Kluczowe problemy współczesnego rolnictwa – to tematyka poruszana podczas konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2024, która odbyła się w Warszawie. Eksperci, praktycy i przedstawiciele branży rolniczej rozmawiali między innymi o walce ze stresem roślin, wywoływanym przez zróżnicowane czynniki środowiskowe.
Na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie 2024 VH Polska reprezentował Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży ubezpieczyciela. Ekspert podzielił się swoją wiedzą z perspektywy branży ubezpieczeniowej oraz wieloletniego doświadczenia w pracy z rolnikami. W debacie na temat stresu roślin wskazał na istotne wyzwania, przed którymi stają polscy rolnicy.
– Z punktu widzenia ubezpieczeniowego w ostatnich latach grad stał się stałym czynnikiem wpływającym na stres w roślinach. Jednak coraz częściej obserwujemy masowe zdarzenia szkodowe spowodowane przymrozkami. Połączenie wcześniejszej wegetacji z nagłym spadkiem temperatur powoduje znaczne ubytki w plonach – podkreślił Andrzej Janc, dyrektor sprzedaży VH Polska.
Znaczenie ma także wzrastająca liczba dni upalnych, które wywierają coraz większy wpływ na uprawy. Czas ten jest szczególnie problematyczny w okresach suszy, bowiem dodatkowo ogranicza aktywność mikroorganizmów w glebie i wpływa na pobieranie składników mineralnych przez rośliny.
– Zjawiska takie jak nawałnice, często następujące po intensywnych opadach, również stanowią poważne zagrożenie dla rolników. Łącząc te czynniki, otrzymujemy obraz trudności, z którymi musimy się mierzyć w planowaniu ochrony upraw – dodał Andrzej Janc.
Odpowiedź na stres roślin stanowią ubezpieczenia i techniki prewencyjne. W trakcie swojego wystąpienia Andrzej Janc wskazał na kluczową rolę jaką pełnią ubezpieczenia w minimalizowaniu strat wywołanych przez czynniki stresowe. Podkreślił, że rolnicy coraz chętniej wybierają kompleksowe pakiety ubezpieczeniowe, które pozwalają lepiej chronić uprawy przed przymrozkami, gradem, a także deszczami nawalnymi i huraganami.
– Choć stresów roślin nie da się całkowicie wyeliminować, dobrze dobrane ubezpieczenia i techniki prewencyjne mogą skutecznie ograniczyć ich wpływ na plony. Prewencja to klucz, szczególnie w kontekście coraz bardziej dynamicznych warunków pogodowych – wyjaśnił przedstawiciel VH Polska.
Przedstawiciel VH Polska podkreślił także, że odpowiedzią na wyzwania związane ze stresem roślin są nie tylko ubezpieczenia, ale też rozwój technologii i hodowli roślin. Współczesne rolnictwo wymaga nowoczesnych rozwiązań – zarówno w postaci odmian odpornych na ekstremalne warunki pogodowe, jak i technologii wspierających efektywne zarządzanie gospodarstwem.
– Szybka adaptacja do zmieniających się warunków to wyzwanie dla całego sektora rolniczego, od hodowców po ubezpieczycieli. Każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w tym procesie – zaznaczył Andrzej Janc.
Ubezpieczyciel swoim udziałem w konferencji potwierdził swoje zaangażowanie w wspieranie rolników i pomaganie im w radzeniu sobie z coraz trudniejszymi warunkami produkcji rolnej.
Źródło: VH Polska
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…