących „uefek” przyniesie negatywne wyniki, to resort podejmie dalsze działania. Podobnie jak w przypadku Ministerstwa Finansów, segment polis z UFK bacznie obserwuje również Komisja Nadzoru Finansowego. 


Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego podkreśla, że w ramach dobrych praktyk można zastosować rozwiązania korzystniejsze od wprowadzonych we wspomnianym porozumieniu: „Wszyscy ubezpieczyciele w ramach dobrych praktyk powinni rozciągnąć warunki porozumienia z UOKiK na pozostałych konsumentów, których umowy nie zostały objęte decyzjami zobowiązującymi”. Jergo zdaniem: „ Taki krok z pewnością poprawiłby wizerunek ubezpieczycieli. Ekspert ocenia też, że w sporach sądowych dotyczących opłat zakłady zazwyczaj są bez szans. Przypomina, że opłaty likwidacyjne są powszechnie uznawane za abuzywne”.
 
Źródło: http: www.gazetaprawna.pl