Towarzystwa Ubezpieczeń mają obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez osobę poszkodowaną zawiadomienia o szkodzie. Są jednak sytuacje, kiedy termin ten ulega przedłużeniu, jeśli wyjaśnienie w tym czasie okazało się niemożliwe.
 
Art. 14 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przewiduje, że zakład ubezpieczeń ma obowiązek wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia, kiedy osoba poszkodowana złoży zawiadomienia o szkodzie.
 

W wyjątkowych sytuacjach termin wypłaty odszkodowania i zadośćuczynienia może być dłuższy

 
Bywają jednak takie sytuacje, kiedy wyjaśnienie sprawy jest w ciągu 30 niemożliwe. Zdarza się często bowiem, że okoliczności niezbędne do ustalenia odpowiedzialności danego towarzystwa (albo wysokości odszkodowania) okazało się niemożliwe, odszkodowanie wypłaca się w terminie 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności -wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe. Termin ten nie może jednak przekraczać 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.
 

Uzasadnienie: tylko na piśmie!

 
Ubezpieczyciel, jeżeli nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30-dniowym, powinien zawiadomić na piśmie uprawnionego dlaczego nie może dokonać wypłaty, jak również powinien poinformować o terminie zajęcia ostatecznego stanowiska. Pismo zakładu ubezpieczeń powinno zawierać pouczenie o możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
 

Prawo reklamacji lub pozew do sądu gdy nie otrzymamy środków

 
W sytuacji, kiedy zakład ubezpieczeń nie wypłaci nam stosownego odszkodowania w ustawowym terminie, poszkodowanemu przysługuje złożenie reklamacji. Podobnie jest w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty – wówczas mamy prawo złożyć odwołanie od decyzji ubezpieczyciela).
 

Pamiętaj o roszczeniu o odsetki

 
Należy mieć na uwadze i warto o tym pamiętać, że należy nam się dodatkowe świadczenie do odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek w postaci odsetek. Wnosząc pozew należy więc dodać roszczenie o odsetki (oraz odpowiednią argumentację prawą). Można dodatkowo powołać się na orzecznictwo w podobnych sprawach. Co prawda orzecznictwo w sprawie zasądzania odsetek nie jest jednolite, ale można przywołać przychylne dla poszkodowanych wyroki.
 
Żródło: www.infor.pl