Jak obniżyć składkę za ubezpieczenie OC? Alternatywą dla młodych kierowców jest współwłasność samochodu. Warto jednak pamiętać, że w razie szkody z winy kierującego zniżki utracą wszyscy współwłaściciele.
Ubezpieczenie swojego pierwszego samochodu może być sporym wyzwaniem finansowym. Szczególnie, że w niektórych przypadkach obowiązkowe ubezpieczenie może kosztować więcej niż kurs na prawo jazdy razem z egzaminami. Alternatyw na obniżenie składki za ubezpieczenie OC mogą szukać także młodzi kierowcy, którzy posiadają na swoim koncie szkodę. Jedną z nich jest współwłasność samochodu z osobą, która ma dłuższą historię ubezpieczeniową. Wówczas młody kierowca może liczyć na niższą składkę za ubezpieczenie OC. Niewątpliwie rozwiązanie to pozwala także na nabywanie zniżek i to niezależnie od procentowego udziały we własności pojazdu. Wynika to z tego, że ani ubezpieczyciele, ani Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie zwracają uwagi na procent własności. Najważniejszy jest fakt obecności na polisie w rubryce „Właściciel”. Nie ma tu znaczenia kolejność wpisywania na polisie czy w dowodzie rejestracyjnym. Warto jednak pamiętać, że przyjęcie kierowcy o podwyższonym ryzyku (w wieku 18-25 lat) do ubezpieczenia swojego samochodu wiąże się z ryzykiem także dla kierowcy z dłuższym stażem.
Jak wiadomo, ubezpieczyciele wyliczają składkę za ubezpieczenie w oparciu o ocenę ryzyka. Analizując dużą ilość danych gromadzonych przez wiele lat określają prawdopodobieństwo, z jakim dana osoba wyrządzi szkodę. W przypadku jednego właściciela sprawa jest jasna. Gdy właścicieli jest dwóch, ryzyko rozkłada się na nich obu. Z tego powodu składka za ubezpieczenie OC może być nieco wyższa. Zwłaszcza, gdy współwłaścicielem jest młody kierowca. Jednak jak już wcześniej wspominaliśmy, rozwiązanie to pozwala na zbieranie zniżek osobie, która dopiero zaczyna swoją historię ubezpieczeniową. Co więcej, już w momencie dopisania jako współwłaściciela na polisie rozpoczyna się jej budowanie. Dlaczego? Okres posiadania ubezpieczenie OC będzie zapisany w bazie UFG. W efekcie historia ubezpieczenia będzie miała znaczenie przy ustalaniu wysokości kolejnych składek ubezpieczeniowych. Ale uwaga! Istotne jest to, że w razie szkody z winy kierującego, zniżki tracą wszyscy współwłaściciele. Wynika to z tego, że w takiej sytuacji wszyscy współwłaściciele mają na swoim koncie szkodę, co przekłada się na ich historię szkodową.
Istotną kwestią jest to, by w razie świadomości tego, że naszym samochodem będzie poruszać się kierowca o podwyższonym ryzyku, powinniśmy zaznaczyć to we wniosku o ubezpieczenie. Niektórzy ubezpieczający niekiedy pomijają tę kwestię, gdyż wiąże się to z nieco wyższą składką. Pamiętajmy jednak, że jest to zatajanie informacji istotnych z punktu widzenia oceny ryzyka ubezpieczeniowego i wprowadzanie ubezpieczyciela w błąd celem uzyskania korzyści. Warto podkreślić, że zgodnie z art. 816 Kodeksu cywilnego, jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczyciel otrzyma informacje o tym, że ryzyko ubezpieczeniowe uległo zmianie, ma prawo ponownie przeliczyć składkę.
Źródło: LINK4
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…