Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał oficjalny komunikat, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników UKNF i innych podmiotów lub instytucji finansowych. Przestępcy zdobywają zaufanie podając się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie.
O tym jak nie dać się oszukać przestępcy podszywającemu się pod KNF lub UKNF, Urząd ostrzegał już w kampanii „Uwaga! Cyberoszust”. Okazuje się jednak, że teraz oszuści idą o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Co ważne, przestępcy już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF. Każdy z nas może odnaleźć te informacje np. na liście maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych.
Wspominana wyżej metoda oszustwa to vishing. Na czym polega? Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane możemy sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Niestety jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.
UKNF w swoim komunikacie radzi nam także co powinniśmy zrobić, jeśli odebraliśmy podejrzane połączenie telefoniczne. Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dzwoni do nas osoba, której dane widnieją na liście KNF, dopytajmy w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. W kolejnym kroku należy rozłączyć się i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba, która do nas dzwoni. Jeśli to próba oszustwa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić Policję.
Pamiętajmy także, aby:
Warto zdawać sobie sprawę, że Urząd KNF nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz przelewami w ramach transakcji wymyślanych przez oszustów.
Źródło: KNF
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…