Categories: Aktualności

Urzędy sprawdzają politykę ubezpieczycieli w zakresie polis z UFK

Sprawa sprzedaży polis z UFK odbiła się niedawno szerokim echem na rynku finansowym. „Dziennik Gazeta Prawna” sprawdził, w jaki sposób nowe przepisy oraz działania takich urzędów jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów , oraz Rzecznika Finansowego wpłynęły na politykę ubezpieczycieli w zakresie polis z UFK.

 
Jak wynika z obserwacji „DGP”: „Choć warunki odstąpienia od umowy poprawiły się, to warunki powyższych produktów nadal przewidują wiele różnych obciążeń finansowych”. „DGP” przypomną również, że jednym ze wspomnianych na wstępie działań było porozumienie UOKiK z 17 towarzystwami, na mocy którego firmy obniżyły opłaty likwidacyjne w „uefkach”. To oraz inne kroki w stronę wzmocnienia ochrony klientów spowodowało, że towarzystwa postanowiły pójść w stronę prostszych i mniej kosztownych umów ochronnych. 
 
Jak podkreśla Alicja Hamkało z TUnŻ Europa, ubezpieczyciel dostosowuje się do wymogów rynku ubezpieczeń: „ Firma obecnie stawia na produkty o prostszej konstrukcji, lepszą komunikację z klientami oraz niskie opłaty lub w ogóle ich brak”. Inne zmiany w Towarzystwa Ubezpieczeniowych to m.in.: w firmie Open Life zrezygnowano ze sprzedaży polis z UFK ze składką regularną, podobnie jak w Aegonie – dostępne są produkty wyłącznie ze składką jednorazową. Z kolei Skandia oferuje oba typy umów, ale za to ze świadczeniami wykupu w wysokości przynajmniej 75% i krótszym okresem trwania.
 
Pomimo zmian „DGP” zauważa jednak, że nadal TU oferują polisy z innymi opłatami takimi jak np.: za zarządzanie, administracyjne, od wysokości składki czy wieku. Obciążenia te odbijają się na stopie zwrotu z danej polisy. Biorąc jednak po uwagę zmiany jakie zastosowały towarzystwa wobec klientów, ich sytuacja jest korzystniejsza niż w latach poprzednich.
 
Nierozwiązany pozostaje natomiast problem polis, które obowiązywały przed wejściem w życie przepisów regulujących szczegółowo kwestię opłat likwidacyjnych i prawo do odstąpienia od umowy, oraz nieobjętych porozumieniem z UOKiK. Ministerstwo Finansów zapowiada, że jeśli obecna analiza skuteczności obowiązujących od 1 stycznia 2016 roku rozwiązań prawnych dotyczących „uefek” przyniesie negatywne wyniki, to resort podejmie dalsze działania. Podobnie jak w przypadku Ministerstwa Finansów, segment polis z UFK bacznie obserwuje również Komisja Nadzoru Finansowego. 


Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego podkreśla, że w ramach dobrych praktyk można zastosować rozwiązania korzystniejsze od wprowadzonych we wspomnianym porozumieniu: „Wszyscy ubezpieczyciele w ramach dobrych praktyk powinni rozciągnąć warunki porozumienia z UOKiK na pozostałych konsumentów, których umowy nie zostały objęte decyzjami zobowiązującymi”. Jergo zdaniem: „ Taki krok z pewnością poprawiłby wizerunek ubezpieczycieli. Ekspert ocenia też, że w sporach sądowych dotyczących opłat zakłady zazwyczaj są bez szans. Przypomina, że opłaty likwidacyjne są powszechnie uznawane za abuzywne”.
 
Źródło: http: www.gazetaprawna.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Firmy pod parasolem ochrony InterRisk

Sprzęt elektroniczny w dzisiejszych czasach stanowi nieodzowny element wyposażenia firm. Telefony komórkowe, tablety, laptopy, komputery stacjonarne,  oprogramowanie czy drukarki to…

2 dni ago
  • Aktualności

TUW PZUW: Prawie trzy czwarte pacjentów dobrze ocenia szpitale

Wyniki ogólnopolskiego sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badani Opinii Społecznej we współpracy z TUW PZUW pokazują, że prawie trzy czwarte pacjentów…

2 dni ago
  • Top temat

Czy można mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ daje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej na terenie całego kraju. Oznacza to, że pacjent…

2 dni ago
  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

3 dni ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

3 dni ago