Categories: Do pracy

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – co warto wiedzieć?

Do zakupu polisy OC zobowiązany jest każdy posiadacz samochodu, a prowadzenie pojazdu i uczestniczenie w ruchu drogowym bez ubezpieczenia może grozić bardzo wysokimi karami. Zasady z tym związane reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Co warto o niej wiedzieć? 

Ustawa o OC – co reguluje? 

Ustawa o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych to jeden z najważniejszych aktów prawnych, z którymi powinni zapoznać się polscy kierowcy. To tam znajdziemy wszystkie kwestie związane z polisą OC. Zatem co dokładnie reguluje ustawa o OC? Przede wszystkim zasady zawierania oraz wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, a także OC dla rolników posiadających własne gospodarstwa rolne. Ustawa zapozna nas z kwestiami związanymi ze sprzedażą ubezpieczeń, sumami gwarancyjnymi, terminami wypłaty odszkodowań, wyłączeniami odpowiedzialności oraz innymi niezbędnymi informacjami, jakie mogą interesować kierowców. Przepisy poruszają także zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Czy ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży polisy OC? 

Niektórzy właściciel pojazdów mogą zastanawiać się czy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić sprzedaży OC? Zgodnie z treścią ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, każda firma ubezpieczeniowa, która zyskała zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie, powinna zapewnić nam możliwość wykupienia polisy OC. Inną kwestią jest to, że w niektórych przypadkach ubezpieczyciel może od nas oczekiwać wysokiej składki np. jeśli jesteśmy młodym kierowcą lub spowodowaliśmy w przeszłości kilka kolizji lub wypadków. 

Ubezpieczenie OC auta z datą wsteczną – czy jest możliwe? 

Wielu agentów spotyka się w swojej pracy z pytaniem czy można kupić ubezpieczenie OC auta z datą wsteczną. Oczywiście nie ma takiej możliwości – kwestę tę także reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. W artykule 10. tego aktu prawnego znajdziemy zapis mówiący o tym, że „umowa ubezpieczenia obowiązkowego nie może obejmować ubezpieczeniem okresu poprzedzającego zawarcie tej umowy”. Dlatego pamiętajmy, że jeśli nie przedłużyliśmy swojej polisy OC powinniśmy zrobić to jak najszybciej – w przeciwnym razie w wyniku kontroli policji lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możemy otrzymać wezwanie do zapłaty kary

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – inne ważne informacje 

Oczywiście to nie wszystkie kwestie, które reguluje ustawa o obowiązkowych ubezpieczeniach. Wspomniane zapisy zawierają również wiele innych informacji przydatnych właścicielom pojazdów. Mowa tu zwłaszcza o: 

  • sumie gwarancyjnej, a więc maksymalnej kwocie, jaką towarzystwo ubezpieczeniowe może wypłacić poszkodowanemu – dotyczy ona jednego zdarzenia drogowego (bez względu na liczbę poszkodowanych), 
  • zwrocie składki OC, który przysługuje właścicielom pojazdów rozwiązującym umowę przed datą jej zakończenia – ma to miejsce najczęściej w przypadku wyrejestrowania samochodu, a zwrot składki za niewykorzystany okres powinien zostać wypłacony przez ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od rozwiązania polisy, 
  • wyłączeniu odpowiedzialności, a więc szkodach, za które nie odpowiadają towarzystwa ubezpieczeniowe – mowa tu np. o utracie gotówki, biżuterii czy papierów wartościowych albo szkodach polegających na zanieczyszczeniu środowiska, 
  • dwóch polisach OC zawartych na ten sam okres – zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczony ma możliwość zrezygnowania z tej, która uległa automatycznemu przedłużeniu (towarzystwo pobierze w takiej sytuacji opłatę jedynie za wykorzystany okres ochrony), 
  • możliwościach wypowiedzenia OC – by polisa nie uległa automatycznemu odnowieniu należy ją wypowiedzieć najpóźniej dzień przed końcem okresu jej obowiązywania. Można to zrobić u swojego agenta lub osobiście, mailowo bądź listownie. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Pakiet Medyczny od Allianz Partners – nowa oferta VeloBanku

VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…

17 godzin ago
  • Aktualności

Wielki finał turnieju „Z Orlika na Stadion” – sponsorem wydarzenia PZU

W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…

17 godzin ago
  • Aktualności

UNIQA promuje ubezpieczenia korporacyjne w nowej kampanii reklamowej

Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela.    Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…

20 godzin ago
  • Aktualności

Dom Max – pakiet ubezpieczeń, który odpowiada także na potrzeby wynajmujących i najemców

Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…

2 dni ago
  • Top temat

Połączona Vienna Life wprowadza na rynek pierwsze produkty

„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…

2 dni ago
  • Aktualności

Dbanie o zdrowie przynosi korzyści – Generali startuje z nową kampanią

Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…

3 dni ago