Categories: Aktualności

Wróci prawo do renty nawet po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej?

 W dniu 24 listopada senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziała się za przywróceniem prawa do renty powypadkowej osobom, które utraciły ją z powodu wyczerpania się sumy gwarancyjnej. Zaspokojenie wyczerpanych sum będzie zadaniem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Wyczerpywanie sum gwarancyjnych dotyczył osób, które padły ofiarą wypadków komunikacyjnych w pierwszej połowie lat 90. Jak twierdzą eksperci w Polsce jest ich jeszcze około dwudziestu. Sumy gwarancyjne zaczęły się im wyczerpywać około roku 2010, a przepisy nie wymagały, by o tym ich uprzedzić (od 1 stycznia 2017 r. pojawi się taki obowiązek).
 
Rzecznik Praw Obywatelskich podejmując interwencje w tej sprawie, zwrócił się marszałka Senatu o rozwiązanie problemu wyczerpujących się sum. W dniu20 września senatorowie zdecydowali, że podejmą inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie. Wobec poszkodowanych przez los państwo ma bowiem zdaniem RPO obowiązek wyrównywania utraconych szans tak długo, jak to jest potrzebne, a nie tylko w ramach umowy ubezpieczeniowej.
 
24 listopada senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przez aklamację przyjęła zgłoszony przez Biuro Legislacyjne Senatu projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, który ma rozwiązać problem wyczerpywalności sum gwarancyjnych w OC ppm. Nowela wprowadza do ustawy art. 98b, na mocy którego nowym zadaniem UFG będzie zaspokajanie roszczeń z tytułu szkód osobowych z OC ppm, w których doszło do wyczerpania sum gwarancyjnych. Dodatkowo autorzy przepisów przyznali instytucji prawo do występowania z regresem wobec sprawców wypadków. Okres przedawnienia roszczeń we wspomnianych powyżej sprawach to 3 lata od dnia wejścia w życie przepisów, zaś w przypadku regresu – na zasadach określonych w kodeksie cywilnym, nie wcześniej jednak niż z upływem 3 lat od dnia spełnienia świadczenia przez UFG.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Nad projektem będą teraz pracować senatorowie.
 
Źródło: www.rpo.gov.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Jakie rodzaje ubezpieczeń powinniśmy uwzględnić w planie zabezpieczenia rodziny?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do…

14 godzin ago
  • Aktualności

Europ Assistance Polska podsumowało majówkę

Europ Assistance Polska w oparciu o swoje statystyki podsumowało majówkę. Wiele osób zdecydowało się spędzić  ten czas w Polsce, a…

3 dni ago
  • Aktualności

VH Polska przeprowadza wspólne szacowanie szkód w zbożach i rzepakach

7 maja, koło Namysłowa, odbyło się wspólne szacowanie szkód, jedno z wielu jakie obecnie są prowadzone przez VH Polska na…

4 dni ago
  • Aktualności

Platforma Cargo – nowy portal self-service PZU

PZU wprowadza nowe narzędzie online do zawierania umów ubezpieczenia mienia w transporcie Cargo. Platforma, która dedykowana jest dla klientów korporacyjnych…

4 dni ago
  • Aktualności

Warta – najwyższa jakość obsługi ponownie potwierdzona

Najnowsze sprawozdanie, które zostało opracowane przez Rzecznika Finansowego potwierdza najwyższą jakość obsługi klienta w Warcie. Co ciekawe, wynik ten został…

4 dni ago
  • Aktualności

Współpraca z Klientem w duchu medical-CARE

Branża assistance działa w wielu obszarach, oferując nam pomoc w przypadku zepsucia się auta, awarii w domu, problemów w podróży…

4 dni ago