Jak wiadomo pojazd może stanowić własność zarówno jednej osoby, jak i prawa do niego może posiadać kilka osób. W związku z tym różnią się także obowiązki związane z dopełnieniem wszelkich formalności. Co więcej współwłasność samochodu oznacza również to, że odpowiedzialność za szkody wyrządzone tym pojazdem będą spoczywały nie tylko na jednym posiadaczu pojazdu.
Prawo nie precyzuje tego, ilu współwłaścicieli może mieć pojazd. Ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w sytuacji, gdy pojazd należy do kilku osób z wielu obowiązków trzeba wywiązywać się wspólnie. W praktyce oznacza to, że podczas zbycia takiego auta na umowie sprzedaży powinny się znaleźć dane wszystkich posiadaczy wraz z ich podpisami. Co więcej, jeśli zabraknie choćby jednego, to taka umowa będzie nieważna. Tak samo w treści dokumentu muszą być ujęte dane wszystkich nabywców wraz z ich podpisami.
Pamiętajmy jednak, że da się uniknąć obowiązku obecności wszystkich współwłaścicieli przy zawieraniu umowy sprzedaży auta. Wystarczy, że jeden z nich na odpowiednim dokumencie zostanie upoważniony do działania w imieniu pozostałych właścicieli. W jego treści powinny się znaleźć informacje dotyczące tego, kto został upoważniony i do czego, czyli do zakupu konkretnego pojazdu. Mimo tego, że ktoś będzie nas reprezentował i nie złożymy własnoręcznie podpisu na umowie, to będzie ona jak najbardziej ważna.
Po nabyciu pojazdu naszym obowiązkiem jest jego rejestracja we właściwym wydziale komunikacji, na co mamy 30 dni, licząc od dnia zawarcia umowy sprzedaży. Tu warto mieć na uwadze to, że przekroczenie tego terminu może się wiązać z nałożeniem kary.
Podobnie jak w przypadku sprzedaży samochodu również przy jego rejestracji obowiązkowo muszą się stawić wszyscy współwłaściciele. Jednak i w tej sytuacji może nas zastąpić pełnomocnik. I uwaga! Jeżeli upoważnimy osobę z najbliższej rodziny nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Natomiast, jeśli będzie to inna osoba to wówczas należy uiścić opłatę w wysokości 17 zł.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że dokonanie wszelkich zmian w dowodzie rejestracyjnym, np. dopisanie kolejnego współwłaściciela, również wymaga obecności wszystkich posiadaczy lub ewentualnie pełnomocnika.
Obecnie znacznym ułatwieniem jest także to, że pojazd możemy zarejestrować bez konieczności wizyty w urzędzie – możemy tego dokonać online.
To, że pojazd stanowi współwłasność kilku kierowców ma również znaczenie w przypadku ubezpieczenia OC. Zazwyczaj, bowiem ubezpieczyciele dokonując kalkulacji składki OC, biorą pod uwagę to ilu kierowców będzie korzystało z samochodu. Jednak, co do zasady współwłaściciel nie musi posiadać uprawnień do jazdy – może mieć prawa do pojazdu, ale nie jeździć nim.
Jak dodanie współwłaściciela auta wpływa na cenę polisy OC? W sytuacji, gdy jesteśmy jedynym właścicielem samochodu i bezszkodowo ubezpieczamy go od wielu lat możemy zazwyczaj liczyć na atrakcyjną składkę za ubezpieczenie OC. Co się jednak stanie, jeśli dopiszemy współwłaściciela, który nigdy jeszcze nie ubezpieczał pojazdu i dopiero niedawno odebrał prawo jazdy? Niestety, ale wówczas składka najprawdopodobniej znacznie wzrośnie, ponieważ ubezpieczyciel uwzględni wyższe ryzyko ubezpieczeniowe.
A co się stanie, jeśli któryś ze współwłaścicieli spowoduje szkodę? Czy współwłasność pojazdu wpłynie w jakikolwiek sposób na historię przebiegu ubezpieczenia tego kierowcy, który nie jest odpowiedzialny za zdarzenie? Niestety szkody będą miały negatywny wpływ na historię przebiegu ubezpieczenia wszystkich współwłaścicieli.
Pamiętajmy też, że za obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC solidarnie odpowiadają wszyscy współwłaściciele pojazdu. Z tego powodu ubezpieczyciel może domagać się zapłaty składki od wszystkich, którzy są posiadaczami samochodu. A jeśli składka nie zostanie opłacona, to wówczas ubezpieczyciel może próbować uzyskać zapłatę od wszystkich posiadaczy, np. rozpoczynając postępowanie windykacyjne.
Wspólnota majątkowa polega na tym, że wszystko, co zostało zakupione w trakcie trwania małżeństwa stanowi współwłasność. Czy to jednak oznacza, że kupując auto, należy je zarejestrować na obu małżonków, skoro pojazd stanowić ma ich współwłasność? Nie ma takiego obowiązku, ale jak najbardziej można to zrobić. I pamiętajmy, że umowa sprzedaży nie musi być zawarta na obu małżonków. Praktyka pokazuje, że zazwyczaj wystarczy oświadczenie, że pojazd wchodzi w skład majątku wspólnego. Zatem mimo tego, że umowa sprzedaży może być zawarta tylko na jednego małżonka nie eliminuje to możliwości rejestracji pojazdu na dwóch współwłaścicieli.
Jak już wyżej wspominaliśmy, sprzedaż samochodu, który stanowi współwłasność, wymaga zawarcia umowy przez wszystkich, którzy mają prawa do tego pojazdu. Nie możemy zbyć auta, które w 100 procentach nie stanowi naszej własności. Jednak sami możemy zarządzać swoimi udziałami.
W przypadku, gdy auto należy do kilku współwłaścicieli ustalenie praw i obowiązków poszczególnych osób może uprościć wiele sytuacji. Każdy powinien zdawać sobie sprawę kto pokrywa koszty szkód spowodowanych pojazdem i na jakich zasadach odbywa się korzystanie z samochodu. Jak widać wcześniejsze omówienie tych kwestii może zdecydowanie ułatwić użytkowanie auta.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…