Największy polski producent i dystrybutor konstrukcji i urządzeń fotowoltaicznych, firma Corab oraz PZU LAB SA nawiązały współpracę. W ramach porozumienia spółki zakładają m.in. wymianę know-how, wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, a także działania wzmacniające bezpieczeństwo użytkowania dużych instalacji PV.
Dane pokazuję, że w ubiegłym roku udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym osiągnął nowy, rekordowy poziom 29,6 proc. Co więcej, fotowoltaika odpowiadała za blisko 9 proc. wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej (15 TWh) i była najszybciej rozwijającym się źródłem OZE (moc instalacji solarnych wzrosła o 26,3 proc., a prosumenci wprowadzili do sieci o 66,4 proc. energii elektrycznej więcej rok do roku). Za dynamicznym rozwojem PV idzie szybki postęp technologiczny i wiele innowacje. Rodzi to także szereg wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ich użytkowania, stabilności pracy czy weryfikacji jakości licznych dostępnych na rynku rozwiązań. Z tego powodu firma Corab, wchodząca w skład grupy kapitałowej MS Galleon (m.in. Synthos, Barlinek, Cersanit, Komfort), oraz PZU LAB oferujący unikatowe usługi wspierające klientów korporacyjnych w kompleksowym zarządzaniu ryzykiem, budowaniu kultury bezpieczeństwa i zapobieganiu szkodom majątkowym, połączyły siły.
Podpisane porozumienie przewiduje m.in. wymianę know-how, wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, opracowywanie raportów, certyfikowanie produktów i usług Corab oraz dostawców przez PZU LAB, promocję wspólnych projektów edukacyjnych, a także organizację szkoleń dla partnerów i klientów Corab z zakresu użytkowania, konserwacji i bezpieczeństwa instalacji PV.
– Jestem niezwykle dumna z nawiązania współpracy z PZU LAB, liderem z branży doradztwa komercyjnego w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym. Synergia płynąca z naszego doświadczenia w obszarze technologii fotowoltaicznej oraz doświadczenia inżynierów PZU LAB w dziedzinie analizy ryzyk i bezpieczeństwa otwiera przed nami nowe perspektywy rozwoju we wdrażaniu OZE. Razem będziemy w stanie opracować nie tylko bardziej innowacyjne, ale również bezpieczniejsze dla użytkowników i inwestorów rozwiązania i procedury. To dla nas istotny krok w kierunku oferowania kompleksowych i najwyższej jakości usług – mówi Żaneta Koźmińska, prezes Corab.
– Doradzamy i pomagamy zarządzać bezpieczeństwem największym przedsiębiorstwom z kluczowych dla polskiej gospodarki branż. W ostatnich latach mocno stawiamy zwłaszcza na budowę kompetencji i współpracę z sektorem OZE, który odgrywa wiodącą rolę w procesie transformacji energetycznej. Podjęcie współpracy z Corab, największą rodzimą firmą na szybko rosnącym rynku fotowoltaiki, jest więc naturalnym krokiem. Razem możemy wypracować najlepsze praktyki i standardy w zakresie jakości produktów i usług oraz zarządzania ryzykiem w przypadku instalacji fotowoltaicznych, na czym skorzysta cała branża – od producentów, dystrybutorów przez inwestorów po użytkowników końcowych. To da branży PV jeszcze większe możliwości rozwoju – podkreśla Dariusz Gołębiewski, prezes PZU LAB.
Warto przypomnieć, że PZU Lab to zespół inżynierów wyspecjalizowanych w kompleksowej analizie ryzyk związanych z bezpieczeństwem inwestycji i ciągłości procesów przemysłowych, bieżącym monitorowaniem i zarządzaniem tymi ryzykami przy wykorzystaniu najnowszych technologii w celu zapobiegania szkodom majątkowym i ograniczania strat wynikających z awarii i przestojów, optymalizacji kosztów zapewnienia bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach, a także wspieraniu organizacji w budowaniu wewnętrznej kultury bezpieczeństwa. Spółka oferuje też m.in. usługi certyfikacji wyrobów w zakresie ich zgodności z przepisami, normami, standardami oraz skuteczności zapobiegania szkodom majątkowym – od projektu przez produkcję i montaż po eksploatację serwis posprzedażowy (PZU LAB Approved). Od roku w ramach partnerstwa z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badawczym KEZO i Alior Leasing PZU LAB realizuje program Energy PRO. Zakłada on kompleksową obsługę inwestycji w sektorze OZE – zaczynając od analizy procesów i kosztów energii poprzez budowę modelu energetycznego firmy, raport z opcjami decyzyjnymi, finansowanie po projekt i nadzór nad procesem inwestycyjnym wraz z realizacją, uruchomieniem i odbiorami.
Źródło: PZU SA
PZU rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń upraw jarych i ozimych, które w okresie wiosennym i letnim są…
W tegorocznej edycji konkursu „Instytucja Roku 2025” Europa Ubezpieczenia otrzymała dwie nagrody. Ubezpieczyciela wyróżniono w…
27 marca 2025 r. miała miejsce konferencja zorganizowana przez Rzecznika Finansowego, dra Michała Ziemiaka, pod tytułem „Ruch pojazdu…
UNIQA opublikowała swoje wyniki finansowe za 2024 rok. Wynika z nich, że spółka w Polsce,…
TUZ Ubezpieczenia wprowadził zmiany w ofercie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wdrożone przez ubezpieczyciela rozwiązania podkreślają innowacyjność firmy…
Pomimo tego, że na mocy obowiązujących przepisów brak ciągłości w ubezpieczeniu skutkuje nałożeniem wysokiej kary,…