Z raportu Allianz Global Wealth Report wynika, że w 2021 roku aktywa finansowe Polaków w ujęciu brutto wzrosły o 9,3%. Zestawienie zostało przygotowane przez zespół ekonomistów Allianz po raz trzynasty i obejmuje prawie 60 krajów świata.
Allianz opublikował 13. edycję swojego cyklicznego raportu „Global Wealth Report”. Eksperci ubezpieczyciela analizują w nim sytuacje majątkową i zadłużenie gospodarstw domowych w prawie 60 krajach świata. Z raportu wynika, że globalnie majątek finansowy gospodarstw domowych wzrósł łącznie o 10,4%. Analitycy Allianz wskazują, że był to trzeci z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu, jednak ten pozytywny trend zmieni się w 2022 roku ze względu na zaburzenia w gospodarce światowej, konflikt na Ukrainie oraz wyższą inflację.
Dane zebrane w raporcie pokazują, że wzrost aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w zeszłym roku mieścił się w trendzie ostatniej dekady (średnio 8,1% rocznie). W 2021 roku ponadprzeciętnie wzrosły aktywa w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych (o 15,2%), do czego przyczyniły się napływy nowych środków. Łącznie jednak nowe oszczędności zmniejszyły się po nadzwyczajnym „skoku” w pandemicznym roku 2020. Z raportu wynika, że większość zaoszczędzonych środków Polacy – tradycyjnie – ulokowali w bankach.
W efekcie, w 2021 roku 51% oszczędności gospodarstw domowych było zgromadzone w bankach, 27% w papierach wartościowych (kategoria obejmuje m. in. fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, akcje), 12% w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.
Z raportu Allianz wynika też, że zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o 5,1%, zgodnie z długoterminowych trendem. Jednocześnie wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB zmalał do 33%, głównie dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Polsce. Biorąc pod uwagę dynamikę oszczędności i długu, w ujęciu netto aktywa finansowe Polaków w 2021 roku zwiększyły się o 11,2%.
Eksperci ubezpieczyciela wskazują także, że pod koniec ubiegłego roku globalne zadłużenie gospodarstw domowych wyniosło 52 bln euro. Roczny wzrost o 7,6% znacznie przewyższył długoterminową średnią wynoszącą 4,6% i wzrost w 2020 r. o 5,5%. Jak możemy przeczytać, niepokoić może gwałtowny wzrost zadłużenia na początku światowej recesji. Na rynkach wschodzących w ciągu ostatniej dekady zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło w tempie dwucyfrowym, ponad pięciokrotnie szybciej niż w gospodarkach rozwiniętych. Mimo to wydaje się, że ogólny poziom zadłużenia jest możliwy do opanowania, ale biorąc pod uwagę silne trudności strukturalne, z jakimi borykają się te rynki, istnieje realne zagrożenie kryzysem.
Źródło: Allianz
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…