W dniu wczorajszym weszła w życie ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, czyli tzw. ustawa o ADR. Czy dzięki zmianom klienci unikną długotrwałych i kosztownych rozpraw sądowych?
ADR to alternatywa dla postępowań sądowych
Alternative Dispute Resolution to metody rozwiązywania sporów stanowiące alternatywę dla postępowań sądowych, w Polsce określane jako „polubowne” lub „pozasądowe”. Celem wprowadzenia zmian jest możliwość składania wniosków o rozstrzyganie sporów z przedsiębiorcami do podmiotów oferujących niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne oraz szybkie metody ich alternatywnego rozwiązywania.
Paweł Zagaj, zastępca Rzecznika Finansowego odpowiedzialny za polubowne rozwiązywanie sporów zapewnia, że zmiany mają zapewnić nową jakość w obsłudze polubownego rozwiązania sporów: „Nasze postępowanie to zupełnie nowa jakość w segmencie polubownego rozwiązania sporów. Łączy w sobie najlepsze cechy tradycyjnych postępowań mediacyjnych i koncyliacyjnych, dzięki czemu z punktu widzenia stron sporu będzie ono bardzo efektywne. Możemy najpierw spróbować doprowadzić do zbliżenia stanowisk stron sporu, wykorzystując techniki mediacyjne. Jeśli to nie przyniesie efektu przedstawimy stronom swoją propozycję rozwiązania sporu, jak w typowej koncyliacji. Wszystko będzie zależało od szczegółów sprawy i preferencji klienta”.
Główne cechy postępowania przed Rzecznikiem Finansowym:
ODR – platforma jest punktem kontaktowym dla konsumentów oraz przedsiębiorców z branży e-commerce mających siedzibę w UE
Za około 3-4 miesiące będzie możliwość rozwiązywania sporów on-line, za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej ODR. Będzie to dotyczyło sporów krajowych i transgranicznych wynikających z umów zawieranych na odległość i poza lokalem przedsiębiorcy.
Jak wyjaśnia Paweł Zagaj: „ Każdy przedsiębiorca świadczący usługi w tej formie, będzie musiał na swojej stronie, ofertach i warunkach umów zamieszczać link do tej platformy”.
Pozasądowe rozstrzygnięcia sporów są znacznie tańsze i krótsze od tych, które trafiają do sądów. Według danych Komisji Europejskiej 70 proc. osób korzystających z polubownego rozwiązywania sporów jest z niego zadowolonych. Czy zatem dzięki zmianom klienci unikną długotrwałych i rozpraw sądowych? Czas pokaże.
Źródło: www.rp.pl www.fka.com.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…