Do złamań dochodzi najczęściej w wyniku wypadków. Niestety tego typu urazy mogą zdarzyć się w różnych okolicznościach, takich jak wypadek samochodowy, rowerowy, a nawet podczas spaceru, czy w zaciszu własnego domu. Wówczas posiadając ubezpieczenie możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Złamanie to przerwanie ciągłości kości, które następuje na skutek urazu, czyli działania siły z zewnątrz. Tego typu uszkodzenie może dotyczyć wszystkich kości w naszym ciele i występować w różnych fragmentach kości. Jak wiadomo, podstawą rozpoczęcia leczenia złamania jest diagnostyka. W pierwszym kroku wykonywane jest badanie RTG, a w niektórych sytuacjach konieczna jest także tomografia komputerowa (MRI), rezonans magnetyczny (CT) lub badanie USG. Jedno jest pewne – leczenie złamania powinno się zacząć natychmiast. Zazwyczaj przywraca się jej prawidłowe ustawienie poprzez nastawienie. W przypadku prostszych złamań odbywa się ono w znieczuleniu miejscowym, przy bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne jest operacyjne nastawienie. Niestety poważne złamania wymagają czasami wykorzystania śrub mocowanych do kości lub płytek. Najczęściej używanym zabezpieczeniem złamania jest opatrunek gipsowy, a w przypadku trudnodostępnych miejsc wykorzystuje się także ortezy (stabilizatory).
Kolejnym istotnym krokiem w procesie leczenia jest rehabilitacja. Zazwyczaj odbywa się ona już po zdjęciu gipsu, po upewnieniu się, że kość prawidłowo się zrosła i nie ma żadnych przeciwwskazań do jej rozpoczęcia. Niektóre zabiegi dopuszcza się jeszcze w trakcie leczenia. Polegają one na użyciu fal magnetycznych lub ultradźwięków. Dzięki nim proces zrastania się kości przyśpiesza.
Najbardziej znanym ubezpieczeniem, które obejmuje różnego rodzaju złamania jest ubezpieczenie NNW, czyli Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Jest to polisa, która ma na celu ochronę naszego zdrowia. Zazwyczaj produkt ten stanowi dodatek do ubezpieczenia na życie i przeznaczony jest dla osób między 17. I 61. rokiem życia. Wysokość ubezpieczenia (maksymalna suma świadczenia) jest zależna od wyboru danego wariantu. Należy wiedzieć, że na wysokość naszej składki może mieć wpływ wykonywany zawód czy uprawiany sport, w tym sport ekstremalny.
Ubezpieczenie NNW to gwarancja wypłaty świadczenia nie tylko w przypadku różnego rodzaju złamań, ale również zwichnięć, ran wymagających szycia, utraty zębów, uszkodzenia wzroku lub słuchu, ostre zatrucia, uszkodzenia kręgosłupa, uszkodzenia nerwów oraz wielu innych uszczerbków na zdrowiu wymienionych w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
W przypadku chęci zakupu ubezpieczenia na życie i zdrowie dla osób poniżej 17. roku życia, możemy zdecydować się na zawarcie Ubezpieczenia Dziecka. Produkt ten dostępny jest w Nationale-Nederlanden i stanowi ubezpieczenie dodatkowe do ubezpieczenia na życie. W ramach umowy mamy do wyboru ubezpieczenie w razie poważnego zachorowania (dzieci od 1. do 17. roku życia) oraz ubezpieczenie NNW (dzieci od 3. do 17. roku życia). Szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia dziecka znajdziemy w OWU.
Z kolei wybierając się na zagraniczne wakacje nasze zdrowie możemy objąć ochroną w ramach ubezpieczenia turystycznego. Natomiast dla osób poruszających się na rowerze zostało stworzone ubezpieczenie roweru i rowerzysty, a dla amatorów hulajnogi elektrycznej ubezpieczenie hulajnogi. W każdym z tych produktów mamy możliwość dodania ubezpieczenia NNW.
To, jak wysokie będzie świadczenie zależne jest od wybranego wariantu ubezpieczenia NNW. Oczywiście największa kwota występuje w pełnej ochronie. Standardowo każdy objęty ochroną rodzaj złamania ma przypisany określony procent uszczerbku na zdrowiu – informacje te znajdziemy w szczegółowej tabeli dołączonej do OWU. Nie każdy wie, że zdarzenie zgłaszamy po 3 miesiącach od zakończenia leczenia, najpóźniej do 3 lat od jego wystąpienia. Jak wygląda cała procedura? Jak już wspominaliśmy przede wszystkim należy złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania. Robimy to po zakończonym leczeniu (już po rehabilitacji, gdy mamy pewność, że złamane miejsce zostało przywrócone do sprawności). Do wniosku musimy dołączyć niezbędne dokumenty, takie jak:
Na podstawie złożonej dokumentacji towarzystwo ubezpieczeń określa wysokość uszczerbku na zdrowiu, a tym samym wysokość odszkodowania. Całą kwotę otrzymamy na wskazany przez nas we wniosku numer konta bankowego lub w inny uzgodniony sposób.
Co więcej, pierwsze pieniądze w przypadku złamania możemy otrzymać dużo wcześniej w ramach Pierwszej Pomocy Finansowej (pakiet pełnej ochrony). Wypłata tego świadczenia nie wyklucza późniejszej wypłaty z tytułu uszczerbku na zdrowiu.
Wybierając ubezpieczenie „Na wszelki wypadek” możemy wybrać opcję dodatkową, którą jest Pakiet Ortopeda. Dzięki niemu Nationale Nederlanden zorganizuje i pokryje koszty wizyt i konsultacji u specjalistów, badań diagnostycznych (na przykład tomografii komputerowej), zabiegów rehabilitacyjnych.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…