Z raportu Allianz Global Wealth Report wynika, że w 2021 roku aktywa finansowe Polaków w ujęciu brutto wzrosły o 9,3%. Zestawienie zostało przygotowane przez zespół ekonomistów Allianz po raz trzynasty i obejmuje prawie 60 krajów świata.
Allianz opublikował 13. edycję swojego cyklicznego raportu „Global Wealth Report”. Eksperci ubezpieczyciela analizują w nim sytuacje majątkową i zadłużenie gospodarstw domowych w prawie 60 krajach świata. Z raportu wynika, że globalnie majątek finansowy gospodarstw domowych wzrósł łącznie o 10,4%. Analitycy Allianz wskazują, że był to trzeci z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu, jednak ten pozytywny trend zmieni się w 2022 roku ze względu na zaburzenia w gospodarce światowej, konflikt na Ukrainie oraz wyższą inflację.
Dane zebrane w raporcie pokazują, że wzrost aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w zeszłym roku mieścił się w trendzie ostatniej dekady (średnio 8,1% rocznie). W 2021 roku ponadprzeciętnie wzrosły aktywa w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych (o 15,2%), do czego przyczyniły się napływy nowych środków. Łącznie jednak nowe oszczędności zmniejszyły się po nadzwyczajnym „skoku” w pandemicznym roku 2020. Z raportu wynika, że większość zaoszczędzonych środków Polacy – tradycyjnie – ulokowali w bankach.
W efekcie, w 2021 roku 51% oszczędności gospodarstw domowych było zgromadzone w bankach, 27% w papierach wartościowych (kategoria obejmuje m. in. fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, akcje), 12% w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.
Z raportu Allianz wynika też, że zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o 5,1%, zgodnie z długoterminowych trendem. Jednocześnie wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB zmalał do 33%, głównie dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Polsce. Biorąc pod uwagę dynamikę oszczędności i długu, w ujęciu netto aktywa finansowe Polaków w 2021 roku zwiększyły się o 11,2%.
Eksperci ubezpieczyciela wskazują także, że pod koniec ubiegłego roku globalne zadłużenie gospodarstw domowych wyniosło 52 bln euro. Roczny wzrost o 7,6% znacznie przewyższył długoterminową średnią wynoszącą 4,6% i wzrost w 2020 r. o 5,5%. Jak możemy przeczytać, niepokoić może gwałtowny wzrost zadłużenia na początku światowej recesji. Na rynkach wschodzących w ciągu ostatniej dekady zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło w tempie dwucyfrowym, ponad pięciokrotnie szybciej niż w gospodarkach rozwiniętych. Mimo to wydaje się, że ogólny poziom zadłużenia jest możliwy do opanowania, ale biorąc pod uwagę silne trudności strukturalne, z jakimi borykają się te rynki, istnieje realne zagrożenie kryzysem.
Źródło: Allianz
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…