Categories: Top temat

Uwaga na oszustów podszywających się pod pracowników UKNF

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał oficjalny komunikat, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod pracowników UKNF i innych podmiotów lub instytucji finansowych. Przestępcy zdobywają zaufanie podając się za osobę, której dane można sprawdzić np. w Internecie. 

Oszuści wykorzystują prawdziwe dane 

O tym jak nie dać się oszukać przestępcy podszywającemu się pod KNF lub UKNF, Urząd ostrzegał już w kampanii „Uwaga! Cyberoszust”. Okazuje się jednak, że teraz oszuści idą o krok dalej i wykorzystują do tego celu imiona i nazwiska osób lub nazwy podmiotów, które można znaleźć na stronie internetowej KNF. Co ważne, przestępcy już nie tylko podają się za pracowników Urzędu KNF, ale także za maklerów, doradców inwestycyjnych czy pracowników instytucji finansowych. Dane te są publicznie dostępne na listach lub w rejestrach prowadzonych przez KNF. Każdy z nas może odnaleźć te informacje np. na liście maklerów papierów wartościowych lub doradców inwestycyjnych. 

Vishing – na czym polega? 

Wspominana wyżej metoda oszustwa to vishing. Na czym polega? Podczas rozmowy telefonicznej przestępcy podają się za osobę, której dane możemy sprawdzić np. w Internecie. W ten sposób zdobywają zaufanie rozmówcy i próbują wyłudzić od niego poufne informacje, takie jak login i hasło do bankowości internetowej lub nakłonić go do zainstalowania na komputerze aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Niestety jeśli oszustwo się powiedzie, przestępca przejmuje kontrolę nad komputerem swojej ofiary i może dokonać kradzieży pieniędzy z jej konta.

Ostrożność przede wszystkim 

UKNF w swoim komunikacie radzi nam także co powinniśmy zrobić, jeśli odebraliśmy podejrzane połączenie telefoniczne. Przede wszystkim należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli dzwoni do nas osoba, której dane widnieją na liście KNF, dopytajmy w imieniu jakiego podmiotu dzwoni. W kolejnym kroku należy rozłączyć się i zadzwonić na infolinię instytucji, na którą powołuje się osoba, która do nas dzwoni. Jeśli to próba oszustwa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić Policję.

Pamiętajmy także, aby: 

  • Nie instalować oprogramowania lub aplikacji pochodzących z nieznanych źródeł. 
  • Nie przekazywać nikomu danych poufnych np. numerów dokumentów, numeru swojej karty płatniczej, kodu CVV. 
  • Nie podawać swoich danych logowania do systemu bankowego.

Warto zdawać sobie sprawę, że Urząd KNF nie zajmuje się egzekwowaniem kosztów, podatków, opłat za certyfikaty oraz przelewami w ramach transakcji wymyślanych przez oszustów.

Źródło: KNF 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie domu w Generali najlepsze w rankingu Rzeczpospolitej

Generali po raz kolejny zostało wyróżnione w rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań, opublikowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Ubezpieczyciel zajął pierwsze miejsce w kategoriach:…

5 godzin ago
  • Aktualności

PZU rusza z kampanią zwiększającą świadomość dotyczącą ubezpieczeń majątkowych

Gwałtowne zjawiska pogodowe na stałe wpisały się już w nasz krajobraz i niestety coraz częściej niosą ze sobą zniszczenia lub…

5 godzin ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

1 dzień ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

1 dzień ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago