Z raportu Allianz Global Wealth Report wynika, że w 2021 roku aktywa finansowe Polaków w ujęciu brutto wzrosły o 9,3%. Zestawienie zostało przygotowane przez zespół ekonomistów Allianz po raz trzynasty i obejmuje prawie 60 krajów świata.
Allianz opublikował 13. edycję swojego cyklicznego raportu „Global Wealth Report”. Eksperci ubezpieczyciela analizują w nim sytuacje majątkową i zadłużenie gospodarstw domowych w prawie 60 krajach świata. Z raportu wynika, że globalnie majątek finansowy gospodarstw domowych wzrósł łącznie o 10,4%. Analitycy Allianz wskazują, że był to trzeci z rzędu rok dwucyfrowego wzrostu, jednak ten pozytywny trend zmieni się w 2022 roku ze względu na zaburzenia w gospodarce światowej, konflikt na Ukrainie oraz wyższą inflację.
Dane zebrane w raporcie pokazują, że wzrost aktywów finansowych polskich gospodarstw domowych w zeszłym roku mieścił się w trendzie ostatniej dekady (średnio 8,1% rocznie). W 2021 roku ponadprzeciętnie wzrosły aktywa w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych (o 15,2%), do czego przyczyniły się napływy nowych środków. Łącznie jednak nowe oszczędności zmniejszyły się po nadzwyczajnym „skoku” w pandemicznym roku 2020. Z raportu wynika, że większość zaoszczędzonych środków Polacy – tradycyjnie – ulokowali w bankach.
W efekcie, w 2021 roku 51% oszczędności gospodarstw domowych było zgromadzone w bankach, 27% w papierach wartościowych (kategoria obejmuje m. in. fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe, akcje), 12% w funduszach emerytalnych i ubezpieczeniowych.
Z raportu Allianz wynika też, że zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło o 5,1%, zgodnie z długoterminowych trendem. Jednocześnie wskaźnik zadłużenia w stosunku do PKB zmalał do 33%, głównie dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu w Polsce. Biorąc pod uwagę dynamikę oszczędności i długu, w ujęciu netto aktywa finansowe Polaków w 2021 roku zwiększyły się o 11,2%.
Eksperci ubezpieczyciela wskazują także, że pod koniec ubiegłego roku globalne zadłużenie gospodarstw domowych wyniosło 52 bln euro. Roczny wzrost o 7,6% znacznie przewyższył długoterminową średnią wynoszącą 4,6% i wzrost w 2020 r. o 5,5%. Jak możemy przeczytać, niepokoić może gwałtowny wzrost zadłużenia na początku światowej recesji. Na rynkach wschodzących w ciągu ostatniej dekady zadłużenie gospodarstw domowych wzrosło w tempie dwucyfrowym, ponad pięciokrotnie szybciej niż w gospodarkach rozwiniętych. Mimo to wydaje się, że ogólny poziom zadłużenia jest możliwy do opanowania, ale biorąc pod uwagę silne trudności strukturalne, z jakimi borykają się te rynki, istnieje realne zagrożenie kryzysem.
Źródło: Allianz
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…