Do zakupu polisy OC zobowiązany jest każdy posiadacz samochodu, a prowadzenie pojazdu i uczestniczenie w ruchu drogowym bez ubezpieczenia może grozić bardzo wysokimi karami. Zasady z tym związane reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co warto o niej wiedzieć?
Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to jeden z najważniejszych aktów prawnych, z którymi powinni zapoznać się polscy kierowcy. To tam znajdziemy wszystkie kwestie związane z polisą OC. Zatem co dokładnie reguluje ustawa o OC? Przede wszystkim zasady zawierania oraz wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, a także OC dla rolników posiadających własne gospodarstwa rolne. Ustawa zapozna nas z kwestiami związanymi ze sprzedażą ubezpieczeń, sumami gwarancyjnymi, terminami wypłaty odszkodowań, wyłączeniami odpowiedzialności oraz innymi niezbędnymi informacjami, jakie mogą interesować kierowców. Przepisy poruszają także zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Niektórzy właściciel pojazdów mogą zastanawiać się czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży OC? Zgodnie z treścią ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każda firma ubezpieczeniowa, która zyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie, powinna zapewnić nam możliwość wykupienia polisy OC. Inną kwestią jest to, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może od nas oczekiwać wysokiej składki np. jeśli jesteśmy młodym kierowcą lub spowodowaliśmy w przeszłości kilka kolizji lub wypadków.
Wielu agentów spotyka się w swojej pracy z pytaniem czy można kupić ubezpieczenie OC auta z datą wsteczną. Oczywiście nie ma takiej możliwości – kwestę tę także reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. W artykule 10. tego aktu prawnego znajdziemy zapis mówiący o tym, że „umowa ubezpieczenia obowiązkowego nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy”. Dlatego pamiętajmy, że jeśli nie przedłużyliśmy swojej polisy OC powinniśmy zrobić to jak najszybciej – w przeciwnym razie w wyniku kontroli policji lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy otrzymać wezwanie do zapłaty kary.
Oczywiście to nie wszystkie kwestie, które reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. Wspomniane zapisy zawierają również wiele innych informacji przydatnych właścicielom pojazdów. Mowa tu zwłaszcza o:
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…