Categories: Prawo

W jakim terminie TU ma obowiązek wypłacić odszkodowanie?

Towarzystwa Ubezpieczeń mają obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez osobę poszkodowaną zawiadomienia o szkodzie. Są jednak sytuacje, kiedy termin ten ulega przedłużeniu, jeśli wyjaśnienie w tym czasie okazało się niemożliwe.
 
Art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia, kiedy osoba poszkodowana złoży zawiadomienia o szkodzie.
 

W wyjątkowych sytuacjach termin wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia może być dłuższy

 
Bywają jednak takie sytuacje, kiedy wyjaśnienie sprawy jest w ciągu 30 niemożliwe. Zdarza się często bowiem, że okoliczności niezbędne do ustalenia odpowiedzialności danego towarzystwa (albo wysokości odszkodowania) okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności -wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Termin ten nie może jednak przekraczać 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.
 

Uzasadnienie: tylko na piśmie!

 
Ubezpieczyciel, jeżeli nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30-dniowym, powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego dlaczego nie może dokonać wypłaty, jak również powinien poinformować o terminie zajęcia ostatecznego stanowiska. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
 

Prawo reklamacji lub pozew do sądu gdy nie otrzymamy środków

 
W sytuacji, kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci nam stosownego odszkodowania w ustawowym terminie, poszkodowanemu przysługuje złożenie reklamacji. Podobnie jest w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty – wówczas mamy prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela).
 

Pamiętaj o roszczeniu o odsetki

 
Należy mieć na uwadze i warto o tym pamiętać, że należy nam się dodatkowe świadczenie do odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek w postaci odsetek. Wnosząc pozew należy więc dodać roszczenie o odsetki (oraz odpowiednią argumentację prawą). Można dodatkowo powołać się na orzecznictwo w podobnych sprawach. Co prawda orzecznictwo w sprawie zasądzania odsetek nie jest jednolite, ale można przywołać przychylne dla poszkodowanych wyroki.
 
Żródło: www.infor.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena
Tags: odskodowania prawo ubezpieczeniowe terminy wypłaty zadośćuczynienia

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

16 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

17 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

17 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

2 dni ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

2 dni ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

3 dni ago