Kluczowe problemy współczesnego rolnictwa – to tematyka poruszana podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2024, która odbyła się w Warszawie. Eksperci, praktycy i przedstawiciele branży rolniczej rozmawiali między innymi o walce ze stresem roślin, wywoływanym przez zróżnicowane czynniki środowiskowe.
Na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2024 VH Polska reprezentował Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży ubezpieczyciela. Ekspert podzielił się swoją wiedzą z perspektywy branży ubezpieczeniowej oraz wieloletniego doświadczenia w pracy z rolnikami. W debacie na temat stresu roślin wskazał na istotne wyzwania, przed którymi stają polscy rolnicy.
– Z punktu widzenia ubezpieczeniowego w ostatnich latach grad stał się stałym czynnikiem wpływającym na stres w roślinach. Jednak coraz częściej obserwujemy masowe zdarzenia szkodowe spowodowane przymrozkami. Połączenie wcześniejszej wegetacji z nagłym spadkiem temperatur powoduje znaczne ubytki w plonach – podkreślił Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.
Znaczenie ma także wzrastająca liczba dni upalnych, które wywierają coraz większy wpływ na uprawy. Czas ten jest szczególnie problematyczny w okresach suszy, bowiem dodatkowo ogranicza aktywność mikroorganizmów w glebie i wpływa na pobieranie składników mineralnych przez rośliny.
– Zjawiska takie jak nawałnice, często następujące po intensywnych opadach, również stanowią poważne zagrożenie dla rolników. Łącząc te czynniki, otrzymujemy obraz trudności, z którymi musimy się mierzyć w planowaniu ochrony upraw – dodał Andrzej Janc.
Odpowiedź na stres roślin stanowią ubezpieczenia i techniki prewencyjne. W trakcie swojego wystąpienia Andrzej Janc wskazał na kluczową rolę jaką pełnią ubezpieczenia w minimalizowaniu strat wywołanych przez czynniki stresowe. Podkreślił, że rolnicy coraz chętniej wybierają kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe, które pozwalają lepiej chronić uprawy przed przymrozkami, gradem, a także deszczami nawalnymi i huraganami.
– Choć stresów roślin nie da się całkowicie wyeliminować, dobrze dobrane ubezpieczenia i techniki prewencyjne mogą skutecznie ograniczyć ich wpływ na plony. Prewencja to klucz, szczególnie w kontekście coraz bardziej dynamicznych warunków pogodowych – wyjaśnił przedstawiciel VH Polska.
Przedstawiciel VH Polska podkreślił także, że odpowiedzią na wyzwania związane ze stresem roślin są nie tylko ubezpieczenia, ale też rozwój technologii i hodowli roślin. Współczesne rolnictwo wymaga nowoczesnych rozwiązań – zarówno w postaci odmian odpornych na ekstremalne warunki pogodowe, jak i technologii wspierających efektywne zarządzanie gospodarstwem.
– Szybka adaptacja do zmieniających się warunków to wyzwanie dla całego sektora rolniczego, od hodowców po ubezpieczycieli. Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w tym procesie – zaznaczył Andrzej Janc.
Ubezpieczyciel swoim udziałem w konferencji potwierdził swoje zaangażowanie w wspieranie rolników i pomaganie im w radzeniu sobie z coraz trudniejszymi warunkami produkcji rolnej.
Źródło: VH Polska
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…