Od listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Kraj ten niewątpliwie stanowi atrakcyjny cel podróży, jednak wybierając się do USA pierwszy raz powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach. Jak zatem przygotować na taki wyjazd?
Na początku warto przypomnieć, że wyjazd do Stanów Zjednoczonych bez wizy jest możliwy jedynie w celach turystycznych i nie może przekraczać 90 dni. Co istotne, niezbędna będzie kontrola w Elektronicznym Systemie Podróży. ESTA (Electronic System for Travel Authorization) to system, który umożliwia obywatelom niektórych krajów, w tym obywatelom Polski, ubieganie się o zgodę na podróż do Stanów Zjednoczonych w ramach programu Visa Waiver Program. ESTA jest wymagane przed planowanym lotem do USA i służy do sprawdzenia oraz zatwierdzenia uprawnień podróżnych. Żeby zarejestrować się Elektronicznym Systemie Podróży, wystarczy wypełnić formularz online (https://esta.cbp.dhs.go), a następnie uiścić stosowną opłatę (w 2023 roku wynosiła ona 21 USD). Uwaga! ESTA jest ważne przez okres dwóch lat.
Wielu z nas decydując się na wyjazd do USA planuje zwiedzanie np. wypożyczonym samochodem. Jak zatem wygląda kwestia uprawnień? Międzynarodowe prawo jazdy możemy wyrobić w dowolnym starostwie powiatowym. Wystarczy złożyć wniosek, wraz z aktualnym zdjęciem i polskim prawem jazdy. Na dokument ten czeka się średnio ok. 3 dni, licząc od momentu potwierdzenia opłaty. Może też się zdarzyć, że otrzymamy je od razu. Ale międzynarodowe prawo jazdy nie wystarczy. Na stronie www.gov.pl/web/usa/idp możemy przeczytać, że „Na podstawie międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód w okresie ważności wizy. Równocześnie trzeba mieć polskie prawo jazdy z tłumaczeniem na język angielski. Możliwość prowadzenia na podstawie polskiego prawa jazdy jest ograniczona i zależy od przepisów stanowych”.
Niestety podczas podróży nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się stanie. Czasem wystarczy upaść niefortunnie, łamiąc nogę lub rękę. A jak wiadomo, koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych należą do najwyższych na świecie. Zwykła wizyta u lekarza może kosztować nawet 100 USD, a pobyt w szpitalu może kosztować nas nawet kilka tysięcy dolarów. Na przykład, hospitalizacja, badania i założenie gipsu po upadku ze schodów to koszt 160 000 zł. Z tego powodu przed wyjazdem warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym i to z odpowiednio wysokimi sumami ubezpieczenia. Dzięki takiej polisie nie będziemy musieli płacić za leczenie i czekać na zwrot kosztów – to ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio ze szpitalem czy lekarzem. Może też się zdarzyć, że będziemy musieli odwołać lot do Stanów Zjednoczonych, a przecież bilety lotnicze do USA, to niemały wydatek. Dlatego, np. w ramach ubezpieczenia turystycznego oferowanego przez Europa Ubezpieczenia, możemy wykupić dodatkową ochronę, w postaci ubezpieczenia kosztów rezygnacji.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…
Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…
Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…